Milivojević: Vučić ne želi da rizikuje sa parlamentarnim izborima, nudi predsedničke koje niko nije tražio
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne želi da rizikuje sa vanrednim parlamentarnim izborima, jer bi gubitak tih izbora značio i gubitak vlasti, izjavio je politikolog Cvijetin Milivojević.
Što studenti više budu tražili vanredne parlamentarne, kaže Milivojević, to će Vučić biti spremniji da ponudi opcije koje niko nije tražio, piše Insajder.
"Predsedničke izbore koje Vučić najavljuje niko nije tražio, a ne idemo na vanredne koje su zahtevali ne samo studenti, već i većina građana Srbije, čak i deo onih koji glasa za vlast", ističe Milivojević.
Upitan da li postoji mogućnost da Vučić podnese ostavku nakon koje bi došlo do rekonstrukcije vlade, a on preuzeo premijersku funkciju, Milivojević odgovara da očekuje ili samo predsedničke ili predsedničke zajedno sa lokalnim izborima.
"U paketu bi mogli da se održe predsednički zajedno sa lokalnim u pola Srbije. Vučić bi to uradio da bi na neki način preusmerio energiju, da bi imao dodatni motiv da ljudi izađu na izbore. Sve vreme ne želi da rizikuje sa parlamentarnim izborima, jer bi to značilo da gubi vlast", ukazuje Milivojević.
Upitan da li u slučaju organizovanja prvo predsedničkih izbora Vučić i SNS mogu da računaju na promenu atmosfere u društvu ili drugačije okolnosti kad god dođe do parlamentarnih, Milivojević odgovara:
"Može se reći, ali to je na dugom štapu. Zar iko veruje da će Aleksandar Vučić biti politički penzioner? Ja ne. On će naterati ovaj saziv Narodne skupštine, koji je inače pod državnim udarom, da ga izabere za premijera. Nateraće ovu tužnu vladu da zatraži sopstveni opoziv. I onda će u ovom skupštinskom sazivu potrajati verovatno do kraja mandata sledeće godine, osim ako unutrašnji i spoljni pritisak ne bude dovoljno jak da ipak mora da ode ranije. Ali, trenutno stvari stoje tako da je vrlo moguće da će ubrzo saopštiti da podnosi ostavku, pa ćemo imati predsedničke izbore na jesen", predočava Milivojević.
Iako, kaže, ne želi da licitira datumima, veruje da Vučić neće suviše kasniti, jer “nema kandidata koji može da pobedi u prvom krugu izbora”.
"Taj se nije rodio u Srpskoj naprednoj stranci. Ni on ne bi pobedio u prvom krugu da nije brutalno zloupotrebljavao ono što mu ne pripada - ustav, zakone, ovlašćenja koja mu ne pripadaju. Da nije autokrata”, ističe Milivojević.
Upitan da li je kohabitacija moguć scenario, Milivojević odgovara da "u narodnom sistemu ne postoji kohabitacija".
"To je izmišljotina onih koji su hteli da zavade Zorana Đinđića i Vojislava Koštunicu, potom Koštunicu i Tadića i tako dalje. Naš ustav je vrlo jasan. Nadležnosti predsednika republike su vrlo ograničeni, ceremonijalni, bez obzira što se bira na nekakvim izborima koji su neposredni. Vlast je u vladi", ističe on.
"Nalazimo se u poslednjoj fazi autokratije"
Milivojević trenutno stanje u Srbiji naziva "poslednjom fazom autokratije", a dodaje da postoje dva puta koji vode ka izlazu iz toga.
"Prvi je normalan put da se reši ova najveća društvena kriza u poslednjih 25 godina, a to su demokratski izbori, ne izbori pod Vučićevim uslovima. A drugi put ne bih nikome poželeo, a to je osudni korak gde prelazimo u diktaturu", dodaje Milivojević.
Na pitanje da li je za pobedu nad SNS-om jedino rešenje referendumska atmosfera i objedinjavanje svih na antivladinom bloku, Milivojević odgovara da je trenutno bitno da li postoje šanse da se pojavi takmac na političkoj sceni koji će promeniti sistem. Dodaje i da se referendumska atmosfera može postići na dva načina.
"Prvi je primer iz Mađarske, prema kome su sve ozbiljne političke stranke koje su bile parlamentarne stale iza Mađara i nisu izašle na izbore. To je bolji put, ali kod nas to ne postoji. Ovde nema čak ni želje opozicije da pomogne da do parlamentarnih izbora dođe što pre. Šta opozicija danas radi u parlamentu? Pomaže Vučiću da uzme još malo vazduha, da se pohvali kako je usvojio ove zakone", navodi on.
Dodaje da Evropska unija nesporno stoji iza Vučića iz svojih razloga, na šta ne možemo da utičemo. Ali, kaže on, moguće je uticati na to da izbori budu što ranije.
"Jer u ovom trenutku parlamentarni izbori ne odgovaraju Vučiću. I umesto da opozicija pomogne studentskom pokretu da do izbora dođe, vidite kako se ponaša", dodaje on.
"Mislim da prvo vlast duguje imena na listi"
"Naterate Vučića da mora da ide na vanredne parlamentarne izbore. Zašto? Jer će mu Brisel onda tražiti te izbore. U takvoj relaksiranoj atmosferi, opozicija bi mogla da potraži svoju šansu u jednoj grupi, koaliciji, da sutra bude manjinski partner toj studentsko-narodnoj listi izvršne vlasti", kaže Milivojević.
Na pitanje da li je moguće na najavljenom skupu SNS-a, ali i protesta studenata u Kraljevu, očekivati preciziranje ideja, programa ili imena na listi, Milivojević kaže da, što se studenata tiče, već postoje četiri elemenata programa koje su nagoveštavali od novembra prošle godine.
"Prvi su se setili onoga što je Mađaru donelo pobedu nad Orbanom. Prva tačka programa je bio obračun sa korupcijom. Druga tačka je ispitivanje porekla imovine i, što je važno, oduzimanje nelegalno stečene imovine onima koji je imaju. Treća je da je Kosovo deo Srbije. To nije parola. Ko malo čita ustav, on će zaključiti da iza toga stoji poruka da svaka vlast mora da poštuje ustav, zakone i ono što jesu ili nisu nadležnosti institucija. I četvrta poruka je put do narodnog zdravlja. Praktični koraci. To je najvažnija tema na svim izborima", rekao je Milivojević.
Oni su već na neki način otkrili deo svog programa, dodaje on, za razliku od opozicije i vlasti.
"Mislim da prvo vlast duguje imena na listi, videćemo hoće li ih obznaniti 27. juna. Ja bih voleo", zaključuje Milivojević.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Sindikat: Kragujevački oružari ostali bez akontacije, Zastava oružje u dubokoj krizi
06.08.2026.•
0
Zaposlenima u fabrici Zastava oružje u Kragujevcu nije isplaćena akontacija zarade za jul, što je po oceni Samostalnog sindikata te fabrike posledica duboke finansijske krize, koja ugrožava egzistenciju 2.200 zaposlenih.
Goran Marković: Napad na Stevana Filipovića metastaza fašističkog režima
06.08.2026.•
0
Režiser, scenarista i univerzitetski profesor u penziji Goran Marković ocenio je danas da fizički napad na profesora Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) Stevana Filipovića predstavlja "metastazu fašističkog režima".
Profesor Šumarskog fakulteta: Petak najkritičniji dan za požare, posebno u Vojvodini
06.08.2026.•
0
Profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Slobodan Milanović upozorio je za FoNetu da će petak, 7. avgust biti najkritičniji dan aktuelnog toplotnog talasa kada je reč o opasnosti od izbijanja i širenja požara.
Savet za borbu protiv korupcije: Nedostupni podaci o investitoru Beograda na vodi i njegovom dugu
06.08.2026.•
1
Savet za borbu protiv korupcije, zbog nedostajuće dokumentacije, nije bio u mogućnosti da utvrdi bitne činjenice u vezi projekta "Beograd na vodi", navedeno je u Izveštaju o netransparentnosti rada državnih institucija.
Vučić: Nisam u funkcionerskoj kampanji, izvinjavam se što se ne sunčam, već radim marljivo
06.08.2026.•
8
Četiri-pet istraživanja javnog mnjenja i "poluistraživanja" koja su izašla u poslednjih desetak dana i koja ne idu na ruku aktuelnoj vlasti, pokazuju da je "nervoza velika" kod njegovih političkih protivnika.
Smenjen direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković, poznato ko ga menja
06.08.2026.•
3
Direktor Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) Borko Drašković razrešen je danas te funkcije na sednici Vlade Srbije, saznaje Nova.rs.
Opozicija o napadu na Stevana Filipovića: Šalje se poruka građanima da treba da ćute i ne reaguju
06.08.2026.•
4
Filmski reditelj i profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Stevan Filipović napadnut je sinoć u centru Beograda, a tim povodom oglašavaju se opozicione stranke i organizacije, osuđujući napad.
Emisija "Kvadratura kruga" od oktobra na televiziji N1
06.08.2026.•
7
Televizijska emisija "Kvadratura kruga", autora Branka Stankovića, od oktobra će se emitovati na televiziji N1.
Tužilaštvo pokrenulo istragu povodom napada na profesora Stevana Filipovića
06.08.2026.•
1
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu povodom napada na reditelja i profesora Fakulteta dramskih umetnosti Stevana Filipovića.
Određen pritvor osumnjičenima da su starijeg muškarca na Karaburmi vezali golog, ubili i opljačkali
06.08.2026.•
2
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana za M. S, M. Đ i M. , koji su okrivljeni za teško ubistvo 73-ogodišnjeg muškarca na Karaburmi.
Ružić: I u vrhu SPS-a alarmantan manjak samopoštovanja
06.08.2026.•
8
Dva odbornika SPS-a iz Knića odmetnula su se od socijalista u lokalnoj Skupštini jer ne žele više da imaju posla sa "nasilnim i neobrazovanim" naprednjacima.
Seničić: Požari u Francuskoj i Španiji nisu razlozi da građani Srbije otkažu aranžmane
06.08.2026.•
3
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da požari u Francuskoj i Španiji ne predstavljaju razlog za otkazivanje turističkih aranžmana.
Pastor: SVM na izbore izlazi samostalno, primarni cilj nam nisu ministarska mesta
06.08.2026.•
27
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da će ta stranka na izborima nastupiti samostalno.
VIDEO: Profesor Stevan Filipović pretučen u centru Beograda
06.08.2026.•
38
Profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Stevan Filipović pretučen je sinoć u centru Beograda.
Nova istraživanja javnog mnjenja sadrže loše vesti za Vučićevu vlast
06.08.2026.•
30
Da se stvari u Srbiji kreću u pogrešnom smeru smatra 49 odsto ispitanika najnovijeg istraživanja javnog mnjenja, a ovo je loša vest za vlast.
VIDEO: Studenti u blokadi pozvali građane da se uključe i pomognu im u izbornoj kampanji
06.08.2026.•
11
Studenti u blokadi pozvali su građane da se uključe i pomognu im u izbornoj kampanji.
Unija sindikata prosvetnih radnika: Javna rasprava o obrazovanju izgledala kao rijaliti
06.08.2026.•
1
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je da je taj sindikat bio jedini reprezentativni na petočasovnoj raspravi o izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Muškarac iz Zubinog Potoka uhapšen na Brnjaku pušten iz pritvora
05.08.2026.•
1
Muškarac D.V. iz Zubinog Potoka, koji je juče uhapšen na punktu Brnjak na Kosovu radi saslušanja, pušten je danas iz pritvora pre isteka roka, prenosi Radio-televizija Srbije.
Komentari 5
Ena
Mile
Bosanac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar