Ministarka o tome zašto je ukinut Pravilnik o bezbednosti za tunel Munjino brdo: To je izuzetak
Ministarka građevinarstva Aleksandra Sofronijević rekla je da su režimi automatskog upravljanja saobraćajem u tunelu i ručni režim upravljanja koji je na snazi u tunelu Munjino brdo identični po stepenu sigurnosti.
Ona je u emisiji RTV rekla da su građani dobili 20 kilometra "sigurnog i bezbednog puta", prenosi Beta.
"U javnosti su se pojavile informacije da ta deonica nije bezbedna, a njeno puštanje u saobraćaj u režimu probnog rada je odobreno na osnovu izveštaja Gradskog zavoda za veštačenje i iza ovog izveštaja na 270 strana stoji devet inženjera koji imaju svoje ime i prezime, licence i sigurna sam da ne bi uradili ništa što je suprotno sigurnosti", rekla je Sofronijević.
Ta deonica puta puštena je u nedelju u saobraćaj, a upravljanje saobraćajem se vrši ručno, po izmenjenoj uredbi koju je nedavno donela Vlada Srbije, što nije predviđeno Pravilnikom o bezbednosti saobraćaja u tunelima.
Inženjeri su, prema rečima Sofronijević, proverili ispunjenost svih uslova, a ono što razlikuje automatsko upravljanje saobraćajem u tunelu i ručno upravljanje koje je na snazi 90 dana po Vladinoj uredbi je da u slučaju akcidenta sistem to automatski dojavljuje, "a u ovom slučaju to radi živ čovek".
Sofronijević je rekla da nije tačno kako se čuje u javnosti da 50 inženjera koji su vršili nadzor nisu hteli da potpišu tehničku dokumetaciju, već da su samo tražili neka razjašnjenja iz Uredbe.
"Problem je što su Uredbom, koja je relativno skoro stupila na snagu, propisani obrasci, prilozi i izjave koji je inženjeri trebalo da potpišu, a to je za njih bila novina. Tražili su pojašnjenja i po dobijanju su potpisali", rekla je ona.
Istakla je da Uredba koja je doneta u decembru prošle godine, a izmenjena je nedavno, propisuje puštanje saobraćaja kroz tunel u probni rad, a jedino ograničenje je zabrana ulaska vozila do automatskog upravljanja tunelima važi za teretna vozila sa opasnim otpadom.
Na pitanje da li je Vlada, usvajajući uredbu poništila Pravilnik o bezbednosti saobraćaja u tunelu, Sofronijević je rekla da je Uredba doneta uz pribavljenje mišljenja drugih ministarstava, a pre svega ministarstva unutrašnjih poslova - Sektora za vanredne situacije.
Suštinski uredba nije, kako je rekla, derogirala odredbe Pravilnika, samo je predviđen način da se prevaziđe stanje do automatskog uspostavljanja upravljanja saobraćajem u tunelima na toj deonici.
Sofronijević je rekla da je procedura regularna stupanjem na snagu Uredbe za "ovu situaciju koja je izuzetak".
Sektor za vanredne situacije MUP-a, prema njenim rečima treba da da rešenje da su sistemi funkcionalni i da se može preći na automatsko praćanje saobraćaja u tunelu, što je poslednja stepenica do izdavanja upotrebne dozvole.
"Sva oprema i instalacije su pojedinačno funkcionalno ispitani, ali nedostaje sistem automatskog upravljanja", rekla je ona.
Na pitanje da oceni izjavu direktora "Puteva Srbije" Zorana Drobnjaka koji je novinarima na pitanje o Pravilniku rekao "ma kakav Pravilnik", Sofronijević je rekla da on ima drugačiji pristup, a da ta deonica ne bi bila puštena da ne postoji potvrda u tehničkoj dokumentaciji.
Odgovarajući na pitanje zašto je kilometar puta u Srbiji daleko skuplji nego u drugim zemljama, Sofronijević je rekla da će se zalagati da se za svaki projekat oformi komisija i poveća transparentnost. Ona je rekla da su klizne skale za cene koje se ugovaraju "otišle u nebo", a i da se ne ugovaraju, sud bi ih dodelio.
Navela je da je, na primer, kod auto-puta "Osmeh Vojvodine" cena skočila jer se dovlači kamen iz centralne Srbije.
Sofronijević je rekla da Međunarodni monetarni fond traži da se ukine leks specijalis zakon i da je ukinut za linijske infrastrukturne objekte.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Dačić o "zvučnom topu": Imamo LRAD uređaje, ali nisu upotrebljeni ni u jednom modu
24.06.2026.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je večeras da LRAD uređaji u Srbiji nikad nisu korišćeni, što su, kako je naveo, potvrdili i američki proizvođači LRAD-a.
Prikupljanje dokaza ili zastrašivanje? Policija i dalje saslušava građane koji su govorili o "zvučnom topu"
24.06.2026.•
2
Ako ste posle 15. marta javno sumnjali da je na studentskom protestu upotrebljen "zvučni top", može vam se desiti da o tome, 15 meseci kasnije, morate da govorite i u Upravi kriminalističke policije.
Građani u Raški blokirali saobraćaj u znak podrške uhapšenom aktivisti Veljku Rakoviću
24.06.2026.•
0
Nekoliko desetina građana okupilo se popodne ispred policijske stanice u Raški da bi pružili podršku aktivisti Veljku Rakoviću koji je ranije danas uhapšen zbog sumnje da je ugrozio sigurnost predsednika Srbije.
Lidl povlači zamrznute jagode: Potencijalni rizik od prisustva norovirusa
24.06.2026.•
2
Kompanija Lidl Srbija povlači proizvod "Organske zamrznute jagode 300g" sa rokom upotrebe 18.8.2027, koji je potrošačima bio na raspolaganju tokom nekoliko promotivnih perioda.
Studentski centar: Studenti se ne iseljavaju, već se premeštaju zbog volontera Ekspo izložbe
24.06.2026.•
6
Ne radi se o iseljenju studenata iz Studentskog grada, već o privremenom premeštanju dela studenata iz krila F Doma II za vreme Ekspo izložbe sledeće godine, kažu u Studentskom centru u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - tu je i poklon
24.06.2026.•
13
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
Hronologija slučaja "zvučni top": Kako su se menjale izjave funkcionera
24.06.2026.•
1
Tvrdnje da je tokom protesta 15. marta 2025. u Beogradu korišćen zvučni top izazvale su veliku političku, ali i bezbednosnu polemiku u poslednjih godinu dana.
Macut o opoziciji i akademskoj zajednici: Domaći problemi se ne rešavaju u Briselu, pomisliće da smo nezreli
24.06.2026.•
19
Premijer Srbije Đuro Macut je danas ocenio da odlazak pojedinih predstavnika opozicije u Brisel i Strazbur kako bi iznosili unutrašnje probleme zemlje "svedoči o neshvatanju kompleksnosti i važnosti državnog sistema".
Kamioni na granici sa Hrvatskom čekaju do pet sati
24.06.2026.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije sa Hrvatskom i prelazu Sremska Rača sa Bosnom i Hercegovinom, čekaju pet sati, saopštio je danas posle podne Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Nezavisni procenitelji bezbednosti nadgledaće izgradnju Beogradskog metroa
24.06.2026.•
4
Projekat izgradnje Beogradskog metroa ušao je u novu fazu potpisivanjem ugovora za pružanje usluga Nadzornog nezavisnog procenitelja bezbednosti (S-ISA), saopšteno je danas.
Studenti moraju da se isele iz doma zbog izložbe Ekspo 2027
24.06.2026.•
8
Studenti drugog bloka F krila Studentskog grada biće primorani da se isele iz domova bez garancije nalaženja drugog vida smeštaja zbog izložbe Ekspo, objavili su studenti u blokadi na mreži Iks.
Nacionalni konvent za EU podržao zahtev za međunarodnu istragu navoda o upotrebi zvučnog topa
24.06.2026.•
4
Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) podržao je zahtev nevladinih organizacija telima Ujedinjenih nacija da se sprovede nezavisna međunaropdna istraga navoda o korišćenju zvučnog topa na protestu 15. marta 2025.
Olenik posle razgovora u UKP: Interesovalo ih odakle mi informacije o "zvučnom topu"
24.06.2026.•
8
Advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik kaže da je na informativnom razgovoru u prostorijama UKP bio nešto više od dva sata.
Pucnjava ispred kafića u Beogradu: Nema povređenih, napadač pobegao
24.06.2026.•
2
U pucnjavi koja se oko 16 sati dogodila ispred jednog lokala u Bulevaru kralja Aleksandra na Zvezdari nema povređenih, nezvanično saznaje N1.
Arilje u reportaži AP: "Prestonica malina" čija slava prelazi granice Srbije
24.06.2026.•
1
Američka novinska agencija Asošijeted pres (AP) danas piše da je Arilje "Prestonica malina" čija "slava seže van granica" Srbije.
Ružić neće na miting SNS, Dačić poziva članove da dođu: Šta stoji iza podeljenih stavova u SPS-u?
24.06.2026.•
35
Potpredsednik Socijalističke partije Srbije Branko Ružić neće prisustvovati mitingu naprednjaka, zakazanom za 27. jun u Beogradu.
Državljani Crne Gore uhapšeni u Beogradu na vodi, zaplenjen kilogram kokaina
24.06.2026.•
3
Policija je u Beogradu uhapsila dvojicu crnogorskih državljana zbog posedovanja kilograma kokaina i prodaje te droge, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Aktivista iz Raške uhapšen zbog navodnog ugrožavanja bezbednosti Vučića na Instagramu
24.06.2026.•
6
Policija je, po nalogu beogradskog Višeg javnog tužilaštva, uhapsila V.R. (42) zbog sumnje da je putem jedne društvene mreže pretio predsedniku Srbije i njegovoj porodici, policajcima i ministrima.
SAD produžile vanrednu situaciju za Zapadni Balkan, uključena i Srbija
24.06.2026.•
5
Izvršnom uredbom predsednika SAD produžena je nacionalna vanredna situacija u vezi sa Zapadnim Balkanom, proglašena prvi put 2001, za još godinu dana.
Komentari 22
Dabomr
Branko
Антун Чупак
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar