"Osmeh Vojvodine" neophodan, a već tri godine samo u najavama i obećanjima: Novi rok 2028. godina
"Osmeh Vojvodine", "smajli" i "severna tengenta", sve su to nazivi kojima se krsti buduća saobraćajnica od Kikinde do Sombora, a čiji je početak izgradnje pomeran već nekoliko puta.
U prvim pričama iz 2019. i 2020. godine put je koštao 430 miliona evra i završetak se najavljivao polovinom 2024. godine, a prema poslednjim obećanjima nova cena je milijardu i po evra, a novi rok 2028. godina, piše list Danas.
Novi put obećala su u poslednje tri godine čak tri ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Inače, ova saobraćajnica treba da ima 175 kilometara, od Bačkog Brega i mađarske granice, do Nakova i rumunske granice. Put, prolazeći kroz Sombor, Kulu, Vrbas, Bečej, Novi Bečej i Kikindu, kada se pogleda na mapi ima oblik polukruga, koji je naše političare podsetio na osmeh.
Tender za studiju opravdanosti za izgradnju brze saobraćajnice raspisan je krajem februara 2020. godine, ali nije pristigla nijedna ponuda pa je obustavljen.
Predsednik Aleksandar Vučić ipak je najavio gradnju još u junu 2019. godine, a krajem jula 2020. godine u jednom od svojih televizijskih obraćanja sa kartom Srbije prošaranom budućim putevima, pokazao je i kako će izgledati. Projekat po tim prvim najavama koštao je oko 430 miliona evra.
Tadašnja ministarka za saobraćaj Zorana Mihajlović ubrzo je rekla da se prvi radovi očekuju već početkom 2021. godine, "najkasnije u martu".
Ovaj putni pravac jedna je od trasa koje su ucrtane u novi investicioni plan "Srbija 2025", ali je sada već jasno da "smajli" neće biti u funkciji do tada.
Gradnja puta tako nije počela obećane 2021. godine. Umesto toga, u aprilu te godine obnarodovano je kako je država izdvojila 100 miliona evra za početak radova koji će početi u septembru 2021. godine, dok se završetak radova očekuje za dve i po godine, dakle do polovine 2024. godine.
Ukupna vrednost čitavog posla po tim najavama iznosila je oko 835 miliona evra.
Ova brza saobraćajnica od četiri trake šitroke 3,5 metara važna je i zbog toga što bi trebalo da Sombor izvuče iz "slepog creva", jer se do ovog grada može samo lokalnim putevima. Ko vozi od Novog Sada do Sombora zna kakva je to avantura, često veoma opasna.
U okviru "osmeha" je planirana izgradnja 12 petlji, 15 raskrsnica i 152 mosta, nadvožnjaka i podvožnjaka.
U drugom pokušaju tender za projektovanje ove saobraćajnice krajem 2020. godine dobila je firma MHM-projekt iz Novog Sada.
"Velikim političkim aktivizmom, ličnom inicijativom predsednika Republike, mi smo doneli odluku, budžetirali je i u situaciji smo da u narednih godinu dana krenemo da realizujemo ovaj put, brzu saobraćajnicu", rekao je u novembru 2020. godine Tomislav Momirović, ubrzo nakon što je stupio na funkciju ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Momirović je nadalje imao posao da uz predsednika najčešće najavljuje radove na ovoj deonici, ne obazirući se na prethodna obećanja. Tokom 2021. i 2022. godine, koliko mu je i trajao mandat u ovom ministarstvu, više puta je ponovio, obično kad bi obilazio vojvođanske opštine, kako gradnja kreće "kroz nekoliko meseci", poput u januru 2022. godine u Novom Bečeju.
Sa obećanjima je prestao tek kada je promenio ministarstvo, a na njegovo mesto došao Goran Vesić, koji je nastavio sa politikom "šta te košta da obećaš".
"Početak izgradnje "smajli" saobraćajnice na deonici puta Bački Breg-Nakovo predviđen je u toku 2023. godine", najavio je nedavno Vesić.
Tako je 2023. godina ta kada se konačno očekuje da svi planovi i projekti budu pretvoreni u mašine i radnike.
U februaru ove godine predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović najavio da je planirano da izgradnja počne u prvoj polovini 2023. godine i da traje naredne dve do tri godine. U aprilu 2023. godine Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine stavio je na javni uvid Nacrt prostornog plana "smajlija" kada su radovi najavljeni "od jula".
Ipak, po najsvežijem obećanju, projekat se neće graditi dve do tri godine, kako je najavio Mirović pre samo nekoliko meseci, nego pet, a od početnih 430 miliona evra, preko 835 miliona evra, ove nedelje nova cena koja je obnarodovana iznosi milijardi i po evra.
"Imamo završen kompletan građevinski projekat i dozvolu za prvu deonicu, sam put je podeljen u osam deonica, a to je od Bačkog Brega do Sombora, dužina oko 20 kilometara", izjavio je nedavno pokrajinski sekretar za urbanizam i zaštitu životne sredine Nemanja Erceg.
Samo na prvoj deonici biće izgrađeno devet nadvožnjaka i sedam mostova preko nekoliko vodotoka i atarskih puteva.
Diplomirani inženjer građevine i potpredsednik novosadskog odbora Demokratske stranke Stevan Latinović kaže da razloge zašto je "osmeh" i dalje u najavama možemo samo da nagađamo, da li su to tehničkih problemi, problemi sa eksproprijacijom ili novac.
"Mislim da je to obećanje dato bez ikakvog osnova. Verovatno taj koji obećava nije upoznat sa svim tehničkim procedurama koje su neophodne da bi jedna ideja kroz razradu projekta došla do realizacije i izvođenja. Prosto, pošto ne poznaju ceo taj proces, skloni su da daju slobodna obećanja", rekao je Latinović.
Ističe kako nema sumnje da je ova saobraćajnica od Sombora do Kikinde neophodna, ali se uvek mora postaviti pitanje na koji način se to radi.
"Transparentnost procedure i tendera ne postoje. Ne znamo kako se određuje izvođač radova, kako se obezbeđuje novac i kako se dolazi do same cene projekta. To su javni projekti i od interesa za javnost, zbog čega bi svi trebalo da budemo upoznati sa svim detaljima. Ali nažalost, kod nas su i ovako kapitalni projekti tajni", dodao je Latinović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina
Meštani Farkaždina: Mi smo praktično u izolaciji - odsečeni od sveta
09.02.2026.•
2
Stanovnici Farkaždina upozorili su da je ovo selo na teritoriji Zrenjanina "odsečeno od sveta" nakon što je ukinuta autobuska linija za Beograd.
Uz pretnju nožem opljačkao radnju u Vrbasu, sa njim uhapšen još jedan meštanin za kojim je tragala policija
09.02.2026.•
0
Policija u Vrbasu uhapsila je Vrbašanina M. K. (37) zbog razbojništva.
Budući izlaz Apatina na Dunav: Konkurs za arhitektonsko rešenje uređenja parcele krajem februara
09.02.2026.•
0
Međunarodni konkurs za arhitektonsko rešenje uređenja parcele nekadašnjeg "Napretka", koja bi u narednom periodu trebalo da postane novi, funkcionalni i uređeni izlaz Apatina na Dunav, biće raspisan krajem februara.
Radovi na putu između Sombora i Kule od ponedeljka
08.02.2026.•
0
Radovi na državnom putu između Sombora i Kule počinju od 9. februara i trajaće gotovo osam meseci.
Nova prilika da nekome pomognete: Prikupljanje krvi u Novom Sadu i drugim mestima u Vojvodini
08.02.2026.•
0
Ekipe Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine i sledeće nedelje će prikupljati krv na više lokacija širom Vojvodine.
Drvenom oblicom pretukao meštanina Odžaka: Naneo mu povrede opasne po život
08.02.2026.•
1
Policija u Odžacima uhapsila je P. M. (33) iz okoline ovog mesta zbog pokušaja ubistva.
Tužilaštvo o slučaju preminule bebe: U toku provera
06.02.2026.•
2
Osnovno javno tužilaštvo u Vršcu danas je saopštilo da se predmet Kristine Veljković Šajin iz okoline Vršca, koja tvrdi da je izgubila bebu zbog lekarske greške, nalazi u fazi provera.
Optužnica protiv Pančevca koji se prošlog leta skuterom zaletao na ljude na Tamišu
06.02.2026.•
7
Više javno tužilaštvo u Pančevu je danas saopštilo da je Višem sudu podnelo optužnicu protiv M.J. (30) iz Pančeva koji se u avgustu prošle godine skuterom zaletao na veći broj ljudi na Tamišu.
Vozač u Šajkašu zaustavljen sa više od dva promila alkohola u organizmu
06.02.2026.•
0
U četvrtak, 5. februara, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se osam saobraćajnih nezgoda u kojima su tri osobe zadobile lake povrede.
Za rekonstrukciju bazena u Staroj Pazovi - 290 miliona dinara
06.02.2026.•
4
Gradski bazen u Staroj Pazovi tokom sezone 2025. godine nije radio zbog bezbednosnih uslova.
Iz saobraćaja u sredu isključeno 17 vozača u Južnobačkom okrugu
05.02.2026.•
0
U sredu, 4. februara, u Južnobačkom okrugu, dogodilo se osam saobraćajnih nezgoda u kojima je jedna osoba poginula, a sedam je zadobilo lake povrede.
Posle sastanka sa gradonačelnikom poručeno: Rukometni klub Proleter neće biti ugašen
05.02.2026.•
6
Zrenjaninski Rukometni klub Proleter neće biti ugašen, poručeno je nakon današnjeg sastanka gradonačelnika tog grada Sime Salapure sa članovima Radne grupe koja sumira stanje i trenutno vodi taj klub.
Iz budžeta vojvođanskog Fonda za izbegle dva miliona dinara za obnovu crkve kod Drvara
05.02.2026.•
28
Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković danas je episkopu bihaćko-petrovačkom Sergiju uručila mu ugovor o novcu za nastavak obnove Crkve Svetog cara Konstantina i Jelene u selu Boboljusci kod Drvara.
Mlekara u Kikindi nezakonito produžavala rok trajanja siru
05.02.2026.•
8
Vanrednom kontrolom veterinarskih inspektora 4. februara u mlekari "Kikinda" u Kikindi otkrivene su ozbiljne nepravilnosti u vezi sa označavanjem rokova upotrebe sira.
Novosadska firma preuzela Flora foods iz Bečeja
05.02.2026.•
2
Novosadski Preston Holding je saopštio da preuzeo 100 odsto udela u kompaniji Flora foods Bečej od holandske kompanije Wheat Corn Holding B.V.
Društvo za zaštitu ptica kupilo Slavujev lug: Dva hektara šume u Banatu će biti zaštićeno
05.02.2026.•
21
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je da je uz pomoć donacija članova i simpatizera kupilo Slavujev lug, šumu površine dva hektara, koja se nalazi u Banatu, u opštini Plandište.
Tri vozača privedena u jednom danu zbog vožnje pod dejstvom alkohola
04.02.2026.•
0
Tri vozača privedena su tokom 3. februara na teritoriji Južnobačkog okruga zbog vožnje pod dejstvom alkohola.
Tinejdžeri prošle godine zapalili automobil u Bačkoj Palanci
04.02.2026.•
1
Troje tinejdžera zapalilo je automobil krajem novembra prošle godine meštanki Bačke Palanke, za šta će dobiti krivičnu prijavu.
Zrenjanincima stižu znatno uvećani računi za vodu, najavljena peticija
04.02.2026.•
13
Gradski odbor Nove Demokratske stranke Srbije u Zrenjaninu najavio je da će pokrenuti peticiju protiv, kako je ocenio, skandaloznog poskupljenja vode za piće.
Inđiji 770.000 evra zbog nezavršenog IT parka
04.02.2026.•
1
Opštinsko veće Inđije usvojilo je predlog za zaključenje vansudskog poravnanja sa kompanijom "Embassy Techzones" iz Beograda, investitorom projekta IT parka, čija realizacija godinama nije pomerena sa mrtve tačke.
Prekršajne prijave protiv svih učesnika u incidentu u Kuli
04.02.2026.•
11
Protiv svih učesnika koji su 1. februara učestvovali u incidentu u Kuli biće podnete prekršajne prijave, odlučio je dežurni sudija Prekršajnog suda u Somboru.
Komentari 29
Doktor
Ivanka
Joca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar