FOTO Profesori i sindikati pred sednicu Senata traže novo glasanje o Mihiću: "Poštujte procedure"
Nezavisni sindikati fakulteta Univerziteta u Novom Sadu okupili su se ispred zgrade Rektorata, a povodom sednice Senata sa zahtevom da se na dnevni red uvrsti ponovno glasanje o reizboru profesora Vladimira Mihića.
Foto: 021.rs
Sednica Senata počela je u 11 časova.
Na prošlonedeljnom protestu Nezavisni sindikat Filozofskog fakulteta izneo je dva zahteva. Prvi je da se ponovo glasa o reizboru Mihića, a drugi je da se član Senata, dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, Patrik Drid, izuzme sa sednice.
Predsednik Nezavisnog sindikata Filozofskog fakulteta Miloš Perović navodi da su zahteve dopisom poslali Senatu još u petak.
"Tražimo od dekana Milivoja Alanovića da na ovoj sednici zatraži, jer ima pravo na to, da se na dnevni red uvrsti tačka o reizboru profesora Mihića u zvanje", rekao je.
Okupljenima se ispred Rektorata obratio i profesor sa Odseka za psihologiju Veljko Jovanović koji je istakao da su se danas okupili kako bi podsetili neke od članove Senata da odluke treba da se donose u skladu sa zakonom i pravilnicima, a ne na osnovu izmišljenih i proizvoljnih kriterijuma.

"Ovde smo da podsetimo neke članove Senata da akademske slobode i akademske vrednosti su odgovornost i čestitost, a ne poslušnost, uzdržanost i obmanjivanje. Ovde smo da podsetimo neke članove Senata da moć treba da bude oruđe zaštite zakonskih procedura i negovanja akademskog integriteta, a ne sluga vlasti i trgovine interesima, niti uporište za maltretiranje onih koji misle drukčije, koji nam se ne sviđaju, ili da citiram ponovo jednog člana Senata: 'koji nam se posebno sviđaju'", rekao je Jovanović aludirajući na izjavu Patrika Drida za portal 021.rs.
Drid je u razgovoru za 021.rs na pitanje da li će ubuduće proveravati svaku prijavu i referat zaposlenih na Univerzitetu u Novom Sadu, poručio da će biti proveravan svaki kandidat "koji mu se svidi", ističući da mu se profesor Vladimir Mihić "posebno sviđa" zbog tvita koji je Mihić objavio, te izbrisao, a koji Drid smatra uvredljivim.
Profesor Jovanović poručio je i da danas stoje kao podsetnik svima da ćutanje i skretanje pogleda nisu čin neutralnosti, nego zauzimanje strane onih koji ugnjetavaju.
"I završiću jednom rečenicom kojom sebe stalno moram da bodrim, pošto, nažalost, kao što vidimo i prema broju okupljenih, izgleda da dobrom delu ovog univerziteta nije bitno da li se poštuju procedure ili ne. A to bodrenje moje glasi da se nadam da će borba za poštovanje procedura na ovom univerzitetu trajati dok postoji makar i jedan jedini nastavnik spreman da stane u njihovu odbranu ispred ove crne, a u poslednje vreme prilično mračne zgrade", zaključio je on na današnjem skupu.
Na današnjem skupu mogle su se kupiti narukvice, bedževi i majice sa natpisom "Studenti pobeđuju", a okupljeni su mogli i da potpišu tekst primedbe za projekat "Novi Sad na vodi".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO: Naprednjaci krenuli iz Petrovaradina ka Beogradu na miting Srpske napredne stranke
25.06.2026.•
54
Simpatizeri Srpske napredne stranke krenuli su jutros peške iz Petrovaradina ka Beogradu, gde će u subotu, 27. juna biti održan skup koji organizuje ta stranka.
"Nerešeno" u Betaniji: U Novom Sadu rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka, a među njima su i blizanci
25.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
Pred Novosađanima još vreliji dan, biće i vrlo visok nivo UV zračenja
25.06.2026.•
0
Danas će u Novom Sadu biti sunčanije i još vrelije.
Danas protest podrške Vladimiru Mihiću zbog reizbora u zvanje profesora
25.06.2026.•
11
Nezavisni sindikati UNS-a pozivaju na protest podrške profesoru Vladimiru Mihiću u četvrtak, 25. juna ispred zgrade Rektorata jer se tačka o njegovom reizboru za profesora neće naći na sednici Senata Univerziteta.
Novosadska policija apeluje: Povećajte oprez u saobraćaju zbog letnje sezone i dece
24.06.2026.•
2
Novosadska policija apelovala je na građane da povećaju oprez u saobraćaju zbog početka letnje sezone i dece.
Sunčani četvrtak pred Novosađanima: Kakav će još biti dan pred nama?
24.06.2026.•
0
Četvrtak pred Novosađanima biće izazovan, jer nas očekuje maksimalnih 35 stepeni.
Besplatna obuka roditelja za pružanje prve pomoći deci 1. i 2. jula: U toku su prijave
24.06.2026.•
1
U okviru Gradskog centra za unapređenje reproduktivnog zdravlja organizuju se besplatne edukativne radionice za roditelje odojčadi i male dece uzrasta do tri godine na temu pružanja prve pomoći.
Aktivisti privedeni u aprilu pušteni iz kućnog pritvora
24.06.2026.•
1
Zborovi građana Novog Sada objavili su danas da su aktivisti Posmatračke misije "Budni do kraja" Nikola Ć. i Dimitrije S. od danas na slobodi jer je Viši sud u Novom Sadu prihvatio žalbe njihovih branilaca.
FOTO: Novi Sad dom jedne od najvećih kolonija belih roda u Evropi - čak 75 aktivnih gnezda
24.06.2026.•
12
Najveća kolonija belih roda u Srbiji, koja je i jedna od najvećih u Evropi, nastavlja da raste na nedovršenom objektu pored auto-puta u Novom Sadu i ove godine broji 75 aktivnih gnezda.
Nagrada "Aleksandar Tišma" dodeljena Miljenku Jergoviću
24.06.2026.•
2
Međunarodna nagrada za književnost "Aleksandar Tišma" uručena je ovogodišnjem laureatu Miljenku Jergoviću, u Novom Sadu.
Otpušteni radnik pokrajinske administracije: Ostali su ucenjeni i uplašeni
24.06.2026.•
50
"Takozvana racionalizacija je pre svega politički motivisana", rekao je jedan od otpuštenih radnika Pokrajinske vlade Vasil Nastoski.
Zaposleni u pokrajini se obučavaju da koriste veštačku inteligenciju
24.06.2026.•
13
Četrdeset radnika u pokrajini biće obučeno za napredno korišćenje veštačke inteligencije.
Za vikend u Novom Sadu 38 stepeni, u ponedeljak 39
24.06.2026.•
2
Četvrtak će u Novom Sadu biti još vreliji i sunčaniji.
Opozicija o otpuštanju radnika u Pokrajinskoj vladi: "Humanosti nula"
24.06.2026.•
29
Neposredno pre početka sednice Skupštine Vojvodine novosadska opozicija održala je konferenciju za medije, a glavna tema bila je racionalizacija u Pokrajinskoj vladi i masovna otpuštanja.
Univerzitet u Novom Sadu na listi najboljih svetskih univerziteta: Pogledajte koje mesto je zauzeo
24.06.2026.•
11
Univerzitet u Novom Sadu nalazi se na listi najboljih svetskih univerziteta za 2027. godinu.
Novosađani dobili SMS upozorenje: Na području Bačke povećana opasnost od nevremena
24.06.2026.•
8
Novosađanima su stigle SMS poruke sa upozorenjem da je u naredna dva sata na području Bačke, odnosno od Crvenke do Bačkog Petrovca, povećana opasnost od pljuskova, grmljavine i grada.
Menja se plan za deo Telepa: Usklađivanje sa stanjem na terenu pred gradskim odbornicima
24.06.2026.•
8
Na sednici Skupštine grada novosadski odbornici odlučivaće o izradi izmena i dopuna Plana generalne regulacije prostora u zapadnom delu grada na području Telepa.
FOTO Lepe vesti sa Fruške gore: Nova beba u stadu evropskih bizona
24.06.2026.•
14
Stado evropskih bizona na Fruškoj gori bogatije je za još jednog člana.
Od danas u ambulanti na Limanu podela termina za lekarske preglede maturanata
24.06.2026.•
0
Služba za zdravstvenu zaštitu radnika Doma zdravlja Novi Sad od danas, 24. juna, kao i sutra, 25. i u petak, 26. juna, deliće brojeve (termine) za preglede maturanata predviđene za ponedeljak, 29. i utorak, 30. jun.
Stigle junske bebe: U Novom Sadu za jedan dan rođeno 17 mališana
24.06.2026.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 17 beba.
Komentari 1
Atif
A kriterijumi na UNS nisu izmišljeni za Mihića, tu su odavno i umeju biti baš jako strogi. Nije malo nastavnika to osetilo na svojoj koži.
Ovo, naravno, ne znači da odluka nije bila represivno motivisana. Ali znači da taj sindikat nema pojma.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar