Borba u prosveti na dva fronta: Nastavnici podeljenih stavova o belom štrajku
Sindikalna borba u prosveti trenutno se vodi na dva fronta.
Foto: 021.rs
Kako piše Danas, s jedne strane četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika sprovode sindikalne akcije ne bi li izdejstvovali veći procenat povećanja plata u obrazovanju od 1. januara naredne godine, dok s druge strane članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) učestvuju u belom štrajku, čiji je cilj da se poveća bezbednost zaposlenih u školama.
NSPRS je najavio da od 13. oktobra ulazi u drugu fazu belog štrajka upisivanjem ocene "odličan 5" svakom učeniku.
Ta petica, kako kažu, ukoliko zahtevi belog štrajka ne budu usvojeni ni do kraja polugodišta, biće osnov za zaključivanje ocena "odličan 5", bez obzira na sve druge ocene koje će se davati prema objektivnim kriterijumima, na uobičajene načine.
O tome da li će ovakav način sindikalne borbe rešiti problem bezbednosti u školama prosvetni radnici imaju različita mišljenja.
Predsednik NSPRS Dušan Kokot kaže za Danas da ovakav način štrajka neće rešiti sve probleme.
"Ne može se sve rešiti dok je društvo prepuno nasilja. Da li će umanjiti potencijalnu opasnost – svakako hoće. Ako za to nije potreban nijedan dinar, pitanje je za državu zašto se pravi blesava već četiri meseca, od kada je štrajk najavljen. Nijedan poziv nismo dobili. Oni imaju svoje partnere, a za ostalo ih baš briga", kaže Kokot.
Marija Starčević, nastavnica srpskog jezika i književnosti, misli da ovaj vid štrajka nije najsrećnije rešenje i da neće doneti poboljšanje uslova rada, ali kaže da razume revolt iz kog se rodila takva ideja.
"Sumnjam da bi i neki drugi vid štrajka dao rezultate jer ovoj državi odnosno onima koji je vode nije stalo do obrazovanja. Bezbednost nastavnika ih takođe ne zanima, na šta smo navikli, ali ne zanima ih ni bezbednost dece. Tamo gde obezbeđenja ima, plaćaju ga roditelji. Jedino važno je da se ne potroši novac, da se uštedi na sve moguće načine. Novca očigledno ima, samo ne za prosvetu", komentariše Starčević.
Petar Panić, predsednik sindikata 12. beogradske gimnazije, koji je deo Foruma beogradskih gimnazija, podseća da su zahtevi koje su Vladi postavila četiri reprezentativna sindikata obrazovanja predstavljaju ono što je potpisano i dogovoreno.
"Novi nezavisni sindikat deluje samostalno, bez konsultacije sa drugim sindikatima i promoviše beli štrajk. Takav vid protesta predstavlja urušavanje i ono malo integriteta prosvetnih radnika. Takav štrajk je beskompromisna borba bez obzira na šire društvene posledice o kojima, ipak i pored svih nepravdi, prosvetni radnici treba da brinu", smatra Panić.
Zahtevi belog štrajka su da se odgovarajućim izmenama zakona i pratećih propisa unapredi bezbednost u školama tako što će se nastavnicima garantovati efikasnija pravna zaštita od napada, omogućiti im da učenike koji se izrazito neprimereno ponašaju bez odlaganja suspenduju sa časa i nastave, kao i ukidanje anonimnih prijava prosvetnoj inspekciji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
FOTO, VIDEO Protest u Novom Pazaru: "Studenti DUNP-a postali simbol hrabrosti, tolerancije i razuma"
21.12.2025.•
6
Studenti u blokadi organizuju danas protest u Novom Pazaru, jer je više od 200 studenata univerziteta u tom gradu izgubilo status studenta, a oko 30 profesora ostalo bez posla.
MUP: Obavezno upalite svetla kad je magla, ako vi ne vidite dobro - ne vide ni vas
21.12.2025.•
0
U uslovima kiše, magle i sumaglice, vidljivost na putu je smanjena, a upravo tada svetla na vozilu spasavaju živote, poručuju iz MUP-a.
Stambeni krediti za mlade: Manje interesovanje, a i dalje postoji ozbiljan problem u proceduri
21.12.2025.•
0
Subvencionisani stambeni krediti uz minimalno učešće od jedan odsto do sada su zainteresovali više od 8.000 mladih u Srbiji. Oko 5.000 njih je i konkurisalo za kredit.
Milan Ćulibrk dobitnik nagrade "Aleksandar Tijanić", deo novca uplatiće studentima DUNP-a
21.12.2025.•
0
Uredniku ekonomije u nedeljniku Radar Milanu Ćulibrku danas je uručena nagrada Udruženja novinara Srbije (UNS) za borbenost u novinarskom izražavanju "Aleksandar Tijanić".
Da ne bi bilo novih nesreća: Sve zgrade moraju da se pregledaju i održavaju, ali to u Srbiji nije praksa
21.12.2025.•
13
Upotrebni ili životni vek konstrukcija stambenih zgrada je 50 godina, dok je za važne infrastrukturne objekte kao što su mostovi projektovani upotrebni vek 100 godina.
Severna Makedonija zabranila uvoz više od 20 tona kivija iz Srbije
21.12.2025.•
17
Agencija za hranu i veterinarstvo Severne Makedonije objavila je danas da je zabranila uvoz više od 20 tona kivija iz Srbije, jer su u tom voću pronađene larve i insekti.
Ministar Bratina: Evropa će sve blokadere postrojiti u jednu kolonu za izbore
21.12.2025.•
18
Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina ocenio je da će Evropa "sve blokadere postrojiti u jednu kolonu" za nastup na parlamentarnim izborima koji bi trebalo da budu održani 2026. godine.
Ministar Glamočić apelovao na građane: Pijte više mleka i jedite više mlečnih proizvoda
21.12.2025.•
58
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da će, ako cena mleka u Evropi nastavi da pada, a prognoze kažu da će tako biti, Srbija morati da se usklađuje sa evropskim cenama, kako bi ostala konkurentna.
Incident u Kosjeriću: Učestvovali predsednik opštine, njegov sin i još 50 ljudi, oglasio se MUP
21.12.2025.•
4
Ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se u vezi sa dešavanjima protekle noći u Kosjeriću.
Vučić najavio tužbe protiv svih koji su doveli do toga da se Kušner povuče: Tužiteljka o tome da li ima osnova
21.12.2025.•
41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je podnošenje krivičnih tužbi protiv svih koji su doprineli povlačenju Džareda Kušnera iz projekta izgradnje hotela na mestu Generalštaba.
Pojačan saobraćaj i duže zadržavanje na granici sa Mađarskom i Hrvatskom
21.12.2025.•
0
Neradni praznični dani u zemljama zapadne Evrope donose pojačan saobraćaj i na auto-putevima u Srbiji, kao i duže zadržavanje na granici sa Mađarskom i Hrvatskom.
Beogradski region sve naseljeniji - sedam puta više od proseka Srbije, a nastaviće da raste
21.12.2025.•
5
Gustina naseljenosti u Beogradskom regionu je sedam puta viša od prosečne gustine naseljenosti u Srbiji.
Poznato devet od deset imena članova specijalne misije Evropskog parlamenta koja stiže u Srbiju
21.12.2025.•
11
Članovi misije Evropskog parlamenta koji će za oko mesec dana doći u Srbiju proceniće stanje demokratije u našoj zemlji.
"Ili oni ili mi": Danas veliki studentski skup u Novom Pazaru
21.12.2025.•
4
Studenti u blokadi organizuju danas, 21. decembra protest u Novom Pazaru pod sloganom "Ili oni ili mi".
Danas počinje zima
21.12.2025.•
0
Zima počinje danas, 21. decembra, u 16.03 časa, objavilo je beogradsko astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Do sada više od 300.000 prijava za upis bespravnih objekata
20.12.2025.•
5
Za upis bespravnih objekata po zakonu "Svoj na svome" stiglo je u 303.896 prijava do 19 časova poslednjeg dana protekle sedmice, objavio je Republički geodetski zavod (RGZ).
Gužva na auto-putu kod Velike Plane, prelazak pedesetak kilometara traje oko dva sata
20.12.2025.•
3
Zbog radova na auto-putu prema Nišu kod Velike Plane i povećanog intenziteta saobraćaja stvaraju se velike gužve.
Kosovo: Uhapšen bivši pripadnik MUP-a Srbije, osumnjičen za pomaganje u otmici
20.12.2025.•
3
Kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja saopštio je da je u Lešku uhapšen bivši pripadnik MUP-a Srbije.
Trka u naoružanju Srbije i Hrvatske: Verbalna rafalna paljba o tome ko ima bolji aranžman za "Rafale"
20.12.2025.•
30
Tokom posete Nišu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, između ostalog, odgovorio na pitanje da li se planiraju nove nabavke naoružanja.
Komentari 15
Selo
Мајка troje đaka
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar