Opozicija traži odgovornost za izlivanje 35 tona goriva iz bugarskog broda u Dunav
Akcija progresivne Vojvodine (APV) i novosadski odbor stranke Zajedno reagovali su na izlivanje naftnih derivata u Dunav kod Novog Sada.
Foto: 021.rs
APV: Zašto su nadležni organi kasno reagovali, a prvi na licu mesta bili novinari?
APV u saopštenju ističe da su prvi na licu mesta bili novinari lokalnih medija i građani, umesto inspekcijskih organa.
"Inspekcijski organi Autonomne pokrajine Vojvodine koji su za to nadležni i gradske službe reagovali su tek popodne. Na fotografijama koje su tom prilikom objavljene jasno se vidi da je naftna mrlja već dospela do novosadske plaže Štrand a da mnogi posetioci i kupači toga nisu ni bili svesni", navode.
Pitaju zašto su inspekcijske službe i službe za vanredne situacije zakazale, te zašto je JKP "Gradsko zelenilo" izdalo upozorenje o zabrani kupanja u Dunavu tek u poslepodnevnim časovima.
"Život i zdravlje građana ponovo su izloženi riziku zbog neblagovremene reakcije nadležnih. Podsećamo da su izlivanja nafte u našu najveću reku nažalost postala već redovna pojava. Stoga je bilo neophodno na vreme ustanoviti mehanizme za brzo reagovanje i upozorenje kako bi se umanjio rizik po zdravlje ljudi i nastala ekološka šteta", naglašavaju.
Postavljaju pitanje da li je razlog za kasno reagovanje to što su pokrajinskoj administraciji oduzete nadležnosti, ali i sredstva da se stara o zaštiti životne sredine na svojoj teritoriji.
"Bavi li se Pokrajinska vlada bilo kakvim poslovima izuzev što povremeno prosleđuje sredstva iz svog skromnog budžeta u budžet Grada Novog Sada za popravku puteva? Zašto se gradonačelnik Milan Đurić još uvek nije obratio Novosađanima da ih informiše o posledicama zagađenja? Je li on uopšte naš gradonačelnik ili služi samo tome da brani interese svojih mentora iz Srpske napredne stranke", pita APV.
Ova stranka zahteva da se "detaljno ispitaju sve okolnosti ove tragedije koja će izazvati katastrofalne posledice po životnu sredinu na širem prostoru obale Dunava oko Novog Sada i da se utvrdi odgovornost svih nadležnih pokrajinskih i gradskih organa za neblagovremenu reakciju".
Zajedno: Organizovati brzu i efikasnu akciju čišćenja i proceniti posledice
Reakciju traži i novosadski odbor stranke Zajedno.
Oni zahtevaju od JVP "Vode Vojvodine" i svih nadležnih institucija da se organizuje brza i efikasna akcija čišćenja naftnih mrlja na površini Dunava.
"Ovo uključuje angažovanje odgovarajuće opreme i stručnjaka koji će obaviti čišćenje na licu mesta", smatraju.
Traže i procenu ekoloških posledica.
"Potrebno je sprovesti detaljnu procenu ekoloških posledica naftnog izlivanja na Dunav i okolno područje. Ova procena treba da obuhvati uticaj na biljni i životinjski svet, kvalitet vode i sve druge relevantne faktore", ističu.
Zajedno zahteva da se identifikuju sve odgovorne strane.
"Neophodno je sprovesti istragu kako bi se utvrdile odgovorne strane za ovo izlivanje nafte. Svaki prekršaj ili nemar koji je doveo do ovog incidenta treba da bude adekvatno kažnjen, kako bi se sprečili slični slučajevi u budućnosti", ocenjuju.
Takođe, traže rad na prevenciji budućih izlivanja, što, kako navode, može uključivati jačanje postojećih protokola za zaštitu voda, edukaciju i obuku osoblja, kao i sprovođenje redovnih inspekcija i nadzora.
Podsetimo, kako je 021.rs pisao 35 tona goriva iscurilo je iz bugarskog broda u Dunavu. Nadležni organi tvrde da je mreža koja je postavljena u Dunavu kod Batajnice zaustavila dalji put naftne mrlje.
U nadležnim službama navode da se mrlja, nastala od curenja 35.000 litara pogonskog dizela iz rezervoara bugarskog broda, tokom prethodne noći nalazila na potezu između Sremskih Karlovaca i Beške i da je sada njen veći deo kod Batajnice. Rukovodilac Službe za zaštitu voda JVP "Vode Vojvodine" Jovan Vignjević za 021.rs rekao je da nije došlo do ekološke katastrofe, zahvaljujući brzini Dunava, te da nema opasnosti po zdravlje ljudi, životinjskog i biljnog sveta.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
I sutra u Novom Sadu mogući pljuskovi
11.05.2026.•
0
Utorak će u Novom Sadu biti nestabilan i mogući su pljuskovi.
Novi Naučno-tehnološki park u Novom Sadu na mestu Mašinskog instituta
11.05.2026.•
0
Urbanisti predviđaju rušenje laboratorije Mašinskog instituta, a na njenom mestu će se graditi novi Naučno-tehnološki park Univerziteta u Novom Sadu.
Sutra počinje naplata parkiranja kod Štranda: Dnevna karta koštaće 35 dinara
11.05.2026.•
2
Naplata parkiranja na parkinzima u okolini Štranda počeće u utorak, 12. maja.
Sanacija klizišta na Puckarošu traje već godinu i po dana - ne nazire joj se kraj, a meštani strahuju za kuće
11.05.2026.•
15
Radovi na putu od Petrovaradina do Sremskih Karlovaca, kod Puckaroša, trebalo je da budu završeni još pre osam meseci, ali je aktiviranje klizišta zakomplikovalo posao.
Lepe vesti iz Betanije: U Novom Sadu rođeno 19 beba
11.05.2026.•
1
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 19 beba.
FOTO, VIDEO: Spasioci pomogli muškarcu koji je na Fruškoj gori pao sa visine i povredio se
11.05.2026.•
1
Spasioci Organizacije za traganje i spasavanje iz Novog Sada juče su na Popovici spasili povređenog muškarca.
Pred Novosađanima topao dan uz moguće pljuskove
11.05.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti toplo, ali nestabilno.
Počinju tretmani protiv komaraca iz vazduha i sa zemlje, Ciklonizacija upozorava pčelare
11.05.2026.•
3
Tretmani protiv komaraca sa zemlje i iz vazduha na području Grada Novog Sada i opštine Beočin biće izvedeni od 11. do 25. maja, u prvom terminu sa povoljnim meteorološkim uslovima, saopštila je "Ciklonizacija Logistika".
Humanitarni ponedeljak na Štrandu za Anu Milić
11.05.2026.•
2
Prva ovogodišnja akcija "Humanitarni ponedeljak" na Štrandu biće posvećena osmogodišnjoj devojčici Ani Milić.
Časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj dece u tri tremina u maju
10.05.2026.•
8
Edukativni časovi za roditelje o negativnom uticaju ekrana na razvoj deteta, kao i o prevenciji razvoja zavisnosti od digitalnih uređaja, održaće se u Domu zdravlja u Zmaj Ognjena Vuka.
Licitacija za rezervaciju prodajnih mesta na novosadskim pijacama 13. maja
10.05.2026.•
0
Javna licitacija za rezervaciju slobodnih prodajnih mesta i poslovnih prostora na pijacama u Novom Sadu održaće se u sredu, 13. maja u prostorijama Tržnice, u Ulici Žike Popovića 4.
Naredna dva dana nestabilna u Novom Sadu: Mogući pljuskovi sa grmljavinom
10.05.2026.•
0
Ponedeljak će u Novom Sadu biti topao, ali nestabilan.
Okanović o vožnjama u kontra-smeru kod Novog Sada i Šapca: Tužilaštvo da utvrdi da li su u pitanju opklade
10.05.2026.•
35
U poslednje vreme učestali su slučajevi vožnje u kontra-smeru, a Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da razlozi mogu biti različiti - od greške i umora do namernog ponašanja.
Roditelji učenika Jovine: Izuzetno slabo interesovanje za nekada veoma popularan specijalizovani smer
10.05.2026.•
15
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ukazuju da je veoma slabo interesovanje učenika za upis na specijalizovani smer biologija-hemija
Danas u Novom Sadu toplo uz nešto oblaka
10.05.2026.•
0
Pred Novosađanima je umereno oblačna, ali topla nedelja.
Sa probnom dozvolom vozio "golf" u suprotnom smeru na auto-putu kod Novog Sada: Evo kako je kažnjen
09.05.2026.•
51
Pripadnici saobraćajne policije u Novom Sadu brzo su identifikovali i zaustavili vozača "golfa" sa probnom dozvolom koji se na auto-putu Novi Sad - Beograd kretao trakom namenjenom za vozila iz suprotnog smera.
Nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad-Subotica, poremećen saobraćaj
09.05.2026.•
23
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije" saopštila je da se nova krađa kablova na brzoj pruzi Novi Sad - Subotica dogodila tokom prethodne noći u mestu Sajlovo, kod novoizgrađene galerije.
Nekoliko plovila sa porukom "Srbija pobeđuje" prošlo Dunavom kroz Novi Sad
09.05.2026.•
63
Nekoliko plovila danas je prošlo Dunavom kroz Novi Sad sa istaknutim transparentima "Srbija pobeđuje", koji su bili vidljivi sa keja.
Položeni venci na Spomen groblju u Novom Sadu povodom Dana pobede nad fašizmom
09.05.2026.•
1
Povodom obeležavanja 9. maja, Dana pobede nad fašizmom, na Spomen groblju posvećenom palim borcima Narodnooslobodilačkog rata 1941-1945. godine, u Novom Sadu položeni su venci.
FOTO: Zbor na Novom naselju uz poruku "Studenti pobeđuju", prekoputa pristalice SNS-a
09.05.2026.•
10
Na Novom naselju danas se od 10 časova održava zbor u Ulici Bate Brkića 24.
Komentari 22
Pavle
crp
bujke
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar