Iz budžetske rezerve 20 miliona za organizovanje Sabora SPC u Sremskim Karlovcima
Iz budžetske rezerve Srbije izdvaja se 20 miliona dinara za organizovanje manifestacije "100 godina ujedinjenja SPC i naroda".
Foto: 021.rs
Ovaj novac biće uplaćen Eparhiji sremskoj za organizovanje Sabora Srpske pravoslavne crkve, navodi se u Službenom glasniku Republike Srbije.
Tačan sadržaj manifestacije ne može se pronaći na internet prezentaciji Eparhije Sremske, ali po pisanju Politike sve će izgledati kao da je "1920. godina".
"Vozom iz Beograda do Sremskih Karlovaca, pa fijakerima kroz grad, patrijarh srpski sa arhijerejima stići će u Patrijaršijski dvor na glavnom trgu. Mogla bi biti 1920. godina, 12. septembar, jer i tada je dolazak jerarhije srpske crkve izgledao tako, ali nije. Ovo je opis dela svečanosti kojom će 14. i 15. maja Crpska pravoslavna crkva u Sremskim Karlovcima obeležiti stogodišnjicu vaspostavljanja Srpske patrijaršije", piše u Politikinom tekstu.
U Patrijaršijskom dvoru, gde je uspostavljena Srpska patrijaršija 12. septembra 1920. godine, biće priređena izložba na kojoj će biti predstavljeni eksponati, relikvije i dokumenta iz tog perioda, a dan kasnije, u nedelju na gradskom trgu biće održan kulturno-umetnički program i svečana akademija. Istog dana počeće i redovno zasedanje Svetog arhijerejskog sabora.
Takođe, u sali gde se održava sabor, biće predstavljene relikvije poput Miroslavljevog jevanđelja, Pohvale knezu Lazaru monahinje Jefimije i slično.
U kulturno-umetničkom programu na gradskom trgu učestvovaće simfonijski orkestar Srpskog narodnog pozorišta, kao i njihov hor, deset kulturno-umetničkih društava, glumci, horovi i drugi.
Rektor Bogoslovije u Sremskim Karlovicma protojerej Jovan Milanović naveo je za Politiku da očekuje dolazak oko 10.000 ljudi i predstavnika institucija.
Na sajtu Eparhije sremske kojoj je poverena organizacija ovog događaja ne navodi se mnogo detalja o samom događaju, već piše da će jubilej "biti obeležen na veoma svečan i prikladan način".
Inače, stogodišnjica je trebalo da bude obeležena 2020. godine, ali je zbog pandemije pomerena.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Prva aprilska sreda puna događaja: Novosađani, evo šta vas očekuje
31.03.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti vedrija, a očekuje vas i nekoliko događaja koje bi bilo šteta propustiti - sve za prvi april.
FOTO, VIDEO Protest podrške Univerzitetu u Beogradu: Novosađani kreću za Beograd
31.03.2026.•
6
Građani, studenti i profesori okupili su se večeras ispred zgrade Rektorata, kako bi iskazali protest zbog dešavanja na Univerzitetu u Beogradu.
Kako prevarantski kol centri pokušavaju da vam uzmu pare: Iskustvo bivšeg radnika
31.03.2026.•
8
Od prvih 500 dolara do gubitka životne ušteđevine - tako, prema rečima sagovornika 021.rs koji je više godina radio u prevarantskim kol centrima, izgleda put prosečne žrtve.
Protest podrške Univerzitetu u Beogradu večeras ispred Rektorata: "Stojimo jedni uz druge"
31.03.2026.•
5
Protest podrške Univerzitetu u Beogradu održaće se večeras ispred zgrade Rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
Poskupljuje taksi prevoz u Novom Sadu, start 265 dinara
31.03.2026.•
39
Taksi start u Novom Sadu poskupeće za 25 dinara, pa će sada iznositi 265 dinara. Poskupljuje i kilometar vožnje u taksiju.
Sutra malo vedrije u Novom Sadu, vikend će biti lep
31.03.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti vedrija.
Povodom 17 meseci od pada nadstrešnice i smrti 16 osoba: U sredu okupljanje kod Železničke stanice
31.03.2026.•
0
Novosadski zborovi u sredu, 1. aprila organizuju skup povodom 17 meseci od pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu i smrti 16 osoba.
Parking servis: Cene usmeriti na nesrazmerno povećanje u najatraktivnijim lokacijama u gradu
31.03.2026.•
31
JKP "Parking servis" povećaće cenu parkiranja na parkingu kod Srpskog narodnog pozorišta, sa 50 na 80 dinara za sat vremena.
Muškarcu koji je ubio sina i ranio suprugu 13 i po godina zatvora: "Na ovom slučaju bi se moglo učiti"
31.03.2026.•
1
Apelacioni sud u Novom Sadu osudio je Dejana Jakovljevića na kaznu zatvora od 13 i po godina zbog ubistva sina i nanošenje lakih telesnih povreda supruzi, time ispravivši presudu prvostepenog suda u Subotici.
Počinje nova "NS bajk" sezona u Novom Sadu
31.03.2026.•
0
Nova "NS bajk" sezona iznajmljivanja bicikala počeće u sredu, 1. aprila.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
31.03.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Novosadska posmatračka misija: Legitimnost i legalnost rezultata izbora u Kuli je upitna
31.03.2026.•
1
Novosadska posmatračka misija "Budni do kraja" saopštila je da postoje dovoljni osnovi da se preliminarni rezultati u Kuli smatraju nelegitimnim, kao i da se dovede u pitanje njihova legalnost.
Tmuran dan pred Novosađanima, uz moguću kišu
31.03.2026.•
0
Pred Novosađanima je još jedan tmuran dan, a moguća je i kiša.
Nastavlja se suđenje Milanu Jaćimoviću: Najavljen skup podrške ispred zgrade suda
30.03.2026.•
1
Suđenje šesnaestogodišnjem Milanu Jaćimoviću, sinu novosadskog autoprevoznika Milomira Jaćimovića, planirano je za utorak, 31. mart, u Višem sudu u Sutjeskoj 3.
Poslednji martovski utorak pred Novosađanima: Šta vas očekuje?
30.03.2026.•
0
Poslednji dan marta u Novom Sadu biće tmuran, ipak donosi nam dosta zanimljivih dešavanja koja vredi posetiti.
Sedam miliona za popravku fontane i česmi na Pozorišnom trgu
30.03.2026.•
8
Sedam miliona dinara biće izdvojeno za sanaciju oštećenja hidromašinske i elektro opreme fontane na Pozorišnom trgu.
"AG institutu" skoro sedam miliona dinara za projekat Kulturnog centra u Sremskim Karlovcima
30.03.2026.•
2
Opština Sremski Karlovci dodelila je tender "AG institutu" za izradu projektno-tehničke dokumentacije za budući Kulturni centar u Sremskim Karlovcima.
I sutra tmurno u Novom Sadu, moguća je kiša
30.03.2026.•
0
I utorak će u Novom Sadu biti tmuran i moguća je kiša.
Odsek za medijske studije: Hitno identifikovati i procesuirati odgovorne za napad na Lazara Dinića
30.03.2026.•
3
Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu izrazio je solidarnost sa Lazarom Dinićem, studentom tog fakulteta, pruživši mu "nedvosmislenu podršku" nakon jučerašnjeg napada.
Za nadzor radova na uređenju gradskog jezgra više od 16 miliona, čeka se izvođač druge faze
30.03.2026.•
7
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije raspisala je tender za stručni nadzor na uređenju dela gradskog jezgra Novog Sada.
Ulaganje u budućnost: Londonsko iskustvo koje širi vidike dece
30.03.2026.•
0
Poslati dete samo u inostranstvo na dve nedelje nije laka odluka. Za mnoge roditelje to je prvi put da se odvajaju na duže, u nepoznatom okruženju, daleko od svakodnevne rutine i kontrole.
Komentari 31
Лиманац
Vlasta
Miljama unazad,sa onoliko nevine pobijene dece u ex-Yu.
I sad oni koji su blagoslovili klanje,hvale bivše radikale i prave miting sa autobusima i sendvičima?!
O tempora,o mores!
pajo patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar