
FOTO: Život u kolicima u Petrovaradinu - kolovozom pored kamiona, jer drugog načina nema
Izaći iz kuće, spustiti se niz ulicu, otići do pošte. Nekome je to stvar koju zaboravi minut posle, a nekome se iza toga krije cela procedura.

Foto: 021.rs
Nakon svega nekoliko metara od svoje kuće Nikola Jojin nailazi na mnoštvo problema. Sudar s realnošću Nikolu može dovesti do opasne situacije, do pravog sudara, jer direktno iz kuće izlazi na prometan put.
Drugo od tog mnoštva je gomila neravnih cigala koje bi trebalo da predstavljaju trotoar, ali s rupama. Pre rupe s trotoarom. Ne čini se to naročita prepreka dok ne zamislite osobu u kolicima kako tuda prolazi.
Nikola je bivši inženjer zaštite životne sredine, mašinski konstruktor za poljoprivrednu industriju i protivpožarnu zaštitu. Trenutno je u penziji zbog multiple skleroze (MS), a kako kaže "srećan je da može da radi druge stvari".
"Multipla skleroza je takva bolest, kad otvoriš oči – borba... dok ne zatvoriš oči", kaže Nikola.
Najveći problem mu predstavlja nepristupačnost ustanovama i loši uslovi pešačke zone, kao i nepostojanje trotoara na određenim mestima u Petrovaradinu.

Međutim, iako je u kolicima, to ga ne sprečava da ostane aktivan i društven. Svoje slobodno vreme posvećuje prijateljima i kućnim ljubimcima, a već neko vreme i terapeutskom jahanju konja.
Naizgled, naredni segment deluje prihvatljivo, ali postoji nagib koji vas "šalje" u desnu stranu.
"Kad voziš kolica, bez obzira što ovo liči da je ravno, ipak postoji pad i onda em se boriš sa uzbrdicom, nizbrdicom, em se boriš da li je nagnuto nalevo i nadesno. Kad voziš moraš da ideš sa strane da bi vozio kao pravo", kaže Nikola dok pomalo virtuozno upravlja kolicima.
Neoživljeno slovo na papiru, to jest Pravilnik o tehničkim standardima planiranja, projektovanja i izgradnje objekata nalaže da bi nagib rampe trebalo da iznosi najviše do pet odsto. Ako već nema uslova za pet odsto, onda može biti 8,3 odsto.

"Onda dolaziš do ove rampe koja je jednosmerna, to znači možeš da se spustiš, ali nema šanse da se vratiš tom rampom, toliko je jako nakošena, pod velikim uglom", rekao je Nikola, te se ubrzano spustio.
Probijajući se kroz šum razgovora dvojice radnika na stepenicama, pokraj saobraćajne buke, čulo se čitanje znaka na ogradi gradilišta: "Pešaci pređite na drugu stranu". Do druge strane dolazi se prelaskom preko prometne ulice kojom špartaju teretni kamioni.
Osim previsoko nakošenih rampi sa kojima se Nikola susreće gotovo svakodnevno, još jedan veliki problem mu predstavljaju i rampe koje su preuske za njegova kolica, pa tako uglavnom mora da ih zaobiđe koristeći nepristupačne staze.
Neretko je potrebno da pređe i preko zemlje, ukoliko ne pada kiša, jer mu se u suprotnom točkovi zaglave u travi.
Premda su sve rampe kojima se on kreće praktično jednosmerne, potrebno je da napravi krug da bi se vratio do svoje kuće. Rešenje za neadekvatne rampe, nakrivljene i neravne trotoare, nepostojanje pešačkog prelaza tražio je od grada i mesne zajednice.
"Ja vodim borbu jedno dve, tri godine. Novi Sad ne daje sredstva, prebacuje odgovornost na mesnu zajednicu Petrovaradin, to treba da ti reši mesna zajednica Petrovaradin, onda mesna zajednica Petrovaradin prebacuje odgovornost na grad Novi Sad", dodaje Nikola.
Međutim, problemima nema kraja. Vrhunac nebezbednosti je kretanje uz gusti saobraćaj koji čine i kamioni. Da bi došao do svoje ulice, neizbežno je čekati dobru volju pojedinih vozača koji bi ga pustili da pređe put, jer semafora na tom delu, a ni pešačkog prelaza nema.

"Na sve moraš da paziš. Samo jednom tip mi je stao sa kolima, izašao iz auta i pregurao me preko ulice, to mu svaka čast, da staneš u sred saobraćaja i svega i da pomogneš. Ima zlatnih primera, ali su jako retki, uglavnom odmah ti sviraju, odmah je ono kao 'što ne ideš trotoarom, što ideš putem', jer kad se gradio ovaj most naš ja sam išao putem, jer je sve bilo zatvoreno i onda sam samo ulicom išao", kaže Nikola.
Ovaj put čovek u kolima se zaustavlja i uz pokret rukom pokazuje slobodan prelazak ulice. Užurbano prelazimo.
Na pitanje da li državne i gradske institucije poštuju rampe i prilaze koji su propisani u pravilniku, Nikola odmahuje glavom.
"Pošta ima rampu, ima i stepenik, ali bolje da nema rampe i da moliš Boga da neko nije parkirao auto na baš taj deo gde ti možeš da prođeš", rekao je Nikola aludirajući na prilaz od puta.
Centar grada takođe nije idiličan. Ali, okej je. Okej je, jer ostatak stvarno nije okej.
"Centar je pod nagibom i znaš koliko puta mi se desilo u centru da napravim krug. Bukvalno se okreneš. Hoćeš da skreneš negde po 90 stepeni, ne možeš jer napraviš krug", dodaje Jojin.
Nikoli ostaje samo da čeka nadležne istitucije, jer na svoju ruku ne može ništa da preduzme. Čeka i nada se.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Zborovi Novog Sada pozvali sutra na okupljanje ispred suda: "Bukom za istinu"
11.09.2025.•
0
Zborovi građana Novog Sada pozvali su na okupljanje ispred Osnovnog suda u petak, 12. septembra, u 15 časova.
Advokat o protestu 5. septembra: Postupanje policije u Novom Sadu - kao da su pošli u lov na ljude
11.09.2025.•
9
Advokat Miodrag Golubović izjavio je da način na koji je policija postupala prema demonstrantima na protestu u Novom Sadu govori o tome "da su pošli u lov na ljude, a ne da rasteraju demonstrante".
Novosađani, sleduje petak: Pripremite se
11.09.2025.•
0
Za kraj radne nedelje očekuje vas umereno oblačno vreme , festivali i predavanja.
Jasmina Paunović: Udarna grupa za nadstrešnicu je sigurno došla do nekih saznanja, novac ostavlja trag
11.09.2025.•
11
Tužiteljka u penziji Jasmina Paunović smatra da je povlačenje Udarne grupe za ispitivanje tokova novca povezanih sa padom nadstrešnice železničke stanice presedan i da ukazuje na paniku u vrhu vlasti.
Ponovo tender za obnovu fasade nedaleko od Banovine: Povećana vrednost radova
11.09.2025.•
2
Zavod za zaštitu spomenika kulture ponovo je raspisao javnu nabavku za radove na fasadi objekta u Ulici Jovana Đorđevića 11, jer se na prethodni tender niko nije javio.
Katedra za urgentnu medicinu direktoru Hitne pomoći: Metu na čelo stavili ste svima nama
11.09.2025.•
1
Nastavnici i saradnici na Katedri za urgentnu medicinu Medicinskog fakulteta u Novom Sadu uputili su otvoreno pismo direktoru Zavoda za urgentnu medicinu Bogdanu Živanoviću.
Imenovan v. d. dekana Medicinskog fakulteta u Novom Sadu
11.09.2025.•
3
Savet Medicinskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu osudio je policijsku brutalnost i imenovao v.d. dekana, koji će na toj funkciji biti do izbora novog.
Studenti traže da im se vrate lične stvari iz Rektorata, najavljuju i tužbu protiv rektora
11.09.2025.•
2
Studenti u blokadi, čije su lične stvari ostale u Rektoratu UNS u noći između 5. i 6. septembra, najavili su tužbu potiv rektora Dejana Madića, ukoliko im se se ne omogući da uzmu svoje stvari koje su ostale u zgradi.
Režimski skup protiv blokada u subotu u Petrovaradinu
11.09.2025.•
37
Skup "Građani protiv blokada" održaće se i u Petrovaradinu, u sutobu, 13. septembra.
TAJMLAJN: Kad je Vučić u Novi Sad svraćao
11.09.2025.•
30
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prethodnih godina bio je čest gost u Novom Sadu. Njegov povratak u grad se najavljuje već mesecima.
Naredna dva dana u Novom Sadu sunčana, pa kiša, pa opet vedro
11.09.2025.•
0
Petak će u Novom Sadu biti suv i umereno oblačan, uz dosta sunčanih intervala.
Ispit za nove taksiste u Novom Sadu 29. septembra na Sajmu
11.09.2025.•
1
Pismeni deo ispita za taksiste u Novom Sadu održaće se u ponedeljak, 29. septembra.
Profesor Vladan Joler dao otkaz: Ne želim da budem instrument represije u njihovim rukama
11.09.2025.•
20
Profesor Vladan Joler dao je otkaz na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, jer ne želi da učestvuje u "normalizaciji" koja se sprovodi uz pomoć naoružanih snaga na Univerzitetu.
Novi protest u Novom Sadu: "Za slobodu, na Trgu slobode"
11.09.2025.•
36
Zborovi građana Novog Sada organizuju protest "Slobodo, tu smo" u nedelju, 14. septembra na Trgu slobode.
Besplatni treninzi karijernog vođenja za novosadske srednjoškolce
11.09.2025.•
0
Učenici novosadskih srednjih škola mogu da se prijave na besplatne treninge karijernog vođenja.
Direktor Hitne ponovo izbegava 021: Kad odgovaranje na pitanje može da ugrozi pacijente
11.09.2025.•
12
Direktor novosadskog Zavoda za urgentnu medicinu Bogdan Živanović pozivajući se na Zakon o slobodnom pristupu informaciji od javnog značaja, ponovo izbegava da odgovori na pitanja 021.rs.
Dekan PMF-a Rončević o posledicama zaštite studenata i građana: "Očekujem odmazdu države"
11.09.2025.•
11
Dekan Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Srđan Rončević izjavio da "ogromna većina profesora sve vreme podržava studente i njihove zahteve, ali se mnogi ne slažu sa načinom na koji se oni bore za njih".
Turisti do kulturne baštine Sremskih Karlovaca uz pomoć QR koda
11.09.2025.•
2
U Sremskim Karlovcima postavljene su prve multimedijalne table koje omogućavaju turistima da putem QR koda pristupe video-pričama o istoriji i kulturi tog mesta.
Otvorena "Smiljana" u Novom Sadu, prva prodavnica unikatne prirodne kozmetike od biljaka iz Hercegovine
11.09.2025.•
0
U Ulici Miše Dimitrijevića 2 počela je sa radom prodavnica "Smiljana" u kojoj se mogu kupiti unikatni proizvodi prirodne kozmetike pravljenih od biljaka sa područja Hercegovine.
U Novom Sadu za jedan dan rođeno 28 beba, među njima i bliznakinje
11.09.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 28 beba.
Danas u Novom Sadu malo svežije i mokro
11.09.2025.•
0
U Novom Sadu su i danas mogući pljuskovi sa grmljavinom.
Komentari 15
Дуле
Miroslav
casovnicar
Grad čeka investitora a investitor neće ništa da radi jer po urb. planu deo placa treba da prelomi sa gradom a grad ne interesuje da to radi. Pitanje je momenta kada će se srušiti ili ne daj Bože usmrtiti nekoga! Ali vlastodršci tako funkcionišu, dok neko ne izgubi život, neće ništa uraditi. I da, u katastru nema podataka ko je vlasnik ruine, može im se i to.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar