"Ne žalite nas, pridružite nam se": Prosveta u štrajku, a univerzitetski profesori ne - zašto?
Nastavnici osnovnih i srednjih škola ovih dana su jedini radnici države koji nisu primili plate, ili samo deo prihoda - zbog štrajka.
Foto: 021.rs
Da bi se izborili za zahteve studenata, ali i sopstvena prava, mnogi od njih su u obustavi rada od 20. januara, zbog čega su im oduzeta februarska primanja.
Oni su na udaru vlasti i podnose ličnu žrtvu, dok im sa strane stiže "moralna" podrška. Neki od njih se zato osećaju napušteno i imaju otužan ukus u ustima - kao da su ispali budale, govore za Vreme, dok pojedini pominju da bi im veoma značilo kada bi ih i ličnim činom podržale makar kolege iz iste grane - profesori sa fakulteta.
Nova predsednica Foruma beogradskih gimnazija izjavila je za Vreme da ostali radnici državnog sektora "ne treba da žale nastavnike, već da im se pridruže u štrajku".
Igor Simić sa Arhitektonskog fakulteta u Beogradu kaže za Vreme da profesori Univerziteta treba da se solidarišu sa nastavnicima osnovnih i srednjih škola, i da treba da se priključe.
"Ne mislimo samo na sebe"
Ana Vuković Vimić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu kaže da se "jeste pričalo sa studentima o tome da profesori sopstvenim štrajkom podrže nastavnike i da tako preuzmu i ličnu odgovornost i izvrše dodatni pritisak na državu".
"Ovo nije situacija da profesori samo štite sebe, već se traži bolji način kako da se pomogne prosveti, a mislim da je u ovom trenutku najbolje da profesori učestvuju u nadoknađivanju izgubljene zarade kolegama", kaže Vuković Vimić za Vreme.
Navodi da bi problem u slučaju štrajka taj da njihov fakultet konretno, koji sam sebi plaća komunalije, ne bi imao struju i vodu, jer veliki deo para dolazi od međunarodnih projekata na kojima su profesori.
"Onda studenti ne bi imali gde da spavaju", kaže ona.
Drugi, možda još veći problem za profesorku Poljoprivrednog je što fakulteti imaju veliki broj nenastavnog osoblja.
"Nismo sigurni da bi oni većinski pristali na štrajk, a ovako barem profesori podršku studentima drže pod kontrolom", dodaje ona.
Koji je efekat?
Slično misli i Jelena Jerinić, profesorka na Pravnom fakultetu u Beogradu i poslanica Zeleno-leve koalicije u Skupštini. Ona za Vreme kaže da štrajk univerziteta jeste jedna od opcija, ali da treba videti koji su najbolji vidovi podrške nastavnicima.
"Možda bi bilo dragocenije da profesori pomognu kroz solidarne fondove, jer je pitanje koji bi efekat imao štrajk na univerzitetima koji su već u blokadi. I pravna borba je jedan vid podrške, jer je neisplaćivanje plata nezakonito, a tu je i ideja da se u generalni štrajk, za koji mislim da ne treba da traje samo jedan dan, već mnogo duže, uključe i drugi zaposleni u javnom sektoru", kaže Jerinić.
Profesor FPN-a Zoran Stojiljković kaže za Vreme da se neisplaćivanjem plate nastavnicima pokazuje da "režim gubi nerve" i da treba ostati dosledan.
"Ono što je najmanje za očekivati od drugih, jeste granska solidarnost, koja uključuje i profesore fakulteta. Sad, mi smo već u blokadi i nije mi naročito logično da objavimo štrajk, ali da učestvujemo i pridružimo se podršci nastavnicima - to sigurno", kaže Stojiljković.
Pobunjeni univerzitet: Pokušaj da nas zavade
Inicijativa Pobunjeni univerzitet izjavila je da su najave predstavnika vlasti o povećanju zarada fakultetskih profesora i smanjenju zarada učitelja i nastavnika u osnovnim i srednjim školama, !pokušaj da se izazove sukob između zaposlenih u institucijama različitog nivoa obrazovanja, baš u trenutku kada oni počinju da deluju ujedinjeno!.
"Ovakvo delovanje Ministarstva prosvete i Vlade ne čudi, ako se uzme u obzir način njihovog rada tokom niza poslednjih godina: konfuzno ‘upravljanje’ školama tokom perioda pandemije i nakon događaja u maju 2023, nagli prekidi školskih godina bez konsultovanja nastavnika, neprihvatanje preporuka koje je upućivala akademska zajednica, nedovoljna briga za položaj nastavnika, nespremnost da se čuju njihovi zahtevi i, najzad, propust da se ispune obaveze koje su prethodno dogovorene i potpisane sa sindikatima samo su neki od primera", saopštila je inicijativa.
ETF i Fizički to su već uradili
Nastavnici, saradnici i zaposleni Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu stupili su, samo dan nakon kolega iz škola, 21. januara u protestnu obustavu rada, zahtevajući potpuno ispunjenje svih zahteva studenata.
Kolektiv ETF-a izrazio je ogorčenje zbog narastajućeg medijskog i fizičkog nasilja prema studentima koji protestuju, a koje je "kulminiralo pokušajem teškog ubistva studentkinje ovog univerziteta".
Sa ovog fakulteta navode i da svi studentski zahtevi postaju njihovi zahtevi pa su pozvali zaposlene na svim fakultetima i univerzitetima u Srbiji da im se priključe.
U znak podrške studentima i prosvetnim radnicima, Fizički fakultet većinom glasova svih zaposlenih izglasao je da stupa u štrajk od 3. marta.
"Veoma smo pogođeni odnosom medija i nadležnih institucija, kao i organa vlasti koji nisu nadležni za prosvetu, prema prosvetnim radnicima koji podržavaju studentske proteste i/ili obustavljaju nastavu u znak protesta prema veoma lošem stanju našeg obrazovnog sistema", dodali su u saopštenju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Carinici na Preševu zaplenili dijamantski prsten vredan pola miliona dinara
05.02.2026.•
1
Carinici su 4. februara na graničnom prelazu Preševo, u saradnji sa policijom, sprečili da se bez prijavljivanja unese preko granice dijamantski prsten.
Vuletić: Vučićeva izjava da će se Srbija delimično snabdevati gasom iz EU će nasmejati Ruse
05.02.2026.•
0
Odluka Aleksandra Vučića da se Srbija delimično snabdeva gasom kroz zajedničku nabavku sa EU je, prema oceni predsednika Skupštine "Udruženja za gas" Vojislava Vuletića, dobra politička izjava koja će nasmejati Ruse.
Ponovo podignuta optužnica za ubistvo Danke Ilić
05.02.2026.•
1
Više javno tužilaštvo u Zaječaru danas je ponovo podiglo optužnicu protiv D. D. i S. J. zbog sumnje da su 26. marta 2024. godine u Banjskom Polju kod Bora ubili dvogodišnju Danku Ilić.
Tužiteljka: Insistiranje na pitanju imuniteta Selakovića je odugovlačenje, a pomilovanje bi sve zaustavilo
05.02.2026.•
0
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović upozorila je da insistiranje suda na pitanju imuniteta za ministra kulture Nikole Selakovića u slučaju "Generalštab" može predstavljati nepotrebno odugovlačenje postupka.
Hrana najveći trošak u Srbiji: Skoro polovina zarade ode na namirnice
05.02.2026.•
19
Neposredno pred donošenje uredbe kojom su ograničene marže u trgovinskim lancima, prosečna srpska porodica izdvojila je samo za hranu u avgustu prošle godine 42,5 odsto prosečne zarade, piše Demostat.
FOTO: Krivična protiv dvojca iz Šapca zbog nelegalnog duvana
05.02.2026.•
2
Policija u Šapcu podneće krivičnu prijavu protiv M. B. (62) i D. T. (53) zbog nedozvoljenog prometa akciznih proizvoda.
Jedan od osumnjičenih za taktičku obuku Moldavaca kod Loznice pušten iz pritvora
05.02.2026.•
0
Jedan od dvojice osumnjičenih da je u okolini Loznice organizovao taktičku obuku državljana Moldavije i Rumunije, S. S, pušten je iz pritvora, rečeno je Insajderu iz Višeg suda u Šapcu.
Koordinatorka Nacionalnog konventa o EU u 12 razloga zašto nema masovnog protesta zbog Mrdićevih zakona
05.02.2026.•
17
Koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji Bojana Selaković navela je zašto nema masovnog protesta u Srbiji zbog odnosa vlasti prema Tužilaštvu za organizovani kriminal (TOK).
Molitveni doručak u Vašingtonu: Ko je pozvan iz Srbije?
05.02.2026.•
7
Da nema Milorada Dodika koji već danima obaveštava javnost kako pakuje kofere, kreće, sleće i stiže na tradicionalni Molitveni doručak u Vašingtonu, javnost u Srbiji bi zaboravila da taj događaj uopšte postoji.
Mađarska počinje gradnju nuklearne elektrane Pakš 2, Srbija želi da kupi udeo u njoj
05.02.2026.•
4
Inženjer energetike Žolt Haraš izjavio je da je za Srbiju važno da uzme učešće u nuklearnoj elektrani "Pakš" u Mađarskoj jer bi time doprinela svojoj energetskoj stabilnosti.
Selaković se nije pozvao na imunitet, ali postoje dve opcije da krivično ne odgovora: Evo koje su
05.02.2026.•
8
Ministar kulture Nikola Selaković i ostali optuženi za zloupotrebu službenog položaja u slučaju "Generalštab" negirali su krivicu pred većem Specijalnog suda.
Vučić: Predan sam ideji članstva Srbije u EU, dok sam ja predsednik, zemlja će biti na evropskom putu
05.02.2026.•
51
Srbija diversifikuje svoje snabdevanje energentima i mimo Rusije i već je u pregovorima o kupovini prirodnog gasa posredstvom zajedničkog mehanizma EU, izjavio je za Rojters predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ustavni sud: Petrov od sad sa medijima komunicira preko Službe
05.02.2026.•
5
Ustavni sud Srbije saopštio je da će se ubuduće sva komunikacija predsednika tog suda Vladana Petrova sa medijima obavljati posredstvom Službe predsednika Ustavnog suda.
Simpatizeri Milana Nedića privedeni kad su s kaiševima i palicama pokušali da dođu do antifašista
05.02.2026.•
5
Policija je u centru Beograda privela nekoliko simpatizera nacističkog saradnika Milana Nedića, predsednika kolaboracionističke "Vlade narodnog spasa" tokom okupacije Srbije u Drugom svetskom ratu.
Uhapšen jedan od osumnjičenih za bacanje bombe na kuću Zdravka Čolića, za drugim se traga
05.02.2026.•
1
Beogradska policija uhapsila je S. M. (33) zbog nelegalnog oružja i izazivanja opšte opasnosti u saizvršilaštvu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
04.02.2026.•
16
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama, a imamo i poklon.
VIDEO: Skupovi antifašista i simpatizera Milana Nedića u Beogradu
04.02.2026.•
3
Beogradski zborovi građana i studenti u blokadi organizovali su u glavnom gradu Srbije skup pod nazivom "Fašizam neće proći".
"Tu nema zgrada, tu su ruševine koje su srušili NATO zlikovci": Šta je rečeno na suđenju za Generalštab?
04.02.2026.•
16
Na početku suđenja za Generalštab, ministar kulture Nikola Selaković izjavio je da nije kriv i da je optužni predlog saznao iz medija, dok ostali optuženi tvrde da su ga razumeli "jezički", ali ne i suštinski.
Jovanović (Novi DSS): Ulazak Srbije u EU znači nestanak srpskog naroda
04.02.2026.•
63
Položaji Srbije i Rusije donekle su uporedivi jer su obe na udaru Zapada, ocenio je predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović.
"Hjuman rajts voč" o Srbiji: Vlasti na proteste odgovorili - silom, hapšenjima i napadima na medije
04.02.2026.•
9
Vlasti u Srbiji odgovorile su na proteste širom zemlje sa prekomernom silom, arbitrarnim hapšenjima, suzbijanjem civilnog društva i napadima na novinare i nezavisne medije, piše u izveštaju Hjuman rajts voča (HRW).
Komentari 24
Rajko
Sremac
OstAVka
Profa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar