Ministarstvo prosvete: Druga rata za materijalne troškove fakulteta do kraja septembra
Druga rata sredstava za materijalne troškove fakulteta u ukupnom iznosu od 492 miliona dinara biće uplaćena do kraja septembra, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete Srbije.
Foto: 021.rs
Rešenja o raspodeli sredstava za stalne troškove, troškove materijala i druga primanja zaposlenih upućena su danas visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Srbija, navelo je Ministarstvo.
"Država redovno izmiruje obaveze prema visokoškolskim ustanovama. Druga rata u iznosu od 492 miliona dinara biće isplaćena do kraja ovog meseca, dok su preostale dve, kako je i dogovoreno, planirane za novembar i decembar", naveo je ministar prosvete Dejan Vuk Stanković.
On je rekao da je ranije isplaćena prva rata sredstva za materijalne troškove u ukupnom iznosu od oko 393 miliona dinara visokoškolskim ustanovama.
Prema njegovim rečima, ni jednoj ustanovi neće biti isključeni struja, voda i grejanje, a komunalna i druga javna preduzeća u dogovoru s Ministarstvom prosvete odložiće naplatu računa za nekoliko dana.
"Reakcije pojedinih dekana i izjave da je zbog neisplaćenih materijalnih troškova ugrožen rad fakulteta su u najmanju ruku dvolične. Postavlja se pitanje kako nisu bili tako zabrinuti za univerzitet kada su plenumi i blokade bili jedini sadržaj univerzitetskog života", naveo je ministar.
Prema rečima ministra, "nastali dugovi su posledica odluke rukovodstva fakulteta i univerziteta da se bojkotuje osnovna misija visokoškolskih ustanova da prenosi i unapređuje znanje studenata".
Stanković je naveo i da se osnovica za plate u visokom obrazovanju, izjednačava sa osnovicama plata zaposlenih na ostalim nivoima obrazovanja od 1. januara 2026. godine, a dodatna sredstava u iznosu od 5,7 milijardi dinara za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju za 15,97 odsto obezbeđena su kroz izmenu uredbi kojima se utvrđuju koeficijenti za obračun i isplatu plata zaposlenih u visokom obrazovanju.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Rakić Vodinelić: Argument za odbacivanje optužnice protiv Vesića je više doskočica nego pravno obrazloženje
26.12.2025.•
0
Nema mesta optužbi protiv Gorana Vesića i još pet ljudi u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i krivični postupak protiv njih se obustavlja.
Preminuo novinar i urednik Radija Slobodna Evropa Dragan Štavljanin
26.12.2025.•
0
Preminuo je dugogodišnji novinar i spoljno-politički urednik Radija Slobodna Evropa Dragan Štavljanin, javio je Radio Slobodna Evropa.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - gde je zapelo?
26.12.2025.•
6
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Istraživanje: Za Srbiju u EU 36 odsto građana, vide se generacijske razlike
26.12.2025.•
0
Ako bi sledeće nedelje bio održan referendum o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, za pristupanje bi glasalo 35,8 odsto ispitanika, a protiv bi glasalo 33 odsto, objavio je portal Savremena politika.
Prostorije Ozon presa i Čačanskih novina gađane jajima
26.12.2025.•
0
Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) zatražila je da policija što pre identifikuje osobe koje su jajima gađale ulaz redakacije portala Ozon pres i Čačanskih novina.
Uhapšen policajac iz Leskovca
26.12.2025.•
0
Unutrašnja kontrola MUP-a uhapsila je M. P. (51), policajca PU u Leskovcu, osumnjičenog za trgovinu uticajem.
Odbačena krivična prijava Uglješe Mrdića protiv sudija
26.12.2025.•
1
Više javno tužilaštvo odbacilo je krivičnu prijavu predsednika skupštinskog Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića protiv dvoje sudija.
Tri godine zatvora za napadača na članove Filharmonije tokom odavanja pošte
26.12.2025.•
2
Sudsko veće Višeg suda u Beogradu osudio je R. S. na tri godine zatvora za nasilničko ponašanje na javnom skupu, u slučaju "Filharmonija", a u kaznu zatvora će mu biti uračunato i vreme provedeno u pritvoru.
Slađan Trajković osuđen za ratne zločine na Kosovu
26.12.2025.•
1
Osnovni sud u Prištini osudio je na 10 godina zatvora Slađana Trajkovića, optuženog za ratne zločine.
Gavrilović (BIRODI): Izbor Veća Agencije za sprečavanje korupcije koruptivan, poništiti "praznični" konkurs
26.12.2025.•
0
Izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja Zoran Gavrilović zatražio je poništavanje "prazničnog" javnog konkursa za izbor članova Veća Agencije za sprečavanje korupcije, ocenjujući da je on "primer korupcije".
Uklonjen deo šatora iz Pionirskog parka, građanima otvoren manji prolaz
26.12.2025.•
13
Deo Pionirskog parka, između Doma Narodne skupštine i zgrade Predsedništva, u kojem se od marta nalazi šatorsko naselje pristalica vlasti, ispražnjen je od šatora i građanima je omogućen prolaz.
Majka ostavila novorođenče iza kontejnera u Beogradu: Podignuta optužnica
26.12.2025.•
1
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv 19-godišnje A. D. zbog sumnje da je pokušala da ubije svoju ćerku.
Zaštitnik građana izradio nacrt Zakona o javnom redu i miru: Sankcionisanje prekršaja i na društvenim mrežama
26.12.2025.•
18
Kabinet zaštitnika građana Zorana Pašalića izradio je Nacrt izmena i dopuna Zakona o javnom redu i miru koji predviđa da se u prekršaje iz te oblasti uvrste i oni učinjeni i na društvenim mrežama.
AMSS upozorava na poledicu na putu
26.12.2025.•
0
Poledica se, zbog niskih temperatura, zadržava na putevima, na pojedinim deonicama moguć je tanak, slabo vidljiv ledeni sloj pa se vozači pozivaju da voze oprezno.
U Beogradu na vodi nađena bomba iz Drugog svetskog rata, MUP uputio poruku građanima koji žive u okolini
26.12.2025.•
7
Pripadnici Sektora za vanredne situacije MUP-a će u nedelju, 28. decembra, ukloniti bombu iz Drugog svetskog rata koja je pronađena na gradilištu Beograd na vodi. MUP je pozvao građane da, ukoliko mogu, napuste domove.
Dačić: Osamnaestogodišnji mladić iz Kraljeva umro jer je progutao kesicu sa kokainom
25.12.2025.•
15
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je osamnaestogodišnji S.Đ. iz Kraljeva, koji je preminuo 4. novembra u Opštoj bolnici "Studenica" u tom gradu, umro jer je progutao kesicu sa kokainom.
Prikupljanje potpisa kao nastavak studentskog delovanja: Da li je to politički zreo potez?
25.12.2025.•
32
Uoči protesta 28. decembra, studenti su najavili decentralizovane akcije širom Srbije, uz spisak štandova i njihovih lokacija na različitim mestima u zemlji, gde će građani moći da daju potpis podrške studentskoj listi.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - koliko ste znali?
25.12.2025.•
17
Novi 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Valjevo godinama udiše zagađen vazduh, glavni zagađivači domaćinstva i "Krušik"
25.12.2025.•
1
Valjevci godinama uzdišu vazduh štetan po zdravlje, a najveći zagađivači vazduha u ovom gradu su individualna domaćinstva i vojna fabrika Krušik.
Pet opozicionih stranaka postiglo dogovor o zajedničkoj koordinaciji prema EU
25.12.2025.•
20
Pet opozicionih stranaka danas je u prostorijama Evropskog pokreta u Srbiji postiglo dogovor o koordinaciji aktivnosti prema Evropskoj uniji (EU) proevropskih aktera.
Ministarstvo poljoprivrede demantuje: Severna Makedonija nije zabranila uvoz kivija iz Srbije
25.12.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede demantovalo je medijske navode po kojima je Severna Makedonija navodno zabranila uvoz kivija iz Srbije.
Komentari 1
Ferengi
Ako samo nisu tada isplatili sredstva koja su bila namenjena za plate, bilo bi logično da ih sve imaju "ušteđene" pa da mogu odjednom da isplate zaostatke...ali ne mogu.
Da nisu možda te pare trošili nenamenski za druge svrhe tada, pa zato sada ne mogu da vrate odjednom.
A čak su im profesori oprostili kamate...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar