Novosadske škole ograničavaju upotrebu telefona: Učenici moraju da ih ostave u kutiju pre časa
Osnovne i srednje škole u Novom Sadu dobile su dopis Ministarstva prosvete u cilju prevencije zloupotrebe elektronskih uređaja, odnosno mobilnih telefona i pametnih satova.
Foto: Pixabay
Prema dopisu, svaka škola treba internim aktom jasno da propiše način upotrebe mobilnog telefona.
U zavisnosti od odluke škole, to može da podrazumeva ostavljanje telefona na predviđenom mestu u učionici, isključivanje telefona tokom časa i slično.
Redakciji 021.rs obratio se roditelj čije dete pohađa novosadsku osnovnu školu, navodeći da su od razredne starešine dobili odluku o načinu upotrebe mobilnih telefona i pametnog sata.
Kako se navodi, u skladu sa dopisom ministra od 3. februara, u cilju prevencije različitih oblika zloupotrebe elektronskih uređanja tokom obrazovno-vaspitnog procesa, potrebno je da škola internim aktom jasno propiše način upotrebe mobilnog telefona. To je i učinjeno na sastanku Pedagoškog kolegijuma na kojoj je doneta odluka da je pre početka časa učenik dužan da odloži isključen mobilni telefon ili pametni ručni sat na predviđeno mesto u učionici prema dogovoru sa učiteljem/predmetnim nastavnikom (na sto nastavnika, na posebnu klupu, u kutiju...).
"Nakon završetka časa učenik preuzima svoj telefon sa mesta predviđenog za odlaganje telefona/pametnog sata. U slučajevima kada nastavnik proceni da je za realizaciju časa potreban mobilni telefon u obrazovne svrhe, nastavnik je dužan da pre početka časa učenicima najavi da će na času koristiti mobilni telefon", navodi se u školskoj odluci.
Ukoliko učenik ne preda telefon ili pametni ručni sat, a koristi ga bez dozvole, nastavnik će oduzeti električni uređaj i predati kod direktora škola, nakon čega su roditelji učenika dužni da dođu u školu preuzeti uređaj, a učenik će zbog nepoštovanja pravila biti upisan u elektronski dnevnik.
Predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Vojvodine Zvonimir Jović za 021.rs kaže da je ovaj dopis ministarstva na nivou preporuke, odnosno da škole ne moraju da regulišu upotrebu elektronskih uređaja.
Problematično je i to, dodaje, što je sve prepušteno školama.
"Bilo bi dobro kada bi Ministarstvo ili Pokrajinski sekretarijat uputstvom to regulisali", navodi Jović.
U svakom slučaju, ne veruje da će to rešiti problem zloupotrebe telefona na časovima.
"Prvo, da bi se takva jedna akcija sprovela, neophodno je da svi koji učestvuju u kreiranju takvog dokumenta, pre svega mislim na roditelje i rukovodstvo škole, nađu zajednički jezik, zajednički interes. Bilo koji roditelj da se u nekom trenutku pobuni i nazove to uskraćivanjem prava njegovog deteta, javiće se inspekcije, zaštitnici prava deteta i škole će doći u problem", ocenjuje Jović.
Pametne telefone Jović vidi kao deo naše svakodnevice, pa samim tim misli da se ne može zahtevati da deca budu uskraćena za iste.
"Ipak, možemo im ograničiti upotrebu kada su na času i zabraniti da se koriste osim kada je ta upotreba vezana konkretno za rad na nekim predmetima", objašnjava.
Predsednik sindikata kaže da su česti problemi vezani za korišćenje pametnih telefona na času ometanje nastave, prepisivanje i digitalno nasilje.
"Deca često gledaju u telefon, ne slušaju nastavnike. A tu je i problem digitalnog nasilja, kako vršnjačkog tako i prema nastavnicima. Nedavno smo u školi u kojoj ja radim imali primer zloupotrebe mobilnog telefona za digitalno nasilje. Tu su, naravno, i puškice", kaže Jović za 021.rs.
Zaključuje da je pametni telefon dobro sredstvo koje bi moglo da se koristi u nastavi, ali da treba da se spreče zloupotrebe.
Inače, više škola širom Srbije od početka školske godine, odnosno septembra prošle godine, samoinicijativno je uvelo zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave.
Ministar prosvete Branko Ružić najavio je krajem prošle godine da će Radna grupa za sprečavanje nasilja u školama razmotriti nošenje mobilnih telefona u škole. Prosvetari koji su se o ovoj temi oglašavali bili su podeljenih mišljenja. Jedni su smatrali da je to odličan predlog koji bi uticao na ponašanje đaka, dok su drugi rešenje videli u drugačijem pristupu vaspitanja i odnosu društva, od trenutka kada se dete rodi.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Vetroviti četvrtak u Novom Sadu: Pročitajte šta se sve očekuje tokom dana
04.02.2026.•
0
Ovaj četvrtak u Novi Sad donosi promenljivo oblačno i vetrovito vreme, ali i malo koncerata i malo učenja da vas ugreje.
Pretnje članovima Odseka za medijske studije, Filozofski fakultet se ne oglašava
04.02.2026.•
4
Odsek za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu najoštrije osuđuje pretnje koje su stigle na imejl adrese zaposlenih na ovom odseku.
Svetski dan borbe protiv raka: Dom zdravlja poziva Novosađanke da urade mamografiju
04.02.2026.•
1
Dom zdravlja "Novi Sad" na Svetski dan borbe protiv raka podseća sugrađanke na Skrining mamografiju, program koji se sprovodi prema Nacionalnom planu za rano otkrivanje karcinoma dojke.
Direktor BioSensa Vladimir Crnojević podneo krivičnu prijavu protiv pokrajinskog sekretara
04.02.2026.•
8
Direktor Instituta BioSens Vladimir Crnojević podneo je krivične prijave protiv pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanja Branka Markoskog i članova Upravnog odbora instituta koje je imenovala pokrajina.
Protest nezavisnih fakultetskih sindikata u Novom Sadu, imaju tri zahteva
04.02.2026.•
1
Nezavisnom sindikatu Filozofskom fakultetu u današnjem protestu pridružila su se još tri sindikata novosadskih fakulteta.
Novosadska industrija: Privatizacija pojela gigante
04.02.2026.•
25
Joka i Milan su više od tri decenije u braku. Imaju dvoje dece, a gotovo ceo svoj radni vek proveli su u industrijskim zonama Novog Sada.
Mićin: Gotovo sam siguran da ćemo osposobiti staničnu zgradu
04.02.2026.•
43
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin kaže da će radovi na staničnoj zgradi u Novom Sadu trajati do kraja godine, dok će novo stajalište biti gotovo za šest meseci.
Skupština grada: Opozicija napustila salu - Deklaracija o osudi policijske sile ni na dnevnom redu
04.02.2026.•
50
Odbornici Skupštine Novog Sada razmatraju više od 20 tačaka dnevnog reda. Opozicija je napustila sednicu nakon što je vladajuća većina odbila da na dnevni red stavi Deklaraciju o osudi prekomerne policijske sile.
Novosađani, rok za prvu ratu poreza na imovinu za 2026. je 18. februar, kamata za kašnjenje 16,5 odsto
04.02.2026.•
4
Rok za plaćanje prve rate poreza na imovinu za 2026. godinu je sreda, 18. februar.
Limanski zbor danas protestuje zbog gradnje crkve kod Štranda
04.02.2026.•
39
Stanovnici Limana najavili su protest za sredu, 4. februar, sa početkom od 9 časova na okretnici kod Štranda.
Crkva na Limanu, Deklaracija o policijskom nasilju, planovi: Novosadski odbornici danas zasedaju
04.02.2026.•
16
Odbornici Skupštine Novog Sada razmatraće danas više od 20 tačaka dnevnog reda.
Lep "remi" u Betaniji: Rođeno osam devojčica i osam dečaka, među njima i bliznakinje
04.02.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 16 beba.
Danas u Novom Sadu vetrovito, toplije, a moguća je i kiša
04.02.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti toplija, vetrovita, a moguća je i kiša.
Februarska sreda pred Novosađanima: Protest, tribine, promocija knjige...
03.02.2026.•
0
Sreda pred Novosađanima biće nešto prijatnija, koliko je to moguće sa zimskim temperaturama.
Plan novog groblja u Novom Sadu: SPC primedbom tražila crkvu - prihvaćeno
03.02.2026.•
35
Plan detaljne regulacije novog groblja u Veterniku, u blizini naselja "Jugovićevo", naći će se pred gradskim odbornicima u sredu, 4. februara. Usvajanjem ovog dokumenta će se steći uslovi za dalju izgradnju.
Štrajk zaposlenih Instituta BioSens i imenovanje amfiteatra "Dr Vasko Sazdovski"
03.02.2026.•
1
Zaposleni u Institutu BioSens održaće u sredu, 4. februara novi jednočasovni štrajk upozorenja od 13 do 14 časova.
Beljanski: Izbor dekana Medicinskog fakulteta sproveden nezakonito, neophodni novi izbori
03.02.2026.•
5
Advokat Vladimir Beljanski izjavio je na konferenciji za medije ispred Medicinskog fakulteta u Novom Sadu da je postupak izbora dekana sproveden suprotno važećim propisima i da zbog toga mora biti ponovljen.
Nezavisni sindikati fakulteta UNS sutra protestuju u Kampusu: Imaju tri zahteva
03.02.2026.•
4
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu održaće u sredu, 4. februara, jednočasovni protest u Kampusu.
I narednih dana vetrovito u Novom Sadu, ali toplije
03.02.2026.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti toplija, ali tmurna i moguća je kiša.
Goran Marković o uvredama ministarke iz Novog Sada: Sreća što tu nema bilo kog pametnog
03.02.2026.•
12
Nakon što je ministarka iz Novog Sada Adrijana Mesarović iznela niz uvreda na račun Gorana Marković, oglasio se i čuveni reditelj.
Komentari 44
Zvrk
Mirjana
S.
Sto se tice ostavljanja telefona kod nastavnika tokom casa (ne i odmora!) ta mera je ok ali realno nepotrebna. Zabrana koriscenja nije isto sto i oduzimanje. Mozes da zabranis ali ne oduzimas. Ako neko koristi telefon za vreme casa, upises ga u dnevnik i/ili izbacis sa casa. Za krsenje zabrane slede posledice.
Kao sto rekoh, ok je i da se vrsi predavanje telefona na pocetku casa i vracanje na kraju ali to uopste nece biti tako jednostavno. Prvo sto oduzima vreme od casa, drugo kako ce se kontrolisati ko ima uopste telefon, ko nema a ko se folira da ne bi predao. Zatim, sta se desava ako je telefon po vracanju uceniku neispravan? Da li je bio ispravan kada je predat? Ko ce se baviti time. Ucenici ce (kao i uvek) pokusavati da izvrdaju sistem. Predavace jedan telefon a zadrzavati stari itd. Sve u svemu, ok mera koju nije moguce adekvatno sprovesti.
Jos nesto, "nastavnik će oduzeti električni uređaj" ako ucenik ne preda. Molim? Otimace mu silom? Kakva glupost.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar