Đurić i NS kao Zelena prestonica Evrope: Nadam se da ćemo se odvažiti i zasaditi malo veća stabla
Radovi u Dunavskom parku, koji su se u nekoliko faza odvijali proteklih godina, obuhvatili su obnovu instalacija zalivnog sistema, rekonstrukciju i izgradnju staza, mobilijara i revitalizaciju jezera.
Foto: 021.rs
Svetski dan zaštite životne sredine obeležava se danas, 5. juna, a tim povodom su nadležni obišli ovaj park u centru Novog Sada. U parku su priređene izložba fotografija, javni čas za decu i kviz.
U okviru radova, originalni izgled parka zadržan je u većem obimu. Najveće iznenađenje za građane bila je nova česma, a vidljiva je i rekonstruisana ograda u dužini od oko 250 metara. Stepenice u koje su bile "ugrađene" nadgrobne ploče iz nekadašnje Jermenske crkve, crvene boje, izmeštene su u depo Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić ponovio je planove Grada da konkuriše za Evropsku prestonicu zelenila, odnosno Zelenu prestonicu Evrope, u bliskoj budućnosti.
"Ulagali smo i u Kamenički park, koji je potpuno uređen pre nekoliko godina i u njega smo uložili nekih 210 miliona dinara. U Futoškom parku uradili smo zalivne sisteme, u Železničkom parku smo zajedno sa DDOR-om zasadili 50 sadnica, a dobili smo i novi park u dužini Bulevara Evrope i Radomira Raše Radujkova. Ostaje nam da uredimo površinu na Limanu IV, duž Narodnog fronta i Ulice Banović Strahinje, gde smo promenom planova namenili park umesto poreske uprave", naveo je Đurić.

Najavljuje i uređenje površine od oko 1,5 hektara kod Spensa, odnosno na mestu nekadašnjeg Dino parka, kao i završetak projektovanja Univerzitetskog parka, gde bi radovi trebalo da počnu sledeće godine.

"Nadam se da ćemo se odvažiti i zasaditi malo veća stabla, naročito kod Kvantaša, gde prolazi drumsko-železnički most i gde je parkovska površina. Gradskom zelenilu je prošle nedelje stigla mašina koja napokon može da presađuje stabla do 10 metara visine i konačno nećemo morati da sadimo samo mlade sadnice, već da presađujemo i viša stabla", kazao je on.
Inače, Novi Sad će u septembru biti domaćin Godišnje konferencije Evropskog instituta za šume i Naučnog seminara "Evropske šume i nauka o šumama: tranzicija za budućnost".
Ovaj događaj je u sklopu obeležavanja titule Evropskog grada šuma, koju je Novi Sad poneo 2023. godine i koju dodeljuje Evropski institut za šume.
"Ova titula je za nas jako važna. Pokušaćemo da konkurišemo za titulu evropske prestonice zelenila, ili zeleni grad Evrope, slično za vreme mandata Maje Gojković kad se krenulo u realizaciju projekta Evropske prestonice kulture, pa se u drugom mandatu Miloša Vučevića to i realizovalo", rekao je danas Milan Đurić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sunčana nedelja u Novom Sadu: Maksimalnih 17 stepeni
28.02.2026.•
0
U nedelju nas u Novom Sadu očekuje sunčano vreme.
VIDEO: Gori nisko rastinje na Alibegovcu, na terenu vatrogasci
28.02.2026.•
1
Izbio je požar na Alibegovcu.
Gojković: "Niko ne može da zabrani Vučiću da dođe u Novi Sad"
28.02.2026.•
81
Predsednica Pokrajinske vlade Vojvodine Maja Gojković izjavila je da predsedniku države Aleksandru Vučiću niko ne može da zabrani da dođe u Novi Sad i da izbori najbolje pokazuju ko ima podršku kod građana.
Hitno na prodaju: Stanovi u Novom Sadu
28.02.2026.•
0
Ukoliko vam je hitno potrebna nekretnina, stan ili poslovni prostor, onda vam donosimo one koje se prodaju pod oznakom "hitno".
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 16 beba
28.02.2026.•
0
Šesnaest beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija u prethodnom danu.
Neki pomilovani, drugima počinje suđenje: Slučaj ruiniranja Gradske kuće
27.02.2026.•
14
Suđenje četvorici muškaraca zbog nereda tokom protesta 5. novembra 2024. godine ispred Gradske kuće počinje u aprilu u Višem sudu u Novom Sadu.
Grad prodaje parcelu za višeporodično stanovanje u Rumenci: Dostavljanje ponuda do 18. marta
27.02.2026.•
0
Grad Novi Sad prodaje građevinsko zemljište u Rumenci, namenjeno za porodično stanovanje.
Kirije u Novom Sadu visoke - da li bi mogle da se "zamrznu"?
27.02.2026.•
50
Praksa ograničavanja ili "zamrzavanja" cena kirija sve je rasprostranjenija po Evropi. Da li je ovo moguće izvesti i u Novom Sadu, Vojvodini ili Srbiji?
U Novi Sad stiže 1.500 plesača iz Evrope: Disko, džez i 2,9 miliona evra
27.02.2026.•
3
Novi Sad biće domaćin Evropskog prvenstva u disciplinama disko, džez, moderni i savremeni ples, kao i u šou densu, koje će biti održano od 13. do 17. maja 2026. godine na Spensu.
Obnova Almaškog kraja: Uložena milijarda, planirano još toliko
27.02.2026.•
6
Obnova Almaškog kraja počela je na proleće 2023. godine, međutim još nije poznato kada bi radovi zvanično mogli da budu završeni. Ukupna vrednost ovih radova je preko dve milijarde.
FOTO: Opasna raskrsnica na Klisi, roditelji zabrinuti za bezbednost dece
27.02.2026.•
20
Stanovnici Klise prethodnih godina svedoče sve češćim saobraćajnim nezgodama na raskrsnici Sentandrejskog puta i Velebitske ulice. Jedna takva dogodila se i u sredu.
Gde su sve blokade poljoprivrednika u blizini Novog Sada
27.02.2026.•
8
Poljoprivrednici nastavljaju da blokiraju puteve u Srbiji. Danas će biti organizovane blokade na manje od 80 lokacija.
Zašto posle operacije nastaju novi bolovi: Stručnjaci iz Neokinetike savetuju kako rešiti taj problem
27.02.2026.•
0
I nakon uspešno obavljene operacije, kod osobe koja je operisana mogu se javiti novi bolovi i to na drugom mestu.
Huligani pretukli učenika ETŠ "Mihajlo Pupin" u dvorištu škole
27.02.2026.•
29
Grupa huligana pretukla je učenika ETŠ "Mihajlo Pupin" u sredu, 25. februara, u dvorištu škole.
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na dete u Domu zdravlja
27.02.2026.•
0
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta biće organizovani tokom marta u Domu zdravlja Novi Sad.
Lepe vesti iz Betanije: Rođeno 27 beba
27.02.2026.•
0
Dvadeset i sedam beba rođeno je u novosadskom porodilištu Betanija u prethodnom danu.
Prijatno vreme pred Novosađanima
27.02.2026.•
0
Novosađane narednih dana očekuje prijatno vreme sa temperaturama do 17 stepeni Celzijusa.
Poslednji februarski petak pred Novosađanima: Šta vas očekuje?
26.02.2026.•
0
Poslednji februarski petak u Novom Sadu biće pun dešavanja.
Memorijalni turnir "U sećanje na Nemanju" u subotu i nedelju u Sportskoj hali u Stepanovićevu
26.02.2026.•
0
Memorijalni turnir "U sećanje na Nemanju", mladića poginulog u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, održaće se u subotu, 28. februara i nedelju 1. marta u Sportskoj hali u Stepanovićevu.
FOTO, VIDEO: Oslikava se veliki mural posvećen Slavku Obadovu na Spensu
26.02.2026.•
19
Mural posvećen novosadskom džudisti Slavku Obadovu oslikava se na fasadi Spensa.
Mićin osudio grafit mržnje protiv ambasadora Ukrajine: Zahteva od policije da pronađu počinioce
26.02.2026.•
7
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin osudio je grafit mržnje protiv ambasadora Ukrajine u Srbiji Aleksandra Litvinenka.
Komentari 14
Vlada
Trole
Pićuka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar