Za Tajms je crtani "Maša i medved" ruska propaganda, publika iznenađena

Ruski državni dnevnik tvrdi da je u pitanju „patološka rusofobija“ u zapadnim medijima.

 

Scena iz predstave
Getty Images

 

Članak objavljen u britanskom dnevnom listu Tajms o propagandnim elementima u animiranoj seriji „Maša i medved" izazvao je zaprepašćenje u ruskim medijima i na društvenim mrežama.

U tekstu se citiraju zaključci iz finskih dnevnih novina Helsingin Sanomat, na osnovu intervjua s estonskim profesorom Pritom Hobemagijem sa Instituta za komunikacije na Univerzitetu u Talinu, koji kaže da medved predstavlja Rusiju, a glavni zadatak ovog lika je da deca steknu pozitivnu sliku o ovoj zemlji.

Animirana serija „Maša i medved" je veoma popularna van granica Rusije. Engleski Jutjub kanal ima više od četiri miliona pretplatnika. Do sada je na internetu ovaj crtani pregledan više od 40 milijardi puta. Dostupan je i preko popularne platforme Netfliks.

Hobemagi veruje da je ovaj crtani film deo kampanje koja ugrožava nacionalnu bezbednost Estonije.

Specijalista za bezbednost na Univerzitetu Bakingem Entoni Gilis izjavio je za Tajms: da je „Maša je drska, pomalo i nesnosna, ali je veoma odlučna."

„Pokušava da radi više stvari istovremeno. Nije preterivanje ako je poredimo s Putinom".

Kira Najtli ćerkama zabranila „Malu sirenu"

Nostalgija na Marsu

Sedam Netfliksovih serija za 'bindžovanje'

Ruski mediji tvrde da je u pitanju „patološka rusofobija" zapadnih medija.

„Crtani film 'Maša i medved' ponovo je izazvao histeriju među zapadnim kritičarima," piše Rosiskaja gazeta. „Na zapadu tvrde da se Maša 'ponaša kao kao Putin', a meda utiče na svest dece" stoji u tekstu u dnevnom listu Vesti.

Ambasada Rusije u Britaniji je reagovala. „Danas je Tajms pokrenuo veoma važno pitanje: kako spasiti Britaniju od Maše i medveda? Pokrenuti Centar protiv crtanih filmova negde na Baltiku? Staviti sve animatore i crtače na listu EU sankcija? Jasno je da je neophodan odlučan, ali i skup pristup ovom problemu", ironičan je tvit diplomata.

Novinari, za koje se ne može tvrditi da su na listi miljenika Kremlja, ponudili su jednostavno objašnjenje za ovu situaciju.

„Naravno da će državni mediji likovati nad blesavim tekstom iz Tajmsa o tome kako su Maša i medved Putinova propaganda. To je sve veoma predvidljivo", piše Aleksej Kovalev, osnivač projekta koji se bavi otkrivanjem lažnih vesti.

„Tokom bavljenja novinarsim poslom, navikao sam se da poslanici u ruskoj dumi tvrde da su Hari Poter ili Teletabisi deo tajne zavere protiv ruske dece. Kad god je loša situacija, lansiraju se ovakve priče," zaključuje novinar Leonid Ragozin, koji je radio u ruskoj službi BBC i Njuzvik.

„Crtani film 'Maša i medved' neće osvojiti vašu zemlju. Današnji besmislen tekst u Tajmsu o tome kako je sve to deo ruskog hibridnog rata me je baš nasmejao", izjavio je jedan od vodećih eksperata u Rusiji u Velikoj Britaniji, Mark Galeoti.

Šef studija Animakord, Dimitri Lovato rekao je u intervjuu za agenciju RIA Novosti da je moguće komentarisati ove vesti samo ironično. „Nažalost mi nismo dobili nikakav državni novac. A nismo ga ni tražili, zato što je ovo čisto komercijalni projekat", rekao je. On kaže da ne postoje nikakve političke aluzije u ovom crtaću.

Zbog čega su popularni crtaći kritikovani?

  • Crtani film „Tom i Džeri" je optužen zbog rasnih i etničkih predrasuda, pošto je jedan od likova crna kućna pomoćnica. Takođe, nekima je smetalo što pojedini likovi u crtaću puše.
  • Jedan gledalac u Americi podneo je prijavu protiv autora i emitera crtanog filma „Pčelica Maja", pošto se u jednoj epizodi navodno vidi odraz penisa na kori drveta. Netfliks je povukao spornu epizodu sa svoje platforme.
  • U jednoj sceni u crtaća „Saut park", koji je poznat po grubim i ponekad vulgarnim šalama, bes je izazvalo pojavljivanje lika proroka Muhameda u kostimu medveda. Autori crtaća su dobili mnogo pretnji, a kanal Komedi central je isekao scenu koja je izazvala skandal, što su kritikovali mnogi borci za slobodu govora.
  • Miki Maus je zabranjen u Nemačkoj 1936, pošto su nacisti smatrali da je Volt Dizni Jevrejin, samim tim „stvaralac degenerisane umetnosti"; a firera je dodatno razjarilo pojavljivanje Mikija u uniformi pruskog vojnika. Kasnije su vlasti Istočne Nemačke zabranile crtaće o Mikiju, jer su smatrali da je to deo „američkog imerijalizma".
  • Iako je bio veoma popularan, crtani film „Simpsonovi" privukao je mnogo kritika. Pojedini predstavnici u ruskoj dumi smatrali su da je ovaj crtani film „agresivan i potencira sukobe između roditelja i dece". Slično misle i američki konzervativci. Bivša Prva dama SAD, Barbara Buš kaže da su „Simpsonovi" nešto najgluplje što je u životu videla.
  • /

    21.11.2018 22:14
    /
    sporna epizoda je cenzurisana i u komunistickoj jugoslaviji iako su se hvalili da je oni eto pustaju u narod

    toliko o bezgresnim komunistima.
    niste ni svesni koliko su prepravljali proizvode medija
  • Pionir

    21.11.2018 16:34
    Ko može protiv istine?
    Zapad je pokazao vrhunac svoje hipokrizije na primeru Danske, gde je donet zakon o zabrani govora.
    Svako ko govori loše o NATO-u se ima kazniti zatvorom do 13 godina robije.
    Što je njihov parlament i potvrdio.
    Nezamislivo za bilo koju zemlju koja se zaklinje u demokratske vrednosti.
    Kako lako padaju, u svetlu trenutnih okolnosti?
    Sami smo se uverili u na;in rada njihovih medija, tokom ranijih godina, sankcija i bombardovanja.

    Holivud i vlasnici medija u americi su bili ubeđeni da mogu sve da urade, i da će odziv naroda širom sveta biti očekivan.
    Znači, dovoljno je snimati ružno i narod će postati ružan. To im je bila logika.

    No, život će pokazati gde je sve vreme boravila istina, na zapadu ili istoku.
  • /

    21.11.2018 13:06
    /
    miki maus je prvo bio zabranjen u kraljevini jugoslaviji

    sto se tice ruske propagande-najvise su im pomogle drustvene mreze koje uspesno propagiraju rusku umetnost

    zapad se zeznuo u poturanju estetike ruznog koju publika ne prihvata bas lako a masa i medved su uspesno zamenili stare americke crtace koje zapad vec 70g ne uspeva ponoviti

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?