Ponovo bez kvoruma u Skupštini Beograda, Toma Fila sedeo sam u sali: Slede izbori
Predsedavajući Skupštine Beograda Toma Fila konstatovao je danas u 10 časova da nema uslova za održavanje konstitutivne sednice gradskog parlamenta, jer nema kvoruma.
Foto: 021.rs
Fila je rekao da nisu ispunjeni zakonski uslovi za konstituisanje Skupštine grada.
Fila je rekao da će se ići na izbore.
Skupštinska sala u tom trenutku bila je prazna, osim medijskih ekipa koje su bile prisutne.
Najstariji odbornik Skupštine Beograda i predsedavajući Toma Fila stigao je u zgradu gradske uprave gde je za danas bio zakazan poslednji pokušaj nastavka konstitutivne sednice.
Kako je na mreži Iks objavio Dobrica Veselinović iz Zeleno-levog fronta, atmosfera u Skupštini grada je bila mirna.
"Nema ni traga ni glasa od odbornika SNS-a i SPS-a", napisao je Veselinović i dodao da se pojavio samo Toma Fila.
Odbornici lista Srbija protiv nasilja i NADA došli su na konstitutivnu sednicu Skupštine Beograda, ali nisu ulazili u salu.
U sali, za predsedavajućim stolom je sedeo najstariji odbornik iz redova Socijalističke partije Srbije Toma Fila.
Ispred skupštine su ljudi sa transparentima "Krađa neće proći", "Beograd vas neće", "Svi ste vi fantomi" i "Pokrali ste izbore".
Sednica Skupštine Beograda prvi put je počela 19. februara, kada se na njoj nisu pojavili odbornici do sada vladajućih stranaka, a zatim je nastavljena 1. marta, kada se ponovila ista situacija.
Konstitutivna sednica tada je odložena za 3. mart, što je po zakonu poslednji dan u kojem bi se mogla formirati nova gradska vlast.
Prema jučerašnjim izjavama, Srpska napredna stranka nije uspela da obezbedi većinu u novom sazivu Skupštine Beograda, pa će izbori biti ponovljeni.
Izbori najranije 21. aprila, najkasnije 26. maja
Pošto Skupština Beograda nije konstituisana, počinje da teče rok od 30 dana za raspisivanje novih izbora.
Od dana raspisivanja lokalnih izbora do dana glasanja ne može proći manje od 45, niti više od 60 dana, odnosno kampanja može da traje najmanje 45, a najduže 60 dana.
To znači da izbori mogu biti raspisani najranije za 21. april, a najkasnije za 26. maj.
Izbori, prema Zakonu o lokalnim izborima, moraju biti održani na neradni dan, a u Srbiji je praksa da se održavaju nedeljom.
Lokalne izbore raspisuje predsednik Skupštine Srbije, koji još, međutim, nije imenovan, budući da su na konstitutivnoj sednici parlamenta početkom februara samo verifikovani mandati poslanika u novom sazivu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Macut nakon što je "dobio poverenje": Ova vlast će se ceniti prema delima i rezultatima, a ne lepim rečima
29.07.2026.•
2
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je danas da je trodnevna rasprava o nepoverenju Vladi pokazala koliko je važno sačuvati meru, odgovornost i poštovanje prema ljudima i institucijama.
Glamočić: Pod kontrolom žarišta boginja ovaca i koza, kao i afričke kuge svinja u Srbiji
29.07.2026.•
0
Mnistar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da su žarišta boginja ovaca i koza, kao i afričke kuge svinja u Srbiji pod kontrolom.
Dečak iz Srbije izvučen iz mora bez svesti na Halkidikiju prebačen u Solun na dalje lečenje
29.07.2026.•
0
Dvanaestogodišnji dečak iz Srbije izvučen je bez svesti iz mora u Haniotiju. Nakon što su ga spasioci uspešno reanimirali, dečak je prebačen u bolnicu u Solunu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - stiže i poklon
29.07.2026.•
20
Tu je novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo.
Eko Istok: Požar u okolini rudnika Čukaru Peki proširio se ka Malkoj Golaji
29.07.2026.•
3
Požar koji je izbio u okolini rudnika Čukaru Peki proširio se danas ka Malkoj Golaji, području u blizini Zaječara na kome se planira širenje rudarsko-metalurškog kompleksa "Čukaru Peki" i "Malka Golaja".
Poslanici nisu izglasali nepoverenje Vladi Srbije
29.07.2026.•
14
Vlada Srbije dobila je večeras podršku jer je za to glasalo 135 poslanika, dok je 40 podržalo predlog opozicije da joj se izglasa nepoverenja, dok je jedan bio uzdržan.
EU donela nove restriktivne mere protiv Rusije, Srbija se nije uskladila
29.07.2026.•
3
Srbija se uskladila sa dve nove spoljnopolitičke odluke EU, vezano za Liban i Sudan ali se nije uskladila sa četiri koje se obnose na restriktivne mere zbog Rusije, kršenja ljudskih prava i sajber napada.
Đedović Handanović potpisala sporazum: Prvu nuklearku Srbija bi mogla da dobije posle 2040. godine
29.07.2026.•
19
U godinama pred nama Srbija mora da bude spremna u institucionalnom, regulatornom i stručnom smislu za izbor tehnologije, a prvu nuklearku Srbija bi mogla da dobije posle 2040. godine.
O Dačićevom puštanju zvuka zvučnog topa u Skupštini: "Ako je ovo najbolje što Vlada ima…"
29.07.2026.•
8
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je na sednici Skupštine, demantujući da je upotrebljen zvučni top na protestu 2025, sa telefona pustio zvuk koji demonstrira kako se zvučni top čuje.
"Vlasnik pečenjare direktor EPS-a" i "sive strukture" SNS: Burna rasprava u Skupštini Srbije
29.07.2026.•
2
Opozicioni poslanici Skupštine Srbije u popodnevnom delu sednice o nepoverenju Vladi koju su tražili, kritikovali su rad kabineta premijera Đura Macuta u svim oblastima.
UNS: Deveti put srušena spomen-ploča novinarima Radio Prištine otetim avgusta 1998. godine
29.07.2026.•
1
Spomen-ploča novinarima Radio Prištine, Ranku Pereniću i Đuru Slavuju, koje su avgusta 1998. godine oteli pripadnici "Oslobodilačke vojske Kosova" na putu Velika Hoča-Zočište, srušena je deveti put.
Oštećen avion Er Srbije na aerodromu "Nikola Tesla", privremeno će biti povučen iz saobraćaja
29.07.2026.•
0
Na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu došlo je do oštećenja aviona Er Srbije registarske oznake YU-ASF.
Sutra druga konstitutivna sednica Saveta REM: Na dnevnom redu izbor predsednika
29.07.2026.•
0
Druga konstitutivna sednica Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) zakazana je za sutra, četvrtak, 30. jula, piše na sajtu REM.
Dečak povređen u Crnoj Gori i dalje na intenzivnoj nezi u Nišu, ali u stabilnom stanju
29.07.2026.•
0
Osmogodišnji dečak iz Niša koji je 12. jula teško povređen u udesu u Crnoj Gori, i dalje je na intenzivnoj nezi Klinike za dečiju hirurgiju u tom gradu, ali je njegovo zdravstveno stanje stabilno.
Poslanici Skupštine Srbije nastavili sednicu o nepoverenju Vladi
29.07.2026.•
2
Poslanici Skupštine Srbije su popodne, posle jednočasovne pauze, nastavili sednicu o nepoverenju Vladi.
BIA će proveravati buduće zaposlene u Poreskoj upravi: Koliko je to smisleno?
29.07.2026.•
13
Predstavljen je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koji donosi dve važne novine za buduće zaposlene u Poreskoj upravi.
Postoji li srednja klasa u Srbiji: Objavljeni rezultati istraživanja o društvenim slojevima
29.07.2026.•
21
Društvena piramida Srbije više liči na romb sa uskim vrhom bogatih, širokim radnim slojem i velikim brojem građana koji se bore za ekonomsku sigurnost, pokazuje istraživanje.
Građanima stižu SMS poruke sa upozorenjem na toplotni talas
29.07.2026.•
16
Ministarstvo unutrašnjih poslova uputilo je SMS upozorenje građanima zbog dugotrajnog toplotnog talasa.
Nema udesa, nema radova, a kolona kilometarska: Vujanić objašnjava kako nastaju "nevidljivi" zastoji na putu
29.07.2026.•
3
Zastoji na auto-putevima često zbunjuju vozače, jer se kolona proteže kilometrima, a na prvi pogled nema saobraćajnih nezgoda ili radova.
Komentari 9
savche
Hoću zdrav sistem i ovu zdravu opoziciju da budu sistem, da "loši đaci" nestanu, uglavnom po zatvorima.
Hoću, nakon 30 godina da ova zemlja i kriminalom neokaljani građani ponovo žive život.
Origami
Paor
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar