Građani uplatili turističke aranžmane ugašenoj agenciji: Šta sada mogu da urade?
Prava adresa za građane koji su u uplatili aranžmane preko agencije "City travel" jeste turistička inspekcija, kaže direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić.
Foto: 021.rs
Građani su svoje aranžmane uplatili preko ove posredničke turističke agencije iz Novog Sada, a koja je 5. avgusta objavila da prestaje sa radom.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) kaže da je prava adresa za sve oštećene putnike turistička inspekcija, kojoj treba da se obrate sa svim ugovorima i priznanicama koje imaju.
"Verujem da je inspekcija već počela sa kontrolom i da će imati saznanja o svim nerealizovanim aranžmanima. Kada im se oštećeni putnik javi, inspekcija će znati da mu kaže koja su njegova prava, da li organizator ima obavezu da ih odvede na putovanje ili će im sugerisati da se podnese prijava protiv vlasnika posredničke agencije. Očekujem da ću u narednih nekoliko dana imati tačne podatke o tome koliko je oštećenih ljudi", ističe Seničić.
Prema njegovim rečima, ukoliko postoji ugovor o subagenturi i ukoliko su prodati aranžmani prethodno najavljeni organizatoru, bez obzira na to da mu li je posrednik uplatio dobijeni novac, organizator će imati obavezu da te putnike vodi na put.
"Ukoliko, pak, ti papiri ne postoje, putnici mogu jedino da podnesu prijavu protiv agencije 'City travel' i zatraže povraćaj novca direktno od njenog vlasnika. Mogu protiv njega da podnesu i krivičnu prijavu jer to faktički jeste prevara. Ta agencija je, inače, registrovana kao preduzetnik i odgovara svojom imovinom, ali ne znamo da li je uopšte ima", napominje on.
Zakonski je sva odgovornost na organizatoru putovanja
Seničić objašnjava da posrednik u prodaji turističkih aranžmana nema garancije putovanja jer prodaje aranžmane agencija koje su organizatori putovanja i koje imaju licencu i polisu osiguranja.
"Prema našem zakonu, a tako je i u Evropi, sva odgovornost je na organizatoru putovanja. Ugovor o subagenturi je prvi preduslov koji posrednik mora ispuniti da bi mogao da prodaje programe. Pitanje je da li agencija 'City travel' uopšte ima taj ugovor i da li je pravila rezervacije kod organizatora putovanja. Znam za slučaj kada je posrednička agencija u januaru ove godine uzela novac za aranžmane za Hurgadu, ali organizator putovanja do pre neki dan nije ni znao da je to prodato, pa sad ne može da potvrdi te rezervacije jer više nema mesta na avionima", ističe.
Kako kaže, propisi koji regulišu tu materiju preuzeti su iz evropskog zakonodavstva.
"U Evropi postoje mehanizmi gde posrednik praktično ne uzima novac već ga prosleđuje organizatoru putovanja i onda je potpuno logično da je organizator odgovoran za sve. A kod nas je to drugačije jer sve ide na poverenje, pa onda svake godine imamo veliki broj nenaplaćenih aranžmana. Organizatori izvedu ta putovanja, ali se posle mesecima, pa čak i godinama muče da ih naplate od posrednika. Zbog toga mora da se pronađe bolji model", smatra Seničić.
Prema Pravilniku koji uređuje odnos organizatora putovanja i posrednika, agencija "City travel" imala je obavezu da o prodatim aranžmanima organizatora obavesti do kraja radnog dana, a u roku od 48 sati da prebaci naplaćeni novac.
"Pitanje je da li je agencija 'Fibula', koja je organizator putovanja, bila obaveštena o prodaji tih aranžmana. Ne podrazumeva se da to što posrednik ima zainteresovanu stranku znači da će svakako prodati aranžman. A prema mojim saznanjima, agencija 'City travel' upravo to je i uradila. Vlasnik je od organizatora dobio odgovor da nema mesta, ali je ipak prodao te aranžmane i pravio se blesav, pa je pet dana pre puta ponovo najavljivao i ubeđivao 'Fibulu' da oni moraju da realizuju te aranžmane. Ali ukoliko ne postoji dokument kojim je on od organizatora putovanja dobio potvrdu rezervacije, onda ne može da bude odgovorna agencija 'Fibula'", naglašava Seničić.
Zašto je važno da se svi putnici jave turističkoj inspekciji
On kaže da je važno da se svi oštećeni putnici jave turističkoj inspekciji, bez obzira na to što će inspekcija pokrenuti postupak po službenoj dužnosti.
"Ne znamo da li je vlasnik agencije 'City travel' u svoju poslovnu dokumentaciju upisao baš svakog putnika. Neke papire je mogao i da skloni, da ne prijavi jedan broj ljudi od kojih je dobio novac, sa željom da pokuša da umanji štetu. Važno da se svi oštećeni putnici jave inspekciji da bismo uporedili broj tih ljudi sa brojem onih koji su zavedeni u njegovoj poslovnoj dokumentaciji", zaključuje Seničić.
Putnici treba da traže i potvrdu organizatora putovanja
Seničić navodi da u Srbiji postoji više od 700 agencija koje se bave subagenturom i dodaje da najveći broj njih radi odgovorno i pošteno.
"Ono što bih savetovao svima koji aranžmane uplaćuju preko posredničkih agnecija jeste da zahtevaju da dobiju i potvrdu organizatora putovanja. To nije uobičajeno, ali putnici to mogu da zahtevaju. Na taj način dobijaju uvid u to da je ostvarena komunikacija između posrednika i organizatora putovanja, kao i da postoji potvrda organizatora za rezervaciju. U tom slučaju sva odgovornost prelazi na organizatora, što putnicima znatno olakšava rešavanje potencijalnog problema", ističe Seničić.
Podsetimo, kako je jutros objavio Portal 021, turistička agencija City travel iz Novog Sada objavila je u nedelju na svojoj Fejsbuk stranici da je 5. avgusta prestala da radi "zbog finansijskih problema".
"Razumemo one koji su nezadovoljni, svakako smo imali najbolje namere, kao svih prethodnih 13 godina", objavila je agencija i najavila "duži rok za vraćanje sredstava".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Osmaci naredne sedmice polažu malu maturu, ostali osnovci od sutra na raspustu
11.06.2026.•
0
Učenici osnovnih škola, od prvog do sedmog razreda, sutra, 12. juna, završavaju školsku godinu, a podela đačkih knjižica je u nedelju, 28. juna.
"Nerešeno" u Betaniji: Rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka, među njima dva para blizanaca
11.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Pred Novosađanima znatno svežiji dan, očekuju se pljuskovi
11.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti osetno svežije, a očekuju se i pljuskovi.
Četvrtak pred Novosađanima: Osveženje uz filmove i predavanja
10.06.2026.•
0
Novosađani, dolazi kiša i grmljavina, ali ipak imate priliku da posetite neki od mnogobrojnih događaja koji vas očekuju ovog četvrtka.
VIDEO Đaci Jovine gimnazije najavili bojkot nastave: "Budućnost pripada učenicima, a ne direktoru koji kleči"
10.06.2026.•
34
Skup ispred SNP-a završen je večeras najavom đaka Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" da će od sutra bojkotovati nastavu pošto nisu zadovoljni načinom na koji direktor te ustanove Radivoje P. Stojković vodi školu.
VIDEO Akcija naprednjaka u Novom Sadu: Kako je izgledalo sve pre početka - uputstvo za baklje i katamaran
10.06.2026.•
66
Pristalice Aleksandra Vučića organizovale su danas akciju u Novom Sadu, koja je uključivala veći broj aktivista, čamce, zastave, baklje i druge rekvizite.
Slučaj "Nadstrešnica" ponovo na Apelacionom sudu, optužni akt treći put potvrđen
10.06.2026.•
4
Predsednik Višeg suda u Beogradu Dragan Milošević kaže da je taj sud treći put doneo odluku o potvrdi optužnog akta u slučaju "Nadstrešnica", ali je predmet ponovo u Apelacionom sudu od 22. maja jer su se žalile stranke.
Novosadski studenti bez apsolventske večeri, optužuju studentski parlament
10.06.2026.•
14
Petsto studenata Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, apsolventi dva departmana, trebalo je da obeleže kraj osnovnih studija. Njihova proslava je otkazana, zbog čega optužuju "zvanične predstavnike studenata".
Sutra u Novom Sadu najviše 19 stepeni i mogući su pljuskovi
10.06.2026.•
0
Četvrtak će u Novom Sadu biti znatno svežiji, a očekuju se i pljuskovi sa grmljavinom.
Mićin: Novi Sad treba da bude moderan evropski "smart city"
10.06.2026.•
45
Novi Sad zaslužuje da bude moderan evropski "smart city".
Danas novi protest roditelja đaka Jovine gimnazije: Planirane šetnje, govori i nastup hora
10.06.2026.•
4
Roditelji učenika Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" danas, 10. juna organizuju protest "Poslednji čas za spas Jovine" ispred Srpskog narodnog pozorišta.
Parking ispod prozora, a stanarska karta ne vredi: Čudan slučaj stanara Bulevara oslobođenja
10.06.2026.•
37
Novosađani koji žive u zgradi na Bulevaru oslobođenja 94 sa svojim povlašćenim stanarskim kartama mogu da parkiraju svuda u komšiluku, ali ne i iza zgrade u kojoj žive.
Još danas vrelo u Novom Sadu, večeras stiže osveženje
10.06.2026.•
0
Još danas će u Novom Sadu biti veoma toplo, a onda sledi nekoliko osetno svežijih dana.
Sreda u Novom Sadu: Topao dan, koncerti, radionice i večernje nevreme
09.06.2026.•
0
Početak juna u Novom Sadu je do sada topao, ali meteorolozi najavljuju zahlađenje u narednim danima.
VIDEO Povezivanje generacija u Kampusu: Novosađani prikupljali pomoć za studente i njihove medije
09.06.2026.•
4
Novosađani su se danas okupili kod fontane u kampusu Univerziteta u Novom Sadu na donatorskoj akciji "Po)vezivanje generacija".
Filozofski u Nišu: Slučaj profesora Mihića ozbiljan presedan sa dalekosežnim posledicama
09.06.2026.•
3
Deo zaposlenih Filozofskog fakulteta u Nišu saopštio je danas da odluka Senata Univerziteta u Novom Sadu da ne podrži reizbor profesora Vladimira Mihića u zvanje vanrednog profesora, predstavlja "ozbiljan presedan".
Direktor Jovine na Informeru: Čitavo ovo vreme imamo pomoć Vučića
09.06.2026.•
42
Direktor Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" Radivoje P. Stojković gostovao je na prorežimskoj televiziji Informer. Dok je on govorio, Informer je lažno predstavljao snimak iz Sremskih Karlovaca kao scenu linča direktora.
VIDEO Štrajk kod Filozofskog: Profesori gube posao zbog razloga koji nemaju veze sa akademskim kriterijumima
09.06.2026.•
12
Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovao je jednočasovni štrajk ispred zgrade fakulteta u znak podrške Vladimiru Mihiću koji nije izabran u zvanje profesora na sednici Senata Univerziteta.
Buduća toplana na Mišeluku će koristiti vodu iz geotermalnih izvora: Prvi korisnici biće priključeni od 2027.
09.06.2026.•
9
Novi Sad će na Mišeluku izgraditi toplanu 4. generacije od 30 megavata, koja će po završetku celokupnog projekta obezbeđivati grejanje stambenih i poslovnih objekata na Mišeluku 3 i 4.
Još sutra vrelo u Novom Sadu, a onda stiže osveženje
09.06.2026.•
0
Još u sredu će u Novom Sadu biti veoma toplo, a onda sledi nekoliko osetno svežijih dana.
Novosadska Šok ZaDruga: Ulazimo u period prelaza, suspenzije i neizvesnosti
09.06.2026.•
0
Kolektiv Šok ZaDruga ulazi u ciklus Bardo - period prelaza, suspenzije i neizvesnosti koji će trajati narednih 49 nedelja.
Komentari 15
Хе
/
svi ostali za predracun dobijaju novac za 60-90 dana
Pićuka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar