Građani i dalje plaćaju dogovor Nikolić-Vučić: Nije samo vila u pitanju...
Bivši predsednik Srbije Tomislav Nikolić, od kada se iz političkog života povukao u državnu vilu na Dedinju, retko staje ispred objektiva kamera i fotoaparata.
Foto: Medija centar Beograd
Postoje tri izuzetka: ako u Srbiju dolazi ruski predsednik Vladimir Putin ili njegov kolega Si Đinping, te ako se u Areni održava završna konvencija stranke koju je napravio, piše NIN.
Kako su se odavno navršile tri godine od isteka predsedničkog mandata, Nikolić više nije u obavezi da dostavlja podatke o svojoj imovini. Takođe, ne mora da se pravda ni Agenciji za sprečavanje korupcije, jer je, po tumačenju zakona, Savet za saradnju sa Rusijom i Kinom, na čijem je čelu, koordinaciono telo, a ne organ javne vlasti.
Samo održavanje vile u kojoj od 2012. godine Nikolić živi, prema podacima iz 2018. godine, koštalo je oko 400.000 dinara na mesečnom nivou. Takođe, tokom 2022. godine Tomislav Nikolić još jednom je postavljen za predsednika pomenutog saveta. Do danas nije poznato kolika je Nikolićeva plata, niti dohodak njegovih saradnika, ali se zna da je budžet Kancelarije za saradnju sa Rusijom i Kinom, koja radi u okviru Saveta, za 2023. godinu iznosio 40,4 miliona dinara.
A šta kancelarija zaista radi?
Kada se na njenom zvaničnom sajtu pogledaju aktuelnosti, prva zvanična aktivnost kancelarije za prošlu godinu zabeležena je tek krajem jula 2023. Tada je Tomislav Nikolić primio odlazeću ambasadorku Kine Čen Bo u oproštajnu posetu. Tri meseca kasnije dočekao je novoimenovanog ambasadora Li Minga. Idemo dalje. Bivši ministar spoljnih poslova i Nikolićev saradnik Ivan Mrkić, kao član Saveta, u novembru je putovao u Peking da bi se obratio na simpozijumu "Saradnja centralne i istočne Evrope sa Kinom". To bi bilo sve za 2023. godinu, bar prema sajtu – cele tri aktivnosti za onih 40,4 miliona dinara, piše NIN.
Nikolić je, kako su preneli mediji, 17. maja u jutarnjim časovima, na uglu Kneza Miloša i Birčaninove ulice u Beogradu, imao saobraćajnu nezgodu kada se njegov službeni "audi A8" sudario sa "fijatom 500".
"Prema Zakonu o predsedniku, Nikolić je imao pravo na službenog vozača u periodu dok mu je trajao mandat. Ne samo što je taj period istekao, nego je on to pravo mogao da koristi samo onda kada to od njega iziskuju obaveze u svojstvu bivšeg predsednika Republike. Dalje, ako Savet nije organ javne vlasti, onda Tomislav Nikolić nije javni funkcioner. I po kom osnovu onda Nikolić ima službeni automobil i vozača (osim ako nije u pitanju stranačko vozilo)", pita se u tekstu koji je objavio NIN.
Politikolog Cvijetin Milivojević podseća da je sinekura Tomislava Nikolića plod njegovog dogovora sa Aleksandrom Vučićem iz februara 2017. godine, pre izbora. On navodi da je pre toga Nikolić najavio kandidaturu za drugi mandat, da bi potom usledio pritisak od medija pod Vučićevom kontrolom, a onda od samog Vučića, da Nikolić prizna da nije dorastao funkciji predsednika.
Politikolog Duško Radosavljević smatra da je Tomislav Nikolić svojevremeno dobio ponudu koju nije mogao da odbije, da ne bi morali da ga provlače kroz živo blato srpske politike, te da je on na taj način pacifikovan. On podseća da Srbija ima Zakon o predsedniku koji reguliše koje privilegije on ima kada ode sa vlasti, kao sa neke vrhunske političke funkcije, što je u redu.
"Koliki je obraz u nekoga ko je bio predsednik Republike Srbije da živi na mestu, u prostoru koji nikako ne zaslužuje? Sve ovo o čemu pričamo je više pitanje za gospodina Nikolića. Drugo pitanje za konferenciju za štampu: gospodine predsedniče Srbije, u liku Aleksandra Vučića, dokle ćete društveno-političkog parazita da trpite u reprezentativnom zdanju", pita Radosavljević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dom zdravlja u Nišu sledeće nedelje uvodi noćnu smenu - evo kojim pacijentima je namenjena
12.11.2025.•
0
Niški Dom zdravlja od ponedeljka, 17. novembra uvodi i noćnu smenu.
Vučić o Generalštabu: Nismo prostor prodali, već iznajmili na 99 godina, naš narod će uživati u Tramp kuli
12.11.2025.•
34
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se prostor na kome se nalazi zgrada Generalštaba ne prodaje, već će, kako kaže, biti dat u zakup na 99 godina.
Poslanici Skupštine Srbije nastavljaju raspravu o izboru članova Saveta REM-a
12.11.2025.•
0
Poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju drugu redovnu sednicu jesenjeg zasedanja raspravom o listi kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Crnogorska partija: Crnogorci u Vojvodini u nikad lošijem položaju, pare umesto zajednici idu u Ćacilend
12.11.2025.•
2
Crnogorska partija saopštila je da etnički Crnogorci u Srbiji nikada nisu bili u lošijem položaju nego danas.
Angola posthumno odlikovala Josipa Broza Tita
12.11.2025.•
5
Predsednik Angole Žoao Manuel Lourenso posthumno je odlikovao bivšeg predsednika SFRJ Josipa Broza Tita Ordenom časti Republike Angole.
Koliko se vlasti žurilo za leks specijalis za Generalštab: Vučić ga potpisao istog dana kad je usvojen
12.11.2025.•
0
Sveže usvojeni leks specijalis o kompleksu Generalštaba stupio je na snagu u subotu, 8. novembra, dan pošto je objavljen u Službenom glasniku.
Uprava za veterinu: Netačni navodi o hormonima i antibioticima u mesu
12.11.2025.•
3
Uprava za veterinu kaže da se u medijima i na društvenim mrežama sve češće pojavljuju netačni i pojednostavljeni navodi u vezi sa upotrebom antibiotika, aditiva i hormona u mesu i proizvodima životinjskog porekla.
Sudija Petrov: Nema prepreka da se ime Vučića nađe u nazivu lista SNS
12.11.2025.•
2
Profesor Pravnog fakulteta i sudija Ustavnog suda Vladan Petrov ocenio je da ne postoji ustavna i zakonska prepreka da se ime Aleksandra Vučića nađe u nazivu izbornih lista SNS za izbore u Negotinu, Mionici i Sečnju.
Predloženo povećanje akciza na cigarete od 1. januara sledeće godine
12.11.2025.•
1
Predloženim izmenama Zakona o akcizama, koji je ušao u skupštinsku proceduru, predviđeno je povećanje akciza na cigarete, duvan i tečnost za punjenje elektronskih cigareta od 1. januara sledeće godine.
Novi radari uskoro na putevima Srbije - evo kako će funcionisati
12.11.2025.•
2
Novi mobilni i stacionarni radari uskoro bi trebalo da počnu da rade na putevima u Srbiji, najavljeno je iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Niški gimnazijalci najavili bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki
11.11.2025.•
0
Učenici niške Gimnazije "9. maj" najavili su za sutra jednodnevni bojkot nastave u znak podrške Dijani Hrki, koja već deset dana štrajkuje glađu ispred Narodne skupštine u Beogradu.
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo optužnicu protiv ministarke Hajdari
11.11.2025.•
2
Specijalno tužilaštvo Kosova podiglo je optužnicu protiv ministarke za industriju, preduzetništvo i trgovinu Rozete Hajdari i još tri osobe u vezi sa slučajem ugovaranja državnih robnih rezervi tokom 2022. godine.
Studenti u blokadi beogradskih fakulteta organizuju humanitarni sajam "Slobodna strana"
11.11.2025.•
0
Beogradski studenti u blokadi organizuju humanitarni studentski sajam knjiga i kulture "Slobodna strana", koji će se održati 15. i 16. novembra na Studentskom trgu.
Radnici "Gradske čistoće" u Beogradu uklanjaju crvenu liniju koju su studenti iscrtali oko Generalštaba
11.11.2025.•
7
Radnici Javnog komunalnog preduzeća Gradska čistoća počeli su večeras da uklanjaju crvenu liniju na uglu Birčaninove i Kneza Miloša, koju su tokom dana studenti iscrtali oko kompleksa Generalštaba.
Bošković: VBA zastrašuje vojnike umesto da se bavi bezbednošću države
11.11.2025.•
3
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Petar Bošković ocenio je da Vojnobezbednosna agencija (VBA) sprovodi zastrašivanje pripadnika vojske umesto da se bavi svojim primarnim poslom.
Godinu dana pritisaka bez izbora: Koliko još Vučić može da izdrži?
11.11.2025.•
31
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i njegov režim izdržali su godinu dana velikog studentskog i građanskog pritiska na ulicama.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - samo mirno
11.11.2025.•
11
Vaš 021.rs dnevni kviz je tu i na praznični dan.
Vučić: Razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman, ali neću goniti nikoga
11.11.2025.•
16
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je danas da ga je Vojnobezbednosna agencija obavestila da je njegov jučerašnji razgovor sa Dijanom Hrkom neovlašćeno sniman.
AMSS: Kamioni na Horgošu i Šidu čekaju po pet sati, na Kelebiji i Batrovcima oko četiri
11.11.2025.•
0
Teretna vozila na graničnim prelazima Horgoš ka Mađarskoj i Šid ka Hrvatskoj čekaju oko pet sati na izlazu iz Srbije, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Odbijen zahtev Ratka Mladića za odlazak na pomen članu porodice
11.11.2025.•
1
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbacio je zahtev generala Ratka Mladića za dobijanje dozvole da izađe iz zatvora na sedam dana, kako bi prisustvovao pomenu članu porodice koji je nedavno preminuo.
Ponoš: Vučić pokušao da korumpira Trampa preko projekta Generalštab
11.11.2025.•
5
Projekat Generalštab ima dimenziju pokušaja međunarodne korupcije, jer je Vučić jednim placem za hotel pokušao da korumpira američkog predsednika Donalda Trampa, ocenio je danas Zdravko Ponoš.
Komentari 34
Realno
Toni
Petar
Ovako nije uživao ni faraon u Egiptu kao naš Toma u Državnoj vili.
Ej brate 400.000 dinara održavanje i to mesečno .
Ko to njemu dozvoljava,narod gladuje a on se baškari,sve besplatno,Tito je bio malo dete za ovakve parazite.
Ko to plaća ? Narod,naravno.
Dokle ?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar