Nedelju dana od grafita "Z" u Novom Sadu: Niko ništa nije video, niko ništa nije čuo
Ni nedelju dana nakon što su grafiti slova "Z" osvanuli na nekoliko lokacija u gradu, niko nije odgovarao.
Foto: 021.rs
Grafiti su prvo primećeni 6. jula duž Varadinskog mosta i u blizini mosta, uoči početka Exit festivala i dolaska velikog broja posetilaca u Novi Sad.
Simbol ruske agresije na Ukrajinu osvanuo je i na javnim i privatnim objektima, pa su tako i svoje slovo dobili Radnički dom, vrtić i druge zgrade, ali i po koji kontejner, što su zabeležili naši reporteri.
Da do sada niko nije odgovarao potvrđuju za 021.rs i u Višem i u Osnovnom javnom tužilaštvu.
Više javno tužilaštvo nije do danas preduzimalo nikakve korake, niti je podneta bilo kakva prijava povodom ispisivanja pomenutih grafita, a o događaju nije obavešten ni zamenik javnog tužioca u Osnovnom javnom tužilaštvu, navode u oba tužilaštva.
Reakcije na ispisivanje ovih grafita stigle su ubrzo sa više strana. Organizatori Exit festivala poručili su za 021.rs da se protive ispisivanju grafita ovog sadržaja, da očekuju da će isti biti prekrečeni i da novi neće osvanuti.
"Exit od svog osnivanja poziva na mir i naravno da se protivimo ovom činu koji ima za cilj da u negativnom svetlu predstavi festival, Novi Sad i Srbiju, kao i svakom činu koji raspiruje nacionalnu mržnju i podstiče na agresiju bilo koje vrste. Exit će i ove godine tokom festivala jasno i glasno poslati mirovne poruke, koje će javnost i posetioci iz celog sveta moći da vide iz prve ruke", poručili u Exitu za 021.rs.
Nadležne gradske službe popodne su prefarbale grafite, te su umesto slova Z na ovim lokacijama bili (i ostali) sivi kvadrati.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević rekao je za 021.rs da očekuje da policija utvrdi ko je ispisao ove grafite, naročito jer je varadinski most pokriven kamerama koje su u funkciji.
"Grad je odmah reagovao, bez obzira na to koji je znak ili poruka ispisana. Nismo se bavili time šta je napisano, odnosno da li to nekome odgovara ili ne, već nismo dozvolili da neko uništava javni prostor", poručio je Vučević.
Više partija reagovalo je povodom ispisivanja grafita. Tako je gradski odbor PSG naveo da Novi Sad izgleda kao "proruski ratni poster", a odbor Narodne stranke je pitao gradonačelnika da li će se nastaviti tolerisanje uništavanja javnih površina za političke parole.
Stranka slobode i pravde smatra da ovakvi grafiti po Novom Sadu simbolizuju "civilizacijski sunovrat" za grad, a Demokratska stranka je stava da prekrečavanje nije rešenje problema.
Reagovala je i neformalna grupa građana "Rusi, Ukrajinci, Belorusi i Srbi zajedno protiv rata", koja je ocenila ispisivanje oznaka "Z" po novosadskim ulicama kao "sraman fašistički čin".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Uskoro radovi na Sabornoj crkvi: Pripremljeno skoro 50 miliona
10.04.2026.•
1
Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture raspisao je javnu nabavku za konzervatorsko-restauratorske radove na enterijeru SPC Svetog Đorđa - Saborne crkve u Novom Sadu.
Drid ponovo podneo prigovor na reizbor profesora Filozofskog - ovog puta zbog aktivnosti van fakulteta
10.04.2026.•
3
Dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrik Drid ponovo je uložio prigovor Izbornom veću Filozofskog fakulteta na Izveštaj o kandidatu za reizbor u zvanje vanrednog profesora Vladimira Mihića.
IZAZOV: Probajte da pogodite gde se nalaze ove lokacije u Novom Sadu
10.04.2026.•
35
Imamo jedan izazov za vas.
Objavljenja knjiga Danila Vuksanovića "Memento urbi" - beleške o nestajanju grada
10.04.2026.•
0
Knjiga Danila Vuksanovića "Memento urbi" objavljena je u izdanju izdavačke kuće "Prometej".
Radonjić, Marić, Sovilj: Na čelu novosadske policije se ne ostaje dugo
10.04.2026.•
7
Na čelo novosadske policije u četvrtak je postavljen Vladan Stojanović, koji je ujedno četvrti načelnik Policijske uprave u Novom Sadu za manje od godinu dana.
Tvrđava dobija novi plan: Šta je sa Botaničkom baštom?
10.04.2026.•
15
Gradski odbornici nedavno su na sednici skupštine Grada Novog Sada usvojili Predlog odluke o izradi Plana detaljne regulacije Petrovaradinske tvrđave.
Novi Sad tokom praznika: Kako rade tržni centri, domovi zdravlja, kad idu autobusi
10.04.2026.•
1
Pred nama su praznični dani, pa će brojne ustanove raditi po izmenjenom rasporedu.
Lepe vesti iz Betanije: Rođene 23 bebe u jednom danu
10.04.2026.•
0
Dvadeset i tri bebe su rođene u prethodnom danu u novosadskom porodilištu Betanija.
Poznato kakvo će vreme biti za Uskrs u Novom Sadu
10.04.2026.•
0
Vreme u Novom Sadu u narednim danima biće prijatno, sa temperaturama do 20 stepeni Celzijusa.
Postavljen novi načelnik novosadske policije, treći za manje od godinu dana
09.04.2026.•
28
Za načelnika Policijske uprave Novi Sad postavljen je pukovnik policije Vladan Stojanović, saopštio je MUP.
FOTO: Saniran spomenik Tarasu Ševčenku u Novom Sadu koji je bio oštećen i oskrnavljen crnom farbom
09.04.2026.•
6
Spomenik ukrajinskom pesniku Tarasu Ševčenku u Novom Sadu saniran je nakon što je u februaru bio oštećen i ispolivan crnom farbom.
I sutra tmurnije i svežije u Novom Sadu, pa ponovo malo toplije
09.04.2026.•
0
I petak će biti svežiji i nešto tmurniji u Novom Sadu, a onda će ponovo temperatura ići naviše.
Prva regionalna konferencija o menopauzi 15. aprila u Novom Sadu - edukacija i otvoren dijalog o zdravlju žena
09.04.2026.•
0
Prva regionalna konferencija "Otvoreno o… menopauzi" biće održana 15. aprila u klubu "Reset" (na izlasku iz Sremske Kamenice ka Vencu).
Skupština Vojvodine nabavlja glasačke kutije - izdvojeno 3,3 miliona dinara
09.04.2026.•
6
Skupština Autonomne pokrajine Vojvodine raspisala je javnu nabavku za kupovinu glasačkih kutija.
Nacionalni kup u robotici "Eurobot Srbija" 18. aprila u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu
09.04.2026.•
0
Nacionalni kup u robotici "Eurobot Srbija", 23. po redu, održaće se u subotu, 18. aprila u holu zgrade Naučno-tehnološkog parka u Novom Sadu.
Korak bliže početku izgradnje naftovoda od Novog Sada do Mađarske: Nastavlja se tender
09.04.2026.•
3
Dva dana nakon što je ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović sa mađarskim ministrom spoljnih poslova ugovorila ubrzanje izgradnje naftovoda Mađarska-Srbija, "otkočio" se i tender za izgradnju.
Danas u Novom Sadu svežije i oblačnije
09.04.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti nešto oblačnije i svežije.
Četvrtak u Novom Sadu: Evo šta nam donosi
08.04.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti oblačan i nešto hladniji nego prethodni dani, ali sa zanimljivim događajima pre uskršnjih praznika.
Dvojici aktivista Zborova Novog Sada određen pritvor do 30 dana
08.04.2026.•
12
Dvojici aktivista novosadskih Zborova građana, koji su privedeni u ponedeljak 6. aprila, određen je pritvor od 30 dana, saopštio je advokat Marko Zarić.
KCV naplatio 23 miliona dinara za hitnu medicinsku pomoć zahvaljujući državnoj reviziji
08.04.2026.•
6
Klinički centar Vojvodine (KCV) naplatio je skoro 23 miliona dinara od Ministarstva zdravlja za usluge hitne medicinske pomoći neosiguranim licima, zahvaljujući reviziji koju je sprovela Državna revizorska institucija.
Orban i Mađar u Novom Sadu: Jedan otvarao Železničku stanicu, drugi se poklonio žrtvama
08.04.2026.•
33
U nedelju, 12. aprila, održaće se izbori u Mađarskoj. Prema svemu sudeći, to su najvažniji izbori u Evropi ove godine.
Komentari 35
Joca
Pićuka
Stohadin
Otišle na pauzu.....
Imaju i one dušu....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar