
FOTO, VIDEO: Ponovo blokirano glasanje na Filozofskom fakultetu, završena intervencija policije
Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, članovi neformalne grupe STAV, ponovo su blokirali glasanje za Studentski parlament, nakon čega su stigle i policija i Hitna pomoć.

Foto: 021.rs
Nakon početka blokade su članovi komisije pozvali policiju i Hitnu pomoć, koja se ubrzo pojavila. Kako javlja reporter 021.rs, jedna članica izborne komisije prijavila je fizički napad na nju.
I policija i Hitna pomoć otišli su nakon što su pregledali studentkinje iz izborne komisije i STAV-a, uzeli izjave i napravili zapisnik.
Izbori za Studentski parlament na ovom fakultetu ponovljeni su nakon nešto manje od mesec dana, kada su takođe bili blokirani.
Tada je prijava poslata i Prosvetnoj inspekciji zbog sumnje na nepravilnosti izbornog postupka, ali se ona do danas nije oglasila.
Grupa studenata iz STAV-a smatra da su novi izbori raspisani nelegitimno, s obzirom da se inspekcija nije oglasila ni povodom prethodnih.
Glasanje je počelo oko 8 časova, kada je na fakultetu jedan deo kafića u prizemlju pregrađen panelima, a ulaz za glasače je bio omogućen na jednim vratima.
Ispred vrata su se nalazila dva mladića koja su okupljenima rekla da su studenti i da su tu kako bi očuvali mir tokom izbora, što je bio i zahtev uprave Filozofskog fakulteta.
Kako javlja reporter 021.rs, studenti STAV-a uredno su čekali u redu za glasanje dok nije došao na red jedan od njihovih članova. Studenti su potom počeli da se guraju i ušli grupno u prostoriju gde se održava glasanje.
Oni su na kutije i po panelima zalepili plakate na kojima piše "Jedna lista nije izbor".
Kako javlja reporter 021.rs, jedna od članica izborne komisije jeste i Ivana Macak, predsednica Studentskog parlamenta Filozofskog fakulteta i nosilac liste Ruske stranke "Srbi i Rusi braća zauvek" na izborima u Novom Sadu 2. juna.

Nakon nekog vremena došle su tri patrole interventne policije, a Macak im je dala izjavu.
Blokada glasanja je trenutno u toku i nije poznato kada će biti okončana. Kako ističe STAV, ovo rade zato što smatraju da uslovi kandidovanja i glasanja za Studentski parlament nisu dobri ni po studente, ni po fakultet, ni po demokratiju.

Šta su zahtevi?
Studenti STAV-a zahtevaju ukidanje obaveze, propisane Pravilnikom o sprovođenju izbora za parlament, koja se tiče preuzimanja obrasca od izborne komisije prilikom pružanja podrške kandidaturi neformalne grupe.
Ovde je glavni problem što je rukovodstvo Studentskog parlamenta tako promenilo pravilnik da je potrebno da se prikupi 500 potpisa podrške, što je 10 odsto od broja studenata ovog fakulteta.
Pobunjeni studenti kažu da bi još možda nekako i prikupili te potpise obilazeći fakultet, ali problem je što zapravo po pravilniku svako treba posebno da preuzme i popuni formular podrške, što je organizaciono skoro nemoguće izvesti.
Studentkinja Mila Pajić ranije je za 021.rs rekla da sporni član iz Pravilnika mora da bude izbačen jer ne dozvoljava drugim kandidatima da se kandiduju za parlament.
"Nema izbora, zato što nemamo izbora", ističe Pajić.
Inače, kandidaturu za parlament je predala samo jedna opcija - Savez studenata Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Sreda puna dešavanja: Novosađani, pogledajte šta vas očekuje
21.10.2025.•
0
Ova sreda u naš grad donosi malo toplije i vedrije vreme, ali i mnogo događaja koje vredi posetiti.
Održan štrajk upozorenja profesora Jovine gimnazije: Pozvali na protestnu šetnju u četvrtak
21.10.2025.•
1
Profesori Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" održali su od 17 časova novi štrajk upozorenja ispred Mašinske škole u Novom Sadu, nakon čega su pozvali sve na protestnu šetnju koja će se održati u četvrtak, 23. oktobra.
Novosadska opozicija predlaže rešenje za mesne zajednice kako bi se organizovali izbori
21.10.2025.•
4
Novosadska opozicija predložila je dopunu dnevnog reda Skupštine grada izmenom Odluke o mesnim zajednicama Novog Sada.
Parking kod SNP-a odlazi u prošlost, plaća se 11,7 miliona za njegovu demontažu
21.10.2025.•
8
Montažni parking kod Srpskog narodnog pozorišta, koji su građani koristili dve decenije, biće demontiran do kraja ove godine.
Radnici BioSens-a inicirali postavljanje spomen-obeležja stradalom kolegi
21.10.2025.•
2
Zaposleni na Institutu BioSens pokrenuli su inicijativu da se, povodom godišnjice pada nadstrešnice, amfiteatar u Institutu nazove po njihovom kolegi Vasku Sazdovskom, koji je stradao 1. novembra.
Dom zdravlja poziva Novosađanke na skrining mamografiju, prijavljivanje telefonom
21.10.2025.•
2
Svetski dan borbe protiv raka dojke, obeležiće se u sredu, 24. oktobra.
Pred novosadskim naprednjacima odluka o osudi prekomerne upotrebe policijske sile
21.10.2025.•
7
Deklaracija o osudi prekomerne upotrebe sile službenika MUP-a naći će se pred novosadskim odbornicima u Skupštini grada, na predlog opozicije.
Traži se povlačenje odluke o dodeli Oktobarske nagrade Patriku Dridu
21.10.2025.•
14
Opozicioni odbornik Pokreta Kreni-Promeni Stevan Babić predložio je Skupštini grada da se povuče odluka o dodeli Oktobarske nagrade dekanu Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Patriku Dridu.
U četvrtak 24 stepena, pa pad temeprature i više dana moguća kiša
21.10.2025.•
0
Sreda će u Novom Sadu biti još toplija i malo vedrija.
NSBI: Da li će Bulevar Mihajla Pupina konačno dobiti biciklističku stazu?
21.10.2025.•
2
Novosadska biciklistička inicijativa (NSBI) apelovala je na Gradsku skupštinu i Grad Novi Sad da podrže predlog za izgradnju biciklističke staze na Bulevaru Mihajla Pupina.
Uvećan budžet Novog Sada, ali se investicije odlažu: Analiza još jednog rebalansa
21.10.2025.•
6
Budžet Grada Novog Sada za ovu godinu je novim rebalansom uvećan i sada iznosi više od 49,3 milijarde. Međutim, iz budžeta se vidi i da će brojne kapitalne investicije morati da sačekaju narednu godinu.
VIDEO: Brat Netanjahua pomešao Novi Sad i Banjaluku
21.10.2025.•
11
Ido Netanjahu, brat izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, napravio je gaf pri dolasku u Banjaluku, gde ga je dočekao i Milorad Dodik.
Subvencije za novosadski GSP porasle na 3,4 milijarde: Još 900 miliona iz budžeta
21.10.2025.•
23
Novim rebalansom gradskog budžeta subvencije Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću "Novi Sad" će porasti na ukupno 3,4 milijarde dinara.
Dijana Hrka: Prvog novembra u Novom Sadu ću se direktno obratiti vlastima, možda ih to probudi
21.10.2025.•
21
Dijana Hrka, majka Stefana koji je uz još 15 osoba, stradao u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra, izjavila je da će na godišnjicu od tragedije otići na mesto stradanja svog sina u Novi Sad.
"Nerešeno" u Betaniji: Za jedan dan u Novom Sadu rođeno 10 devojčica i isto toliko dečaka
21.10.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Danas u Novom Sadu malo toplije
21.10.2025.•
0
U Novom Sadu će danas biti umereno oblačno i malo toplije vreme.
Novosađani, pripremite se za utorak - evo šta vas očekuje
20.10.2025.•
0
Ovaj utorak u Novi Sad donosi nešto toplije vreme, sa mnogo oblaka, ali i sa nekoliko događaja koje vredi posetiti.
Dragan Gagi Jovanović i Mihail Dudaš pešačiće sa studentima od Beograda do Novog Sada
20.10.2025.•
28
Glumac Dragan Gagi Jovanović pešačiće sa studentima i građanima iz Beograda do Novog Sada na komemorativni skup, a krenuće 30. oktobra.
Studenti iz Beograda kreću peške za Novi Sad 30. oktobra, studenti iz Niša biciklima do Novog Sada
20.10.2025.•
2
Studenti Fakulteta političkih nauka u blokadi objavili su da će 30. oktobra, u znak sećanja i solidarnosti, pešačiti od Beograda do Novog Sada.
Novi Sad osniva KUNS - ustanovu "naslednicu" Evropske prestonice kulture
20.10.2025.•
19
Gradska vlast u Novom Sadu osnovaće novu ustanovu u gradu koja će se zvati Kreativna ustanova kulture Novog Sada (KUNS).
Institut u Sremskoj Kamenici koristi softver za praćenje pacijenata sa srčanom slabošću
20.10.2025.•
5
Srčana slabost više se ne leči samo lekovima, već zahvaljujući novim digitalnim alatima i softverima lekari danas mogu da prepoznaju pogoršanje mnogo pre nego što do njega dođe.
Komentari 8
Vladan
Misliš kao kad ovi sektaši hoće da nameću svoje hramove na Limanu?
Rade
КиЗа
Америка то зна!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar