Bivša ambasadorka Belgije u Srbiji: Vreme je da EU prestane da odobrava ponašanje Vučića
Predsednica briselskog Centra za evropsku i međunarodnu politiku (CEIPA) Deniz de Hauer ocenila je da se Srbija 10 godina od početka pristupnih pregovora sve više udaljava od pozicija EU.
Foto: 021.rs
Ova nekadašnja ambasadorka Belgije u Beogradu navodi da za Brisel glavni problem u vezi sa Srbijom predstavlja njen stav o ruskoj invaziji na Ukrajinu i konfliktu sa Kosovom.
"Bilo bi logično da je kao rezultat decenije pregovora Srbija sada bliža EU u smislu demokratije i vladavine prava, sa bližim spoljnopolitičkim pogledima i aktivnostima. Međutim, stvari idu suprotnim putem i pozicije Srbije i EU su sve udaljenije", rekla je De Hauer.
Dodala je da je u Srbiji nazadovanje u oblasti vladavine prava najveće na Balkanu, sloboda medija je problematična, dok u spoljnoj politici Beograd pokušava da balansira između Istoka i Zapada i selektivan je u usklađivanju sa evropskim vrednostima.
U intervjuu objavljenom na sajtu CEIPA, De Hauer je rekla da članstvo u EU mora da podrži celo društvo što je sada problematično u Srbiji.
"Entuzijazam ljudi za članstvo u EU je opao poslednjih godina jer je javnost izgubila veru zbog činjenice da su pristupni pregovori veoma dug proces. Reforme su od suštinskog značaja i vlada bi trebalo da uradi više u sprovođenju zakona. Takođe, Srbija je jedina zemlja kandidat u kojoj vlada vodi medijsku kampanju protiv EU, a formalno podržava članstvo", ukazala je.
Govoreći o Kosovu, De Hauer je rekla da postoji opasnost od ponovnog razbuktavanja tenzija jer ni na jednoj strani nema političke volje za neophodne ustupke, a sporazumi se ne primenjuju, ukazavši da kosovski problem kao vruća tema odgovara predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
"Obećavši EU da će rešiti konflikt, Vučić je osigurao blagonaklonost Unije koja mu daje kišobran nekažnjivosti, dok on istovremeno skreće pažnju kod kuće sa unutrašnjih problema i polako transformiše Srbiju u autokratsku državu. Nije u njegovom interesu da radi na rešenju", ukazala je.
Na pitanje o uticajima Rusije i Kine, De Hauer je kazala da "poslednjih godina postaje jasno da strategija Kremlja nije samo da zadrži i poveća svoj uticaj u regionu, već i da poremeti proces integracije u NATO i EU iskorišćavanjem slabih institucija i aktivnom politizacijom i zaoštravanjem postojećih etničkih i verskih tenzija".
"Srbija je glavni partner Rusije i središte ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu a protivljenje Moskve nezavisnosti Kosova pomoglo joj je da održi svoju popularnost i uticaj na Beograd i etničko srpsko stanovništvo širom Balkana. Moskva ometa normalizaciju odnosa Kosova i Srbije mešanjem opasnom retorikom i širenjem propagande o sukobima 'Velike Albanije' i 'Velike Srbije'", rekla je.
Kineski pristup je, prema njenim rečima, suptilniji od ruskog, ali ambicije Pekinga mogu biti značajnije — da dobije pristup EU.
"Glavni interes Kine za Zapadni Balkan se ne odnosi prvenstveno na zemlje regiona kao takve, već na njihovu blizinu EU koja je glavno izvozno tržište za Kinu. Ona želi da održi i produbi diplomatske i ekonomske odnose sa zemljama na Balkanu (osim sa Kosovom na diplomatskom nivou jer ga ne priznaje) i sa Srbijom kao glavnim regionalnim partnerom Kine. Čini se, međutim, da nema znakova da je kineska vlada pokušala da izvrši politički uticaj kroz svoje ekonomsko učešće u Srbiji, ili da će to ikada učiniti", dodala je De Hauer.
De Hauer koja se kao diplomata dugo bavila Balkanom, ocenila je da su slabe nade za rešenje kosovskog problema sve dok Srbijom vlada SNS pod vođstvom Aleksandra Vučića naglasivši da je vreme da se EU probudi.
"Vučiću je potrebna podrška Zapada da bi ostao na vlasti. EU ga je do sada podržavala, smatrajući ga kooperativnim po pitanju Kosova. Sve dok se vidi da Vučić pokušava da reši pitanje Kosova, EU će nastaviti da ga podržava. Vreme je da se EU probudi i prepozna da je njegov stav kooperativan samo na rečima, a da je kod kuće njegova retorika sasvim drugačija. Vreme je da EU prestane da odobrava ponašanje predsednika Vučića", rekla je.
De Hauer je ukazala da je Srbija daleko najveći primalac finansijske pomoći od EU na Balkanu i dodala da bi "uskraćivanje sredstava kada se Srbija uključi u antievropsku retoriku ili akcije, moglo da doprinese izvesnoj umerenosti na srpskoj strani".
"Istovremeno, EU bi trebalo da izvrši pritisak i na Kosovo i na Srbiju da počnu da primenjuju Sporazum o putu normalizacije između Kosova i Srbije (tzv. francusko-nemački predlog, usaglašen u februaru 2023.) i Ohridski sporazum (dogovoren u martu 2023. koji treba da pripremi mapu puta o tome kako da se ova normalizacija realizuje, šta treba da se uradi, u kom roku, ko to treba da uradi i kako), kao i da izađe s finansijskim sankcijama ako bilo koja od dve strane ne pokazuje političku dobru volju", dodala je.
Da Hauer je takođe ocenila da je situacija sa slobodom medija u Srbiji zabrinjavajuća navodeći da iako Ustav Srbije garantuje slobodu medija, novinare ugrožavaju politički pritisci i nekažnjivost zločina koji su nad njima počinjeni što često dovodi do autocenzure.
"Od dolaska sadašnje vladajuće stranke SNS na vlast, 2012. godine, polako jača uticaj države i intenziviraju se napadi na autonomiju srpskih univerziteta. Mediji su sada uglavnom u vlasništvu državnih preduzeća. Nema više medijskog pluralizma. Anti-EU narativ dominira vestima. Nema mesta bilo kakvoj opoziciji: predsednik Vučić je 14 puta prisutniji na nacionalnoj televiziji od cele opozicije", navela je ona.
Dodala je da se čini da vlada sada ide ka još tvrđoj politici koja podseća na poteze režima Slobodana Miloševića iz 1998. godine kada su donošeni zakoni o obrazovanju i informisanju koji su potpuno ugušili autonomiju visokoškolskih ustanova i slobodu medija a sprovodio ih je Vučić kao tadašnji ministar informisanja.
Kao primer je navela zakon o imenovanju kontroverznih ličnosti u savete fakulteta i univerziteta i zakon koji finansijski guši medije i čini ih manje konkurentnim na tržištu dozvoljavajući (državnom) Telekomu Srbije da osniva i poseduje medije.
De Hauer je zaključilada da EU treba da iskoristi trenutno slabljenje pozicije Rusije na Zapadnom Balkanu da dugoročno ojača sopstvenu poziciju u regionu i da mu pruži nove pokretače za razvoj.
"To je moguće samo ako EU nastavi da pokazuje stvarni interes za stvaranje perspektive evropskih integracija za region i da se čvrsto zalaže za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine. EU takođe treba da unapredi svoju komunikacionu strategiju. Iako je Srbija zemlja na Balkanu sa ubedljivo najvećom finansijskom pomoći EU, to srpski narod jedva da zna", navela je ambasadorka De Hauer za CEIPA.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Aleksandar Radić pušten na slobodu, tužilaštvo nije tražilo pritvor
22.06.2026.•
0
Advokat Aleksandra Radića Stefan Ćorda rekao je da je pretres Radićevih stvari na više lokacija trajao sve do oko 21 sat, te da je Više javno tužilaštvo odlučilo da ne traži pritvor za njega.
Student Pravnog fakulteta na slobodi posle svog 15. privođenja
22.06.2026.•
0
Studenti u blokadi niškog Univerziteta saopštili su da je njihov kolega sa Pravnog fakulteta pušten na slobodu nakon saslušanja u Prekršajnom sudu.
U Beogradu ubijen Darko Vesković Prika: Presuda od 15 godina zatvora mu ukinuta pre dva meseca
22.06.2026.•
0
Muškarac koji je ubijen u kafiću u Beogradu, kada ga je nepoznati muškarac za kojim se traga upucao u glavu, jeste Darko Vesković zvani Prika.
Dodeljena prva svedočanstva nastave na hrvatskom jeziku u Beogradu
22.06.2026.•
0
Prvoj generaciji učenika koji su pohađali nastavu hrvatskog jezika sa elementima nacionalne kulture u Beogradu večeras su dodeljena svedočanstva o uspešno završenoj prvoj godini školovanja.
Urednik agencije Beta pušten iz policije nakon davanja izjave
22.06.2026.•
1
Glavni i odgovorni urednik Novinske agencije Beta Vojkan Kostić pušten je večeras iz Uprave kriminalističke policije nakon što je dao izjavu u svojstvu građanina o oduzimanju mobilnog telefona.
BIRODI ministru Bratini: Kredibilitet je u činjenicama, ne u verovanju
22.06.2026.•
0
Biro za društvena istraživanja optužio je ministra informisanja i telekomunikacija Srbije Borisa Bratinu da je svojim izjavama pokušao da diskredituje tu organizaciju.
Audi E-tron i Q8 E-tron se povlače sa tržišta Srbije
22.06.2026.•
1
Putničko vozilo marke Audi, model E-tron i Q8 E-tron, povlači se sa tržišta Srbije.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jednom
22.06.2026.•
9
Novi 021.rs dnevni kviz je još jednom pred vama.
Vučić o pretresu Radićevog stana: Vole da se igraju tih igara "self-viktimizacije"
22.06.2026.•
19
Komentarišući današnji pretres prostorija vojnog analitičara Aleksandra Radića, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da je Radić pozvan da da izjavu.
Specijalno tužilaštvo Kosova najavljuje optužnicu za napad na porodicu Jašari
22.06.2026.•
0
Specijalno tužilaštvo Kosova najavilo je da će uskoro biti podignuta optužnica za ubistvo članova porodice Jašari, koje se dogodilo u martu 1998. godine.
ANEM: Nedopustivo je da na meti istraga budu novinari
22.06.2026.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) izražava ozbiljnu zabrinutost zbog pritisaka i zastrašivanja novinara povodom istrage o navodima o upotrebi zvučnog topa 15. marta prošle godine na protestu u Beogradu.
Odbor Skupštine prihvatio amandmane na pravosudne zakone
22.06.2026.•
1
Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo prihvatio je amandmane na izmene i dopune seta pravosudnih zakona, a amandmani na ostale tačke dnevnog reda su delimično prihvaćeni.
Sutra Savet Evrope zaseda o stanju demokratije u Srbiji
22.06.2026.•
2
Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmotriće sutra funkcionisanje demokratskih institucija u Srbiji i glasati o rezoluciji.
Uredniku agencije Beta uručen poziv u UKP dok je izveštavao sa pretresa stana Aleksandra Radića
22.06.2026.•
9
Urednik agencije Beta Vojkan Kostić, dobio je pretnje policije dok je izveštavao sa pretresa stana Aleksandra Radića, te mu je nakon pretresa uručen poziv u Upravu kriminalističke policije.
Vučić telefonirao sa predsednikom Irana: Srbija podržava sve napore koji vode ka miru
22.06.2026.•
9
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je predsedniku Irana Masudu Pezeškijanu da će Srbija nastaviti da podržava svaki odgovoran napor ka pravednijem, bezbednijem i mirnijem svetu.
Policija pretresa stan vojnog analitičara Aleksandra Radića zbog slučaja "Zvučni top"
22.06.2026.•
12
Advokat Stefan Ćorda potvrdio je da je u toku pretres stana i kancelarije vojnog analitičara Aleksandra Radića.
Info, marketing, parking, bezbednost: Timovi volontera za Ekspo
22.06.2026.•
2
Više od 6.700 ljudi iz Srbije i inostranstva se prijavilo za volonterski program "Ekspo Plejmejkeri", objavilo je danas preduzeće "EXPO 2027".
Inicijativa mladih: Vlast više od 100 puta poricala ratne zločine iz devedesetih u 2025.
22.06.2026.•
6
Inicijativa mladih za ljudska prava je u novom izveštaju identifikovala minimum 110 primera poricanja ratnih zločina iz devedesetih od strane vlasti u Srbiji u 2025. godini.
Ministarstvo pozvalo stočare da blagovremeno obezbede vodu za stoku
22.06.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede Srbije je pozvalo stočare da blagovremeno obezbede dovoljne količine vode za stoku.
Peskov o prodaji NIS-a: Razgovori nisu javni, a usmereni su na komercijalna pitanja
22.06.2026.•
1
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da Moskva i Beograd razgovaraju o prodaji ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije i da su usmereni na komercijalna pitanja.
Komentari 18
Антун Чупак
Optimista
SNSu došo kraj
w/e
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar