Mala statistika: Koliko zaposlenih u Srbiji prima minimalac, a koliko iznad proseka
Prosečna plata u Srbiji, prema poslednjem dostupnom zvaničnom podatku za novembar 2025. godine, iznosi 111.987 dinara.
Foto: 021.rs
Međutim, od dva miliona zaposlenih u našoj zemlji, prosek premašuje tek 31 odsto, dok platu ispod 65.296 dinara, koliko iznosi januarski minimalac, ima čak 577.000 zaposlenih, piše N1.
Zvanična statistika je prosečnu zaradu za novembar 2025. godine zasnovala na obuhvatu od 2.056.000 zaposlenih za koje je podnet obrazac Poreske prijave za porez po odbitku (PPP-PD).
Propisana minimalna neto zarada za taj mesec (novembar 2025) iznosi 53.920 dinara i, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, 94.000 zaposlenih, što je pet odsto ukupnog broja, ostvarilo je neto zaradu manju ili jednaku tom iznosu.
S obzirom na to da je minimalac za 2026. godinu uvećan - minimalna cena rada je porasla sa 337 dinara koliko je bio u poslednja tri meseca prošle godine na 371 dinar u 2026 - zanimalo nas je koliko ljudi je u novembru prihodovalo ispod 65.296 dinara, koliko iznosi aktuelni minimalac za januar ove godine.
"Neto zaradu manju od 65.296 dinara u novembru 2025. godine, ostvarilo je 577.000 zaposlenih (28 odsto)", rečeno je portalu N1 u RZS.
Zvanična statistika je objavila da je medijalna zarada u novembru 2025. godine - a to je onda tačno na polovini - iznosi 86.702 dinara.
To znači da je 50 odsto zaposlenih, u ovom slučaju polovina od 2.056.000 građana Srbije (što je 1.028.000 radnika) - imalo platu u novembru manju od tog iznosa, a polovina veću.
Neto zaradu veću od novembarskog minimalca (53.920 dinara), a manju ili jednaku medijalnoj zaradi (86.702 dinara) ostvarilo je 933.000 zaposlenih (45 odsto).
Slede oni koji imaju više od medijalne, ali ipak manje od prosečne ili najviše u iznosu prosečnih 111.987 dinara: reč je o 395.000 zaposlenih, odnosno 19 odsto ukupnog broja.
Na kraju, broj zaposlenih koji su u novembru 2025. prihodovali više od pomenutog proseka od 111.987 dinara je 633.000, odnosno 31 odsto od dva miliona zaposlenih u Srbiji.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Međak: Crna Gora pokazala kako se ulazi u EU, Srbija bliža Gruziji
19.03.2026.•
0
Potpredsednik Evropskog pokreta Vladimir Međak ocenio je da Srbija stagnira u evropskim integracijama i sve više zaostaje za regionom, dok je Crna Gora "pokazala kako se ulazi u EU".
Berliner cajtung: Vučić iz koristi glumi da želi u EU, a Brisel to zna
19.03.2026.•
0
Ambicija koju Srbija pokazuje da uđe u EU je obična predstava jer to Beogradu omogućava da dobija novac iz EU, a ironija je što je Brisel toga svestan, ali i dalje finansira Srbiju.
Srbija se ipak uskladila sa odlukom EU - da je Iranska revolucionarna garda teroristička organizacija
19.03.2026.•
0
Srbija se uskladila sa odlukom EU kojom se iranski Korpus islamske revolucionarne garde stavlja na listu osoba, grupa i subjekata uključenih u terorističke akte, prenosi Radio slobodna Evropa.
Žena iz okoline Aleksinca otrovala pse, pa ih bacila u bunar
19.03.2026.•
0
Niška policija podneće krivičnu prijavu protiv J. V. (50) iz okoline Aleksinca zbog ubijanja i zlostavljanja životinja.
Mlekari i poljoprivrednici: Izjava ministra o ilegalnom uvozu sireva uznemirila javnost
19.03.2026.•
0
Javnost je uznemirena izjavom ministra poljoprivrede Dragana Glamočića "da se u Srbiji neometano sprovodi ilegalan uvoz sireva".
I SSP ima svoj plan "Srbija 2030.": EU, visoke plate, Fond za povratak opljačkanog novca...
19.03.2026.•
0
Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, zajedno sa saradnicima, predstavio je plan "Srbija 2030.".
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - ne propusti poklon
18.03.2026.•
19
Stiže novi 021.rs dnevni kviz u kom vas i darujemo.
Ministar prosvete najavio nove obrazovne profile u srednjim školama
18.03.2026.•
1
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković najavio je da će se u narednoj školskoj godini naći i potpuno novi obrazovni profili, odnosno zanimanja koja do sada nisu bila zastupljena.
Uhapšena dva člana kriminalne grupe koja se sumnjiči za dva ubistva i trgovinu drogom
18.03.2026.•
0
Uhapšene su dve osobe za koje se sumnja da su članovi organizovane kriminalne grupe koja se sumnjiči za više teških krivičnih dela, među kojima i dva ubistva.
MSP: Nastavlja se evakuacija građana Srbije sa Bliskog istoka
18.03.2026.•
1
Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da se nastavlja evakuacija državljana Srbije iz ratom zahvaćenih područja na Bliskom istoku.
Kamioni čekaju pet sati na prelazima Šid i Sremska Rača
18.03.2026.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj i prelazu Sremska Rača sa Bosnom i Hercegovinom čekaju pet sati, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Kos: Procenjujemo da li Srbija i dalje ispunjava uslove za sredstva EU
18.03.2026.•
17
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos kaže da je tokom sastanka sa predsednicom Skupštine Srbije Anom Brnabić izrazila ozbiljnu zabrinutost zbog poteza vlasti u Srbiji koji ugrožavaju nezavisnost pravosuđa.
Poverenik pokrenuo postupak o krađi ličnih podataka korisnika Telekoma
18.03.2026.•
4
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović saopštio je da je pokrenuo postupak u slučaju hakovanja i krađe ličnih podataka korisnika kompanije "Telekom Srbija".
Sud odbio žalbu tužilaštva, Kokanović nastavlja da se brani sa slobode
18.03.2026.•
0
Sud je odbio žalbu tužilaštva povodom odluke da aktivista i poljoprivrednik Zlatko Kokanović bude pušten iz pritvora i on će nastaviti da se brani sa slobode, izjavio je njegov advokat Dušan Filipović.
Plata dve trećine zaposlenih u Srbiji je između 470 i 900 evra, žene i dalje manje plaćene od muškaraca
18.03.2026.•
13
Urednica "Biznis magazina“ i "Ekonometra“ Radojka Nikolić rekla je za RTS da broj onih koji primaju najniže i najviše plate u Srbiji ukazuje da je naše društvo veoma polarizovano.
Ovogodišnji Beogradski maraton trajaće dva dana, sve trke će biti razdvojene
18.03.2026.•
0
Prvi put u svojoj istoriji, ovogodišnji Beogradski maraton trajaće dva dana, pošto će sve trke biti razdvojene, saopštili su danas organizatori.
Proleće zvanično stiže u petak
18.03.2026.•
0
Proleće zvanično počinje u petak, 20. marta u 15 časova i 46 minuta, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Vučić: Najjezivija laž da su građani pod pritiskom da dođu na moje skupove
18.03.2026.•
137
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da niko od građana ne treba na silu da dođe na miting SNS u Beogradu 21. marta.
VIDEO: Požar u paviljonu Srbije na Bijenalu u Veneciji, nema povređenih
18.03.2026.•
3
Požar, koji je zahvatio paviljon Srbije, izbio je u jutarnjim satima u Đardinima Bijenala u Veneciji, a tom prilikom niko nije povređen.
Inspekcija u čačanskoj bolnici zbog operacija krajnika: Kod devojčice nije bilo grešaka, kod muškarca jeste
18.03.2026.•
3
Objavljeni su nalazi inspekcija u Čačanskoj bolnici nakon što su devojčica i muškarac u kratkom vremenskom periodu umrli nakon operacije krajnika.
Milošević: Iz Telekomove baze procurili podaci 600.000 korisnika
18.03.2026.•
5
Kompanija Telekom Srbija saopštila je da je ukraden deo podataka iz njene korisničke baze. Filip Milošević iz Share fondacije rekao je da je sinoć izašao i ostatak baze, koji sadrži još 450.000 unosa.
Komentari 15
Ja
Trebalo bi oko 85K da primaju minimalac, verovatno će tako i biti kada se svič primiri... često je menjan u zadnje vreme :D
Poreski obveznik
Težak minimalac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar