
Vlast je još jednom lagala: Šta se desilo sa unapređenjem izbornih uslova?
Radna grupa Skupštine Srbije za dogovor oko izbornih uslova nije se sastala u ponedeljak.

Foto: 021.rs
Kako piše NIN, razlog tome je to što predstavnici vlasti nisu ni odgovorili na mejl predsedavajućeg Nemanje Nenadića u kojem ih je pitao da li su spremni da glasaju o bilo kom predlogu.
Kada se višemesečna politička kriza, u čijem epicentru se nalazilo pitanje izbornih uslova, svede na svoju suštinu - dolazi se do poražavajuće mršavog bilansa. Izborni uslovi pod kojima će se glasati 2. juna biće gotovo identični onima iz decembra pošto nijedna od 25 preporuka ODIHR-a nije primenjena.
Da stvari budu gore, nema opipljivih dokaza da će se, nakon što se okonča izborna groznica, išta dalje raditi na popravljanju izbornih pravila.
I pored toga, deo opozicionih stranaka učestvovaće na izborima 2. juna. Srđan Milivojević, narodni poslanik i član Demokratske stranke koja izlazi na izbore, ističe za NIN da vlast Srpske napredne stranke nikada neće svojevoljno primeniti preporuke ODIHR-a.
"I pored toga, mi moramo da se borimo, nemamo drugog izbora. Ako bismo se vodili tom logikom, onda smo i decembarske, a i sve druge izbore morali da bojkotujemo. Ova vlast nikada neće opoziciji dati izborne uslove koji bi omogućili njihovu smenu, već će sve raditi da opstanu na vlasti. Ali to ne znači da treba da odustanemo od borbe", kaže Milivojević.
Poslednji institucionalni pokušaj da se problem reši, skupštinska radna grupa za unapređenje izbornih uslova, faktički je prestala sa radom. Grupa se početkom maja sastajala svakodnevno, pokušavajući da stigne da bar nešto usvoji do izbora, ali je ubrzo naišla na zid. Čim se približilo odlučivanje, počela je opstrukcija članova vladajućih stranaka.
Kako je radna grupa za unapređenje prestala sa radom
Na sastanku 13. maja problem članovima grupe iz vlasti bilo je što predlozi nisu "sistematizovani i konkretizovani". U toku istog dana, ostali članovi grupe su im izašli u susret i sistematizovali predloge.
Međutim, na sutrašnjem sastanku poslanici vlasti su, iako nijedan predlog nije bio nov, tražili više vremena da se upoznaju sa dostavljenim materijalima, odbijajući da učestvuju u glasanju. Ostavljena su im tri dana. Kada je došao 17. maj, niko od predstavnika vlasti se nije pojavio na sastanku radne grupe. Pošto je za donošenje odluka potrebna dvotrećinska većina od 18 članova, sastanak nije održan.
Nemanja Nenadić, programski direktor "Transparentnosti Srbija" i predsednik radne grupe, još 14. maja je pismeno zatražio od predstavnika vlasti da se izjasne do kada bi bili spremni da pristupe glasanju.
"Nakon što se ni 17. maja nisu pojavili, ponovo sam poslao upit članovima grupe, pitajući ih da li bi bili spremni da u ponedeljak, 20. maja, dođu na sednicu, kao i da li bi bili spremni da glasaju po bilo kom predlogu. Pošto nisam dobio nijedan odgovor, sednicu za 20. maj nisam ni zakazao. Umesto toga, izveštaj o radu sam poslao skupštinskom odboru koji je i formirao grupu", kaže Nenadić za NIN.
Tako je radna grupa za unapređenje izbornih uslova de fakto prestala s radom. Međutim, kako je izborna kampanja u punom jeku, na tu činjenicu se niko nije posebno osvrnuo.
Opširnije na OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rektorka Univerziteta umetnosti u četvrtak pred sudom zbog obustave nastave
09.09.2025.•
0
Rektorka Univerziteta umetnosti Mirjana Nikolić biće saslušana u četvrtak u beogradskom Prekršajnom sudu, povodom prijave koju je, nakon nadzora u martu, podnela Prosvetna inspekcija, zbog neodržavanja nastave.
Budućnost SNS u Evropskoj narodnoj partiji dovedena u pitanje
09.09.2025.•
4
Budućnost SNS unutar Evropske narodne partije (EPP) biće predmet rasprave unutar grupacije u narednim danima, poručio je u Strazburu predsednik poslaničke grupe EPP u Evropskom parlamentu Manfred Veber.
Lideri zelenih traže od EU da razmotri finansiranje Srbije: Vučićeva autokratija ugrožava Evropu
09.09.2025.•
7
Lideri Evropske zelene partije danas su u Evropskom parlamentu u Strazburu pozvali čelnike EU da razmotre dalje finansiranje Srbije zbog autokratskih tendencija njenog lidera Aleksandra Vučića.
Džeki Čen kao ambasador za "Ekspo 2027": Evo šta on misli o tome
09.09.2025.•
11
Poznati glumac i majstor borilačkih veština Džeki Čen biće ambasador specijalizovane izložbe "Ekspo 2027" u Beogradu.
Kokot: Uskoro protesti zbog optuštanja prosvetara, u Zrenjaninu direktori o smeni obavešteni mejlom
09.09.2025.•
2
Predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) Dušan Kokot izjavio je FoNetu da vlast ne prestaje sa pritiskom na prosvetu.
Uhapšen na prelazu Merdare zbog ratnog zločina na Kosovu 1999.
09.09.2025.•
1
Srpska policija je na administrativnom prelazu Merdare uhapsila H. H. (77) zbog sumnje da je izvršio ratni zločin.
Bivši načelnik Vojnobezbednosne agencije: Vučić lično rukovodi represivnim merama
09.09.2025.•
0
Bivši načelnik Vojnobezbednosne agencije (VBA) Momir Stojanović ocenio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično rukovodi represivnim merama protiv građana i studenata.
Paradoks u prosveti Srbije: Nedostaje skoro 80.000 nastavnika, a njih skoro 2.000 proglašeno viškom
09.09.2025.•
24
U Srbiji se poslednjih meseci prosvetni radnici suočavaju sa otkazima, neprodužavanjem ugovora i pritiscima. Pored njih i direktori škola su se suočavali sa pritiscima.
Podnet novi zahtev za građevinsku dozvolu za Nacionalni fudbalski stadion
09.09.2025.•
5
Ministarstvo finansija podnelo je novi zahtev za građevinsku dozvolu za izgradnju Nacionalnog fudbalskog stadiona.
"Ogoljeno nasilje jedino što je Vučiću preostalo"
09.09.2025.•
6
Ko zna koja brutalna reakcija policije prema većinom mirnim demonstrantima pokazuje da vlast jedino nasiljem misli da opstane, kažu sagovornici Dojče velea. Ali, to bi se režimu moglo obiti o glavu.
EP danas raspravlja o upotrebi sile nad demonstrantima i demokratiji u Srbiji
09.09.2025.•
6
Poslanici Evropskog parlamenta danas će na plenarnoj sednici u Strazburu raspravljati o upotrebi sile nad srpskim demonstrantima.
CEPRIS o poštenim i nepoštenim sudijama i tužiocima i Vučićevoj "izmaštanoj obojenoj revoluciji"
09.09.2025.•
4
Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) ocenio je da vlast ponovo pokušava da politički zastraši tužioce i sudije koji časno obavljaju svoj posao.
Selaković najavio nove mere za zaštitu ćirilice: Podsticaji i manji porez za one koji je koriste
09.09.2025.•
36
Ministar kulture Nikola Selaković najavio je nove mere za zaštitu ćiriličnog pisma.
Jer ih je Vučić nazvao ološem i pretio im: Lideri Evropske zelene partije pisali čelnicima EU, evo šta traže
09.09.2025.•
25
Petoro najviših članova Evropske zelene stranke zatražilo je od čelnika EU da "javno osude lične uvrede, pretnje, zastrašivanja i kampanju dezinformacija" Aleksandra Vučića na račun evropskih političkih predstavnika.
Društveni front najavio protest u subotu u Beogradu
08.09.2025.•
4
Asocijacija radničkih kolektiva, sindikata i strukovnih zajednica "Društveni front" najavila je protest "Javna dobra = vrednost, a ne roba" za subotu, 13. septembar na beogradskom trgu Slavija.
Poslanici EP sutra raspravljaju o protestima u Srbiji i upotrebi sile protiv demonstranata
08.09.2025.•
3
Poslanici Evropskog parlamenta raspravljaće u utorak, 9. septembra, o protestima i upotrebi sile protiv demonstranata u Srbiji sa predstavnicima Saveta i Komisije, saopšteno je na portalu Evropskog parlamenta.
VIDEO: "Deratizacija Borče" nakon Vučićeve "spontane" šetnje protiv blokada
08.09.2025.•
12
Na poziv Palilulskog zbora Borča i Ovča okupili su građani kako bi sproveli akciju "Deratizacija Borče" na Vidovdanskom terenu.
VIDEO: Protest u Užicu zbog hapšenja šest stanovnika Kosjerića koji su navodno ometali skup SNS
08.09.2025.•
2
U Užicu je u toku okupljanje zbog hapšenja šest Kosjeraca koji su navodno juče ometali šetnju pristalica Srpske napredne stranke pod nazivom "Stop blokaderima".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - iz ciklusa u ciklus
08.09.2025.•
9
Novi nedeljni ciklus 021.rs dnevnog kviza je pred vama.
Evropska komesarka za proširenje: "U Beogradu imamo problem"
08.09.2025.•
13
Evropska komesarka Marta Kos oštro je reagovala na uvrede koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio poslanicima Evropskog parlamenta, koji su se u petak pojavili na protestu u Novom Sadu.
Komentari 9
Brana
Никола
Zovem se Stevo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar