Mimović uputio urgentno pismo Gaspromu: Spreman za kupovinu udela u NIS-u, nudi dve milijarde evra

Direktor i vlasnik kompanije "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" iz Subotice Ranko Mimović rekao je danas da je uputio urgentno pismo predsedniku uprave Gasproma Alekseju Mileru.
Mimović uputio urgentno pismo Gaspromu: Spreman za kupovinu udela u NIS-u, nudi dve milijarde evra
Foto: 021.rs
U tom pismu ga obaveštava da je spreman za potpisivanje NDA ugovora (Non Disclosure Agreement) o poverljivosti za kupovinu udela te ruske firme u Naftnoj industriji Srbije (NIS).
 
"Spreman sam da 2. jula 2026. godine potpišem sa Vama NDA ugovor i da, najkasnije do 15. avgusta, počnemo izradu kupoprodajnog ugovora", rekao je Mimović za Betu.
Naveo je da očekuje odgovor i od ministarke rudarstva i energetike Srbije Dubravke Đedović Handanović na pismo kojim je zatražio razgovor o kupovini ruskog udela u vlasništvu Gasproma i njegove ćerke firme Gaspromnjeft.
 
"Sa prijateljskom, poštenom i transparentnom namerom želim da pomognem da NIS i država Srbija izađu iz krize koja traje 1,5 godina", rekao je Mimović.
Istakao je da je obezbeđeno dve milijarde evra za kupovinu 56,15 odsto kapitala NIS-a koji poseduju Gasprom i Gaspromnjeft u toj kompaniji.
 
Podsetio je na to da je firma "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" 30. oktobra 2025. podnela zahtev Kancelariji za kontrolu strane imovine (OFAK) pri Ministarstvu finansija SAD, za izdavanje posebne licence, odnosno odobrenja za sticanje većinskog vlasništva u NIS-u. 
 
Dodao je da je zahtev dodatno preciziran i dopunjen 24. novembra 2025. godine i da je tokom višemesečnog postupka bila intenzivna komunikacija s predstavnicima OFAK-a radi verifikacije dokumentacije o izvoru finansiranja, strukturi investitora, statusu svih učesnika u transakciji i korporativnim i ličnim podacima investicionih subjekata.
 
Kompanija "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" je, kako je istakao Mimović, uz podršku specijalizovanog savetnika blagovremeno i u potpunosti odgovorila na sve zahteve OFAK-a za dostavljanje dodatne dokumentacije i "predmet je u završnoj fazi razmatranja i odlučivanja visokog menadžmenta OFAK-a".
Mimović je rekao da je spreman da, u skladu sa važećim zakonodavstvom Srbije, ispuni "razumne" zahteve i očekivanja nadležnih organa Srbije u vezi sa budućim statusom i funkcionisanjem NIS-a, ne ograničavajući se samo na energetsku stabilnost, kontinuitet poslovanja, investicione obaveze i očuvanje radnih mesta, već i na dugoročni razvoj kompanije.
 
Dodao je da ne planira gašenje rafinerije NIS-a u Pančevu, već unapređenje i uvođenje novih proizvoda.
 
Licenca OFAK-a za pregovore mađarske kompanije MOL za kupovinu ruskog udela u NIS-u ističe 1. jula 2026, kao i licenca za rad NIS-a.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • zztop

    25.06.2026 17:43
    Ovoga mimovića je veliki iluzicionist izvukao kao zeca iz šešira da slaže i uteši bedni narod svoj ...
  • Паја

    25.06.2026 17:35
    Порекло новца?
  • Nogo

    25.06.2026 17:33
    Prvo,nemaš ti te pare(a ni ono što nisu pare)
    Drugo,adresa je preko Atl.okeana,a ne na severu,severoistoku....ne zaklupljujte ovaj polusvet

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Vlada osniva tim za pregovore o ukidanju rominga

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici Odluku o obrazovanju pregovaračkog tima za vođenje pregovora sa Evropskom komisijom za uključivanje Srbije u evropski režim "U romingu kao kod kuće".