Izrađuje se Plan generalne regulacije Nove Detelinare: Za početak - tačne granice naselja
Plan generalne regulacije Nove Detelinare u Novom Sadu nalazi se na ranom javnom uvidu.
Foto: 021.rs (Google Earth)
Gradski urbanisti izradili su elaborat na osnovu Generalnog urbanističkog plana do 2030. godine, a obuhvata oko 47 hektara prostora.
Nova Detelinara, prema ovom planu, jeste prostor koji se južno prostire od ulice Kornelija Stankovića do Branka Bajića, sa zapadne strane Ulice Veselina Masleše, koja se oslanja na Bulevar Evrope, sa istočne strane se granica spušta niz Rumenačku, a zatim ulicama Janka Veselinovića, Stevana Mokranjca, Hadži Ruvimovom, Ilije Birčanina do Branka Bajića.
U dokumentu na ranom javnom uvidu, urbanisti JP "Urbanizam" navode da je ovaj prostor u velikoj meri planski transformisan iz porodičnog stanovanja u višeporodično stanovanje.
Dodaje se i da blok javnih službi, koji je planiran između ulica Ilije Birčanina i Stevana Mokranjca, još uvek nije realizovan. Ipak, novom planskom regulacijom, na ovom prostoru se planira izgradnje osnovne i srednje škole, kao i vrtića.
U okviru Nove Detelinare nalazi se vrtić "Cvrčak i mrav", Srednja stručna škola za dizajn "Bogdan Šuput", kao i objekat nekadašnje OŠ "Svetozar Marković".
"Ovaj objekat, sa skulpturom Bogdana Šuputa u njemu, nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture je proglasio za objekat od značaja za zaštitu graditeljskog nasleđa", pišu urbanisti.
Uz Ulicu Kornelija Stankovića je izgrađen i kompleks Srpske pravoslavne crkve na kojoj se nalazi hram, a započeta je i izgradnja parohijskog doma i saletle, kao i ograđivanje kompleksa.
"U blokovima u ovom delu će se preispitati mogućnosti za potrebe novih prostornih intervencija u odnosu na važeću plansku regulaciju", ističu gradski urbanisti.
Dodaje se i da je deo između ulica Hadži Ruvimove i Branka Bajića u procesu transformacije iz nasleđenog porodičnog u višeporodično stanovanje.
"Na celom prostoru je evidentan problem parkiranja koji je uglavnom nastao zbog neadekvatnog odnosa realizovanih stanova i poslovnih prostora i realizovanih parking mesta na parceli korisnika, kao i povećanim stepenom motorizacije u odnosu na vreme planiranja i realizacije višeporodičnih stambenih objekata", piše u dokumentu.
Pošto je parkiranje jedan od glavnih problema, kako piše, "iznaćiće se planske mogućnosti za njegovo rešavanje".
"Na krajnjim etažama podzemnih garaža planiraće se ozelenjeni krovni vrtovi", piše u tekstu na ranom javnom uvidu, čime se može zaključiti da bi ovo moglo biti potencijalno rešenje problema parkinga.
Zelenilo se planira pored zgrada, u vidu ozelenjenog trga, kao i na prostorima kompleksa verskog objekta, javnih službi i saobraćajnica, gde će se drvoredi dopuniti.
"Svi parking prostori treba da su pod krošnjama visoke lišćarske vegetacije", piše u planu.

Kratka istorija Detelinare
U dokumentu na ranom javnom uvidu stoji i kratak istorijski osvrt na današnje naselje Detelinara, koje je osnovano posle Prvog svetskog rata.
"Početkom dvadesetih godina 20. veka područje današnje Detelinare bilo je neizgrađena površina pretežno zasejana detelinom, pa je na osnovu toga nastao i današnji naziv naselja. Po nalogu gradskih vlasti, lokalni stanovnici su gajili detelinu i prodavali je vojsci jer je sadašnja kasarna Majevica bila veliki garnizon sa konjicom. Kada je kasarna postala najveći vojni aerodrom u tadašnjoj Kraljevini SHS detelina se više nije toliko gajila kao usev već je ostala kao toponim", dodaje se dalje.
Posle Prvog svetskog rata, na prostoru Stare Detelinare, dodeljivane su poljoprivredne parcele, ali su pod pritiskom radničkog stanovništva, gradske vlasti odlučile da dodeljuju ovde i placeve za prizemnu gradnju porodičnih kuća.
"Između 1925. i 1927. Podeljeno je oko 500 placeva. Zapamćena je pojava divlje gradnje. Placevi veće površine su u početku bili bliže gradu (od današnje ulice Branka Bajića, do ulice Janka Veselinovića), a kasnije, zbog sve većeg broja zainteresovanih, dodeljivani su manji placevi na udaljenijim delovima za stambenu izgradnju", piše dalje.
Pre Drugog svetskog rata, 1937-38. godine, ovaj kraj je zvanično nazvan "Ivanjdansko naselje", ali se taj naziv nije zadržao.
"Posle Drugog svetskog rata, severno od ulice Kornelija Stankovića, sve do ulice Oblačića Rada, grade se višeporodični stambeni objekti u modernističkom duhu prostorne organizacije i arhitekture sa skromnom opremom koje naseljavaju mahom radničke porodice. U novije vreme, uglavnom nakon 2000. došlo do značajne promene izgleda naselja, a umesto starih porodičnih kuća izgrađene su višespratnice uglavnom južno od ulice Kornelija Stankovića", piše u dokumentu.
Rani javni uvid u Konceptualni okvir plana generalne regulacije Nove Detelinare može se pogledati do 6. februara, u prostorijama JP "Urbanizam" i MZ "Detelinara", kao i na SAJTU.
U toku trajanja uvida se mogu dostaviti primedbe i sugestije u pisanoj formi Gradskoj upravi za urbanizam (Školska 3) ili na mejl: planiranje@uprava.novisad.rs.
Podsetimo, 021.rs je početkom oktobra prošle godine pisao i o Planu detaljne regulacije dela Nove Detelinare. Šta je tada planski ustanovljeno, pročitajte OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Mićin o protestu u Novom Sadu: Skromno okupljanje blokadera
19.01.2026.•
1
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin je za subotnji studentski protest u Novom Sadu rekao da je reč o "skromnom okupljanju tzv. blokadera, gde je ponovo došlo do incidenata".
Karlovčani pokrenuli peticiju zbog poskupljenja autobusa i ukidanja linija
19.01.2026.•
5
Meštani Sremskih Karlovaca pokrenuli su peticiju zbog poskupljenja javnog prevoza i ukidanja pojedinih autobuskih linija na teritoriji opštine.
Zaposleni razgovarali sa dekanom Filozofskog - dato obećanje
19.01.2026.•
2
Profesori koji su jutros blokirali ulaz u dekanat Filozofskog fakulteta u Novom Sadu održali su sastanak sa dekanom Milivojem Alanovićem.
Hotel Hajat u Novom Sadu: Najveća hotelska investicija u istoriji grada, projekat od značaja za Srbiju
19.01.2026.•
0
Novi Sad dobija hotel čuvenog američkog brenda Hajat, projekat koji po svom obimu, značaju i dugoročnim efektima predstavlja jednu od najvažnijih razvojnih investicija u istoriji Novog Sada.
Situacija u OŠ "Jožef Atila": Najavljen protest, sud poništio rešenje za imenovanje direktorke
19.01.2026.•
5
Zaposleni u OŠ "Jožef Atila" u Novom Sadu će u sredu, 21. januara, održati protest ispred ove škole zbog, kako navode, višemesečnog nesprovođenja zakonskih odluka i problema u funkcionisanju škole.
Desetogodišnji šahista Leonid Ivanović dobitnik Februarske nagrade Novog Sada
19.01.2026.•
6
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja za dobitnika Februarske nagrade za 2025. godinu, od predloženih kandidata, jednoglasno je izabrala šahistu Leonida Ivanovića.
Podneta krivična prijava protiv direktora Jovine gimnazije Radivoja P. Stojkovića
19.01.2026.•
8
Predsednica školske organizacije Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) u Gimnaziji "Jovan Jovanović Zmaj" Snežana Maletin podnela je krivičnu prijavu protiv direktora te škole Radivoja P. Stojkovića.
I sutra "zubato" sunce u Novom Sadu, narednih dana sve toplije
19.01.2026.•
0
I utorak će u Novom Sadu biti sunčan i leden.
VIDEO: Zaposleni i studenti ispred dekanata Filozofskog: "Kako ste glasali?"
19.01.2026.•
9
Profesori i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu su oko 10 časova blokirali ulaz u Dekanat ove visokoškolske ustanove.
Akademski plenum: Propao nezakoniti pokušaj vlasti da preuzme Medicinski fakultet u Novom Sadu
19.01.2026.•
8
Novi pokušaj vlasti da na mesto dekana Medicinskog fakulteta u Novom Sadu dovede svog kandidata je neslavno prošao, saopštava Akademski plenum.
Zaposleni na Filozofskom traže od uprave fakulteta da zaštiti Jelenu Kleut
19.01.2026.•
6
Više od 115 zaposlenih na Filozofskom fakultetu traži od poslovodstva da javno i formalno stanu u odbranu institucije i zaštiti njihovu koleginicu Jelenu Kleut.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođeno 18 beba
19.01.2026.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 18 beba.
Danas u Novom Sadu temperatura sve vreme u minusu
19.01.2026.•
0
Danas će u Novom sadu biti sunčano, ali veoma hladno.
Arhiv javnih skupova: Na studentskom protestu u Novom Sadu bilo oko 6.500 ljudi
18.01.2026.•
51
Arhiv javnih skupova je procenio da je na studentskom protestu u subotu u Novom Sadu bilo oko 6.500 građana.
Vučić o zahtevu sa studentskog skupa u Novom Sadu: "Traže lustraciju onih koje ne mogu da pobede na izborima"
18.01.2026.•
44
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je stav sa novosadskog studentskog protesta o neophodnosti uvođenja Zakona o lustraciji, "usmeren protiv svakog političkog protivnika kog ne mogu da pobede".
I naredni dani u Novom Sadu sunčani, ali ledeni
18.01.2026.•
0
Početak naredne sedmice biće vedar, ali veoma hladan.
Novosađani, vojska vas ponovo poziva na dobrovoljno služenje vojnog roka
18.01.2026.•
49
Javni konkurs za prijavu kandidata za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem i kurs rezervnih oficira Vojske Srbije je otvoren, navodi Centar Ministarstva odbrane Novi Sad.
Danas u Novom Sadu sunčano, ali ledeno
18.01.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti sunčano, ali hladno.
"Odakle, zemljaci?": Lustracija i imovina funkcionera ključne poruke protesta u Novom Sadu
17.01.2026.•
64
Na protestnom skupu novosadskih studenata "Šta znači pobeda?" najavljeni su lustracija i Zakon o poreklu imovine kao deo studentskog programa.
VIDEO: Studenti u Novom Sadu najavili lustraciju i utvrđivanje imovine funkcionera
17.01.2026.•
54
Više hiljada građana ispunilo je Trg slobode na protestu u Novom Sadu, na kojem su kao programske tačke studentskog pokreta istaknuti lustracija i Zakon o poreklu imovine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar