UNS: Na televiziji Hepi vesti čitaju AI spikeri potpisani srpskim imenima i prezimenima
Spikeri koje je generisala veštačka inteligencija, potpisani srpskim imenima i prezimenima, pojavili su se u vestima na televiziji Hepi, saopštilo je Udruženje novinara Srbije.
U saopštenju UNS-a piše da je ovo prvi slučaj u Srbiji u kojem na televiziji sa nacionalnom pokrivenošću vesti umesto novinara čitaju AI prezenteri.
Navedeno je da su se AI spikeri predstavili gledaocima kao Bojana Filipović i Marko Popović, ali da televizija nije obavestila publiku da su oni generisani pomoću veštačke inteligencije.
Predstavnici te televizije za UNS su rekli da AI prezenteri nisu zamena za novinare, urednike i druge medijske profesionalce, već da je njihova uloga da unaprede način predstavljanja sadržaja i doprinesu većoj efikasnosti produkcijskih procesa.
"Iza svake objavljene informacije i dalje stoje novinari, urednici i stručni timovi koji sadržaj pripremaju, proveravaju i uređuju u skladu sa profesionalnim i etičkim standardima", tvrdi televizija Hepi.
Kako dodaju, tehnologiju posmatraju kao alat koji može da unapredi korisničko iskustvo i otvori prostor za nove formate komunikacije sa publikom.
"Verujemo da budućnost medija podrazumeva saradnju ljudi i tehnologije. Zato inovacije uvodimo promišljeno, transparentno i odgovorno, sa jasnim ciljem da budu u službi kvalitetnijeg informisanja javnosti", tvrde sa te televizije.
Zakonom o elektronskim medijima zabranjeno je objavljivanje sadržaja koji može da dovede publiku u zabludu, posebno u informativnom programu, ali u domaćem zakonodavstvu za sada ne postoje posebne odredbe koje se direktno odnose na upotrebu veštačke inteligencije u ulozi televizijskih voditelja.
UNS navodi da prema Aktu o veštačkoj inteligenciji Evropske unije, sa kojim će domaće zakonodavstvo biti usklađeno, gledaoci moraju biti obavešteni kada je sadržaj generisan ili predstavljen uz pomoć veštačke inteligencije.
U prethodnim godinama brojni inostrani kanali eksperimentisali su sa AI voditeljima vesti.
Kineska agencija Sinhua 2018. godine predstavila je prvog muškog AI voditelja na svetu, dok je u Evropi 2023. godine grčki javni servis ERT uz pomoć veštačke inteligencije kreirao voditelja koji gledaocima predstavlja programske novosti i kraće informacije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ružić: I u vrhu SPS-a alarmantan manjak samopoštovanja
06.08.2026.•
0
Dva odbornika SPS-a iz Knića odmetnula su se od socijalista u lokalnoj Skupštini jer ne žele više da imaju posla sa "nasilnim i neobrazovanim" naprednjacima.
Seničić: Požari u Francuskoj i Španiji nisu razlozi da građani Srbije otkažu aranžmane
06.08.2026.•
0
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da požari u Francuskoj i Španiji ne predstavljaju razlog za otkazivanje turističkih aranžmana.
Pastor: SVM na izbore izlazi samostalno, primarni cilj nam nisu ministarska mesta
06.08.2026.•
10
Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da će ta stranka na izborima nastupiti samostalno.
VIDEO: Profesor Stevan Filipović pretučen u centru Beograda
06.08.2026.•
10
Profesor na Fakultetu dramskih umetnosti Stevan Filipović pretučen je sinoć u centru Beograda.
Nova istraživanja javnog mnjenja sadrže loše vesti za Vučićevu vlast
06.08.2026.•
14
Da se stvari u Srbiji kreću u pogrešnom smeru smatra 49 odsto ispitanika najnovijeg istraživanja javnog mnjenja, a ovo je loša vest za vlast.
VIDEO: Studenti u blokadi pozvali građane da se uključe i pomognu im u izbornoj kampanji
06.08.2026.•
3
Studenti u blokadi pozvali su građane da se uključe i pomognu im u izbornoj kampanji.
Unija sindikata prosvetnih radnika: Javna rasprava o obrazovanju izgledala kao rijaliti
06.08.2026.•
0
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije saopštila je da je taj sindikat bio jedini reprezentativni na petočasovnoj raspravi o izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
Muškarac iz Zubinog Potoka uhapšen na Brnjaku pušten iz pritvora
05.08.2026.•
1
Muškarac D.V. iz Zubinog Potoka, koji je juče uhapšen na punktu Brnjak na Kosovu radi saslušanja, pušten je danas iz pritvora pre isteka roka, prenosi Radio-televizija Srbije.
Podeljene reakcije u SPC na Vučićeve izjave o Crkvi i litijama: Mitropolija ga kritikuje, Eparhija zahvalna
05.08.2026.•
16
Mitropolija crnogorsko-primorska Srpske pravoslavne crkve (SPC) ocenila je danas izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića oko Crkve u Crnoj Gori i litija 2020. godine kao političko mešanje u crkvena pitanja.
Požar i kod Leskovca, građani uznemireni zbog dima
05.08.2026.•
0
Veliki šumski požar izbio je oko podneva na području između sela Razgojna i Grdanica, na teritoriji grada Leskovca, zbog čega su na teren upućene sve raspoložive vatrogasno-spasilačke ekipe iz Leskovca.
Operativni tim: Nema opasnosti od nestašica struje i vode, ugrožen rečni saobraćaj
05.08.2026.•
10
Opertivni tim u kom su predsednik Vlade Srbije Đuro Macut, resorni ministri i predstavnici nadležnih organa ocenio je da je situacija sa snabdevanjem električnom energijom pod kontrolom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
05.08.2026.•
22
Novi 021.rs dnevni kviz u kom vas darujemo je pred vama.
MUP više od dve godine ne postupa po nalozima tužilaštva da se istraži ubistvo Dalibora Dragijevića
05.08.2026.•
12
Skoro dve i po godine od kada je Dalibor Dragijević ubijen u policijskoj stanici u Boru, ovaj slučaj je i dalje u fazi predistražnog postupka, istraga stoji jer SUK uopšte ne sarađuje sa Višim javnim tužilaštvom u Nišu.
Solidarnost: Država sistemski da stane na put femicidu
05.08.2026.•
3
Građanski pokret Solidarnost zatražio je danas da država sistemski stane na put femicidu i podsetio da su se za desetak dana desila tri ubistva žena u Srbiji, a od početka godine najmanje osam.
Automobili do sat vremena na granicama, najduže se čeka na Horgošu
05.08.2026.•
1
Putničkim automobilima potrebno je sat vremena za izlazak iz Srbije na graničnom prelazu Horgoš, dok je za ulaz u Srbiju na prelazu Gradina potrebno oko 40 minuta, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Istraživanje IRI: Srbi podeljeni oko protesta i pravca zemlje, podržavaju saradnju sa Zapadom
05.08.2026.•
7
Nacionalno istraživanje, koje je sproveo Centar za uvid u istraživanje anketa Međunarodnog republikanskog instituta IRI pokazalo je da su Srbi oštro podeljeni oko domaćih pitanja i opšteg pravca kretanja zemlje.
Komentari 39
boger
Mokele
Dunja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar