Srbija ide ka izgradnji nuklearne elektrane: "Naša država nije sposobna ni nadstrešnicu da napravi"
U Srbiji se sve više priča o izgradnji nuklearne elektrane. Međutim, te najave najviše stižu iz usta političara koji za to nisu stručni, što kod dela građana i stručne javnosti budi sumnju.
Foto: Pixabay
I direktor Instituta "Vinča" Slavko Dimović izjavio je nedavno da je moratorijum na razvoj nuklearne energije bio izuzetno štetan po energetiku i da je, kako je ocenio, unazadio jugoslovensku, a potom i srpsku nauku. On je naglasio da "činjenica da bi izgradnja nuklearke mogla početi tek za 10 do 15 godina ne znači da o tome ne treba ozbiljno razmišljati već sad".
Iako mnogi smatraju da bi ovo za Srbiju bio dobar potez, najveći deo sumnji povezan je upravo sa trenutnim režimom u našoj zemlji, zbog čestog zapostavljanja mišljenja struke.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković za Danas ističe da je Srbiji neophodna nuklearna elektrana.
"To je naša nasušna potreba. Pokazalo se da je evropska energetska politika potpuno promašena. Veći deo sveta koristi nuklearnu energiju, odnosno najrazvijeniji deo čovečanstva", objašnjava on.
Zdravković navodi i primere njene upotrebe.
"Svaku drugu sijalicu na istočnoj obali SAD pokreće nuklearni reaktor. Francuska 80 odsto električne energije dobija iz nuklearki, a Rusija ima najjaču nuklearnu energetiku. Dakle, iluzorno je da mi pričamo o svetu bez nuklearne energije, kad najveće sile na svetu to rade", smatra on.
To što je Nemačka zatvorila nuklearne reaktore, kako kaže, to je stvar njihove procene. Ali, kako dodaje, od tada su postali uvoznik električne energije.
Što se tiče samog procesa izgradnje, ovaj sagovornik beogradskog lista tvrdi da su "demagoške priče" da mi nismo sposobni da napravimo to.
"Mi nismo sposobni odavno da napravimo ni hidroelektranu, ni most, ni tunel... ali stranci rade to za nas. Malo je nacija koje mogu same da izgrade nuklearnu elektranu, ali da eksploatišemo možemo", naglašava Zdravković.
On podseća da Kinezi sada grade nuklearnu elektranu u Engleskoj, u blizini Londona, ali da neće oni biti operatori, nego Englezi.
Što se tiče upravljanja, Zdravković poručuje da možemo da obučimo kadar da budu operatori.
"Dosta mojih kolega sada radi u nuklearnim elektranama širom Evrope i SAD. Potrebno je dve godine obuke jednog elektro ili mašinskog inženjera da može da bude operator", zaključuje on.
Redovni profesor Katedre za nuklearnu fiziku Univerziteta u Novom Sadu Miodrag Krmar takođe smatra da je nuklearna energija neminovnost i da će se sve više koristiti u budućnosti.
"Ipak, gradnja nuklearke je ozbiljan zalogaj i za bogatije i razvijenije i manje korumpirane države od nas", upozorava on.
Krmar dodaje da je to strateški projekat za koji ni materijalnih, ni stručnih, a ni organizacionih potencijala trenutno nemamo.
"Zajednica sa ovako visokim nivoom korupcije, kao naša, nije sposobna ni nadstrešnicu da napravi, a kamoli nešto veće", navodi on.
Kako dodaje, ne treba obraćati pažnju na ove učestale najave gradnje nuklearke, jer ova vlast to ne može.
"Treba samo paziti da ne naprave neke obavezujuće korake, što bi nas u budućnosti moglo skupo koštati", upozorava Krmar.
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor malo je drugačijeg mišljenja.
"Države sa manjkom adekvatne odvojenosti zakonodavne, sudske i izvršne vlasti poput Srbije često insistiraju na velikim infrastrukturnim projektima kao što su nuklearne elektrane, iako oni nisu uvek ekonomski, bezbednosno ili politički opravdani. Nuklearna energija se u propagandnom diskursu predstavlja kao simbol modernizacije, tehnološkog napretka i 'energetske nezavisnosti', čime vlast pokušava da prikrije suštinske slabosti sistema", ukazuje on.
Takvi projekti, prema njegovim rečima, stvaraju iluziju strateške vizije.
"Zapravo služe samo kao poluga političkog legitimiteta i sredstvo za dugotrajno vezivanje zemlje za određene spoljne partnere i međudržavne ugovore, koji traju decenijama. Zato, recimo, Rusija opet figurira kao jedan od partnera", navodi Kapor.
Drugi ključni razlog je, kako kaže, "strukturalna korupcija i netransparentnost u donošenju odluka".
"Gradnja nuklearne elektrane uključuje ugovore vredne milijarde evra, složene procedure i višegodišnje rokove, što otvara ogroman prostor za mito, provizije i privilegovane poslove za uski krug politički povezanih firmi. Istovremeno, zbog kompleksnosti i zatvorenosti procesa, građani i stručna javnost ostaju isključeni iz debate, dok se odluke nameću odozgo", upozorava ovaj sagovornik.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Završen sastanak dela opozicije, saradnja će se nastaviti
22.04.2026.•
0
Učesnici sastanka o potencijalnim prevremenim izborima, na kom se devet opozicionih stranaka okupilo u sedištu Narodnog pokreta Srbije (NPS), ocenili su da je razgovor bio "veoma dobar".
HiPP kašice za bebe kontaminirane otrovom za pacove u Austriji nisu uvezene u Srbiju
22.04.2026.•
0
Distributer HiPP proizvoda u Srbiji, Mercata VT, potvrdio je danas za Novu ekonomiju da kaše za bebe na domaćem tržištu nisu deo serije kontaminirane otrovom za pacove.
"Ministar bez kulture": Selakovićev rečnik pod osudom javnosti
22.04.2026.•
6
Ministar kulture Nikola Selaković, ili kako ga kritičari nazivaju "ministar bez kulture", ponovo je izazvao reakcije zbog rečnika u Skupštini.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
22.04.2026.•
13
Ponovo vas darujem kroz 021.rs dnevni kviz.
VIDEO: Ovo su "krtice" koje će kopati Beogradski metro
22.04.2026.•
7
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da je završena proizvodnja dve TBM mašine, takozvane "krtice", koje će se koristiti za iskopavanje tunela za beogradski metro.
Teretnjaci na Batrovcima čekaju pet sati
22.04.2026.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko pet sati, dok se na prelazima Šid i Bezdan zadržavaju oko tri sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Predsednik Upravnog odbora RTS: Nije ukinut dečiji program
22.04.2026.•
9
Predsednik Upravnog odbora JMU RTS Branislav Klanšček rekao je da nisu tačne tvrdnje da je ukinut dečiji program na tom javnom servisu.
Završena sednica Skupštine Srbije, sutra glasanje
22.04.2026.•
0
Današnja, druga sednica prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine okončana je oko 17.50 časova, završetkom pretresa zakona o pojedinostima.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo supruge u Leskovcu
22.04.2026.•
0
Sedamdesetpetogodišnji M.S. iz okoline Lebana uhapšen je u Leskovcu zbog sumnje da je 21. aprila naneo povrede supruzi (76) koja je nakon toga preminula, saopšteno je danas.
NIS između politike i tržišta: Šta znače "crvene linije" Srbije
22.04.2026.•
5
Sudbina Rafinerije u Pančevu i uslovi prodaje ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS) nalaze se u centru pregovora sa mađarskim MOL-om.
VJT: Policija po nalogu tužilaštva ušla u Zavod za zaštitu spomenika zbog sumnji u javne nabavke
22.04.2026.•
10
Beogradsko VJT uputilo je zahtev policiji za prikupljanje obaveštenja u cilju provere navoda krivične prijave podnete protiv bivše direktorke i zamenice direktorke Zavoda za zaštitu spomenika kulture - D.Đ. i E.R.Ž.
Država vraća deo školarine: Počela isplata za samofinansirajuće studente
22.04.2026.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da je započelo postupak u cilju isplate sredstava samofinansirajućim studentima koji ostvaruju pravo na povraćaj školarine u školskoj 2025/2026.
Učenički parlamenti u Srbiji organizuju humanitarni sajam knjiga
22.04.2026.•
0
Humanitarni sajam knjiga pod nazivom "Knjige, braćo, knjige", koji realizuje mreža učeničkih parlamenata srednjih škola iz 16 gradova širom Srbije biće održan od petka, 24. aprila do nedelje, 26. aprila.
Spin doktor došao u Beograd da intervjuiše Vučića, bio savetnik Tonija Blera tokom NATO bombardovanja
22.04.2026.•
13
U Beograd je na razgovor sa predsedsenikom Aleksandrom Vučićem došao Alister Kembel, čuveni spin doktor koji je vodio medijske operacije NATO-a i britanske vlade Tonija Blera u vreme NATO bombardovanja Srbije.
Vučić za sebe kaže da je mlađi i perspektivniji od Đokića: Koje dve poruke šalje EU sastajanjem sa rektorom?
22.04.2026.•
30
Sastanak rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i komesarke za proširenje EU Marte Kos održan je pre dva dana u Briselu, u danu kada je Kos uputila oštre reči kritike na račun režima Aleksandra Vučića.
FOTO Mladić uhapšen zbog ratovanja u Ukrajini: Kod sebe imao vojnu knjižicu, vojnu opremu...
22.04.2026.•
11
Beogradska policija uhapsila je F. Đ. (19) zbog učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.
Naprednjaci predlažu izmene izbornih zakona - evo o čemu je reč
22.04.2026.•
24
Jedna osoba moći će svojim potpisom da podrži više lista koje prikupljaju potpise za izlazak na izbore - to predviđaju najnovije izmene izbornih zakona koje su upućene u skupštinsku proceduru.
"Pošta Srbije" na aukciji prodaje 88 rashodovanih vozila - sva se moraju kupiti zajedno
22.04.2026.•
5
"Pošta Srbije" organizuje javnu prodaju grupe od 88 rashodovanih teretnih i putničkih vozila putem javne licitacije koja će se održati 8. maja u Beogradu, Ugrinovačka 210b.
Maloletnika nagovorio da za 1.000 evra baci bombu na firmu za tehnički pregled u Kragujevcu
22.04.2026.•
0
Kragujevačka policija uhapsila je šesnaestogodišnjaka iz Beograda zbog izazivanja opšte opasnosti i nelegalnog oružja i N. V. (25) iz Beograda, osumnjičenog za podstrekavanje i pomaganje u izvršenju krivičnih dela.
Vitaker: Upoređujući potencijalne partnere Srbije - ima najviše smisla da sarađuje sa SAD i NATO
22.04.2026.•
8
Ambasador SAD u NATO-u Metju Vitaker ocenio je da "upoređujući potencijalne bezbednosne partnere Srbije, izbor koji ima najviše smisla - geografski i strateški - jeste bliža saradnja sa SAD i NATO".
Dr Zdravković: Da li želite da imate lekara koji je poslušnik ili onog koji stoji iza svojih odluka?
22.04.2026.•
9
Profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu dr Vladimir Zdravković istakao je važnost borbe za struku koju vode njegove kolege jer je, navodi, u medicini veoma važno da imaš stav.
Komentari 26
Nije bitno
, pa A. V. se muci sa veknom secenog hleba, ne moze da izracuna. Ipak je bolje radio aktivni parizer da pokusa da napravi
Bolje nemojte
Mazut
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar