Opozicija o tome šta očekuje i planira na sutrašnjoj sednici Skupštine o nepoverenju Vladi
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se glasati o poverenju Vladi zakazana je za ponedeljak, 27. jul.
Foto: 021.rs
Predlog za glasanje o nepoverenju Vladi podneli su poslanici opozicije još 13. februara, zbog slučaja skidanja zaštite sa kompleksa Generalštaba i krivičnog postupka koji se vodi protiv ministra kulture Nikole Selakovića. Ovaj predlog potpisala su 62 poslanika Narodnog pokreta Srbije, Stranke slobode i pravde, Zeleno-levog fronta, Srbija centra, Mi, snaga naroda, Ekološkog ustanka, Pokreta slobodnih građana i drugi.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić zakazala je sednicu sa ovom tačkom dnevnog reda tek 15. aprila. Međutim, poslanici vladajuće većine napustili su skupštinsku salu nakon čega nije bilo kvoruma za održavanje sednice. Sednica je odložena za 16. april, ali ni tada poslanici nisu raspravljali o ovom predlogu.
Prema rečima poslanika Zeleno-levog fronta Roberta Kozme, najpre treba da se utvrdi da li će predsednica Skupštine stvarno nastaviti sednicu o nepoverenju Vladi. Kako kaže, prošlog puta predstavnici vladajućeg režima su pobegli od rasprave.
"U svakom slučaju, iskoristićemo svaku raspoloživu sekundu da građane podsetimo o kakvoj se kriminalnoj hobotnici na vlasti radi. Gde je ministar unutrašnjih poslova na čelu sistema koji služi za medijaciju i kontrolu među zavađenim kriminalcima, za pretnju, represiju i torturu nad građanima i studentima koji se bore za pravedno društvo, gde je ministar kulture optužen za aferu Generalštab, gde je ministar prosvete u pohodu osvete nad fakultetima i školama, gde je ministru finansija jedino stalo da sve pare iz budžeta gurne u finansiranje Ekspa, kako bi svojoj ekipi dodelio po još jedan unosan posao mimo tendera, gde ministarka državne uprave opravdava Miloševićeve zločine iz devedesetih godina i poziva na novu diskriminaciju Albanaca, gde ministarka infrastrukture ni posle pada nadstrešnice nije povećala standarde bezbednosti gradnje, nego naprotiv nastavila sa starim sistemom naprednjačke ugradnje koja nas skupo košta i životno ugrožava. A na sve to premijeru je u redu da bude primer fikusa na čelu Vlade", zaključuje sagovornik Danasa.
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović kaže za Danas da ne očekuje da će ova sednica promeniti odnos snaga u Skupštini, ali očekuje da građani konačno vide zašto su još pre nekoliko meseci podneli zahtev za izglasavanje nepoverenja Vladi i zašto je taj zahtev sve vreme bio zaključan u fioci Ane Brnabić.
"Kada vlast mesecima odbija da stavi na dnevni red predlog koji je podnela opozicija, a onda ga iznenada zakazuje onda kada to njoj politički odgovara, to nije demokratija. To je zloupotreba parlamenta. Na ovoj sednici ne sudi se opoziciji, već Vladi Srbije. Govorićemo o odgovornosti za urušavanje institucija, sistemsku korupciju, zarobljenu državu, političko nasilje i činjenicu da se zakoni danas donose isključivo da bi zaštitili vlast, a ne građane. Naravno da će vladajuća većina svojim glasovima pokušati da spase Vladu. Ali nijedno glasanje ne može da izbriše političku odgovornost niti činjenicu da je Srbija danas zemlja u kojoj institucije više ne štite građane, već režim", smatra ova sagovornica.
Zato kaže da očekuje burnu sednicu.
"Mnogo pokušaja relativizacije odgovornosti i izbegavanja suštine. Na nama je da građanima jasno pokažemo zbog čega ova Vlada više ne zaslužuje njihovo poverenje", zaključuje Nestorović.
Poslanik Novo lice Srbije Miloš Parandilović ističe za Danas da je činjenica da je režim pet meseci odlagao raspravu o nepoverenju Vladi dovoljno govori o tome koliko se plaše te teme i koliko su uništili svaku demokratsku praksu u Skupštini.
"Kao i uvek, očekujem da naprednjaci iznesu salvu neistina i pokušaju da gebelsovskim metodama brane Vučića i Macutovu Vladu. Međutim, koliko god se naprednjaci trude da šire propagandu koristeći uličarski rečnik i nazivajući opozicione poslanike, studente i sve slobodnomisleće ljude ustašama i drugim raznim neprikladnim imenima, oni ne mogu da promene činjenicu da je većina građana Srbije ustala na noge i zahteva hitne promene u Srbiji. Poslanici Novog lica Srbije su onemogućeni da prisustvuju zbog mere udaljenja sa sednice, što predstavlja još jedan jasan obrazac i pokazatelj da se plaše da čuju istinu koju smo iznosili na svakoj sednici - plaše se jer vide da imamo poverenje građana zbog naše beskompromisne borbe", kaže Parandilović.
Sveukupno, kako kaže, od sednice očekuje ono što očekuje i od svake druge - "naprednjačke laži, uzurpaciju javnog prostora i pokušaje ućutkivanja opozicionih poslanika".
"Takođe, verujem da će ishod sednice kao takav biti isti kao i kod svake druge u prethodnom periodu - naprednjaci će izaći sa sednice sa još manjim poverenjem naroda. Bez obzira na rezultat glasanja po pitanju nepoverenja Vladi na narednoj sednici, građani će izglasati nepoverenje ovoj Vladi i celokupnoj vlasti na prvim narednim parlamentarnim izborima, čim se Vučić usudi da ih raspiše, a vreme mu svakim danom ističe", zaključuje Parandilović.
Potpredsednik Pokreta slobodnih građana Aris Movsesijan kaže za Danas da će vlast pokušati da i ovu sednicu pretvori u politički rijaliti, ali opozicija će je iskoristiti da građanima kaže ono što ne mogu da čuju u režimskim medijima.
"Pitanje izbora je odavno pretvoreno u kladioničarski posao. U zemlji zatrpanoj kockarnicama i kladionicama, režim je i politički život pretvorio u stalnu opkladu i namernu neizvesnost. Zato se i pravi mistifikacija oko termina izbora - koji će izbori biti održani, kada će biti raspisani i šta će se sa čim spajati. Sve se drži u magli, jer se odluke ne donose u institucijama, već se cela država vrti oko volje odlazećeg predsednika", kaže sagovornik Danasa.
Kako naglašava, za opoziciju je ova sednica važna prilika da probije medijsku blokadu i da direktno građanima ponudi odgovore i stavove koje ne mogu da čuju u medijima pod kontrolom vlasti.
"Bez obzira na sve marifetluke, opstrukcije i pokušaje kupovine vremena, kraj ove vlasti je blizu. To više nije pitanje 'da li', već 'kada'. Bilo bi im pametnije da počnu da računaju sa tom činjenicom, jer se na njihovu političku budućnost više niko ozbiljan ne kladi", zaključuje Movsesijan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Kosovska policija pretresala građane koji su došli na manastirsku slavu kod Prizrena
26.07.2026.•
0
Pripadnici kosovske policije pretresali su danas sve koji su došli na manastirsku slavu u Svetim Arhangelima, kod Prizrena.
Studenti u blokadi: Napadnuta studentkinja u Novoj Varoši
26.07.2026.•
0
Studenti u blokadi saopštili su da je sinoć u Novoj Varoši napadnuta njihova koleginica.
Srbija otvara konzulat u Luksemburgu, imenovan i počasni konzul
26.07.2026.•
0
Vlada Srbije donela je odluku o otvaranju konzulata Srbije u Luksemburgu, objavljeno je u Službenom glasniku.
Ko će glasati za studente?
26.07.2026.•
59
Istraživanja javnog mnjenja, bar ona koja se ne prepoznaju kao da su pod uticajem režima Aleksandra Vučića, zabeležila su da podrška studentskoj listi raste, dok ona koja se odnosi na režim stagnira.
Češki premijer rekao da će "Ekspo 2027" biti prva liga i pohvalio se prodajom oružja Srbiji i Crnoj Gori
26.07.2026.•
3
Češki premijer Andrej Babiš pohvalio je predstojeću specijalizovanu izložbu "Ekspo 2027" u Beogradu i pohvalio svoju vladu kako uspešno prodaje oružje Crnoj Gori i Srbiji.
Vučić: Ako studenti pobede, ja ću da im se smejem u lice sve vreme, i iz pritvora, i iz zatvora, i iz groba
26.07.2026.•
74
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će predsednički izbori u Srbiji najranije biti održani krajem decembra ove godine, a najkasnije početkom februara 2027. godine.
Šlepani autobus se u Beogradu otkačio sa kamiona i udario u tramvaj, pa se zapalio
26.07.2026.•
4
Autobus se jutros oko 7.30 časova otkačio sa kamiona koji ga je šlepao i udario u tramvaj na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, a u tom incidentu nije bilo povređenih.
Pet faktora koji drže cene nekretnina
26.07.2026.•
18
Tržište nekretnina u Srbiji ušlo je u fazu stabilizacije. Dok kupci čekaju povoljniji trenutak za kupovinu, investitori i dalje nalaze računicu za ulaganje.
Darko Glišić tvrdi da zbog "blokadera" nećemo imati stručni kadar: "Vidi se da su naprednjaci uzdrmani"
26.07.2026.•
47
Ministar za javna ulaganja Darko Glišić izjavio je da će Srbija zbog blokada univerziteta u narednim godinama imati manjak stručnog kadra.
Posle afričke kuge svinja: Ministar Glamočić kaže da se pojavila još jedna bolest
26.07.2026.•
26
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić izjavio je da se u Srbiji pojavila nova bolest životinja - boginje ovaca i koza koja je najverovatnije došla sa prostora Kosova i Metohije švercerskim kanalima.
Još jedna burna noć u Beogradu: Devojka pala sa konja, dečak od 13 godina u bolnici zbog alkoholisanosti
26.07.2026.•
0
Ekipe Hitne pomoći intervenisale su sinoć u 19.43 u Paštrovićevoj ulici kod Hipodroma u Beogradu jer je devojka od 29 godina izgubila kontrolu tokom jahanja, pala sa konja i povredila glavu.
Hidrolog upozorava: Moguće restrikcije vode u avgustu zbog niskog vodostaja reka
26.07.2026.•
18
Osim niskog vodostaja Dunava, koji je prethodnih dana zabeležio i istorijski minimum, iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) stižu najave da bi loša hidrološka situacija mogla da zahvati i manje reke u Srbiji.
Poskupeo pelet, već postoje liste čekanja: "Neće biti nestašica"
26.07.2026.•
15
Cena peleta tokom leta porasla je za dve do četiri hiljade dinara po toni i sada se kreće od 38.000 do čak 44.000 dinara.
Ministarstvo poljoprivrede najavilo uništavanje ambrozije u gradovima i opštinama
26.07.2026.•
1
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uputiće svim gradovima i opštinama zahtev da hitno dostave podatke o najvećim žarištima ambrozije i preduzmu mere za njeno uništavanje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar