Fejsbuk dozvoljava korisnicima da ugase političke reklame

Odluka je doneta posle žestokih kritika da Fejsbuk dozvoljava širenje lažnih informacija u političkim reklamama.

Korisnici Fejsbuka će pred američke izbore imati mogućnost isključivanja političkih reklama, navodi direktor kompanije Mark Zakerberg.

„Za sve vas koji ste već odlučili za koga ćete glasati i samo želite da se izbori završe, čujemo vas - predstavljamo vam mogućnost da isključite političke reklame", navodi Zakerberg.

Zakerberg je u tekstu napisanom za list USA tudej (USA Today) istakao i da njegova društvena mreža radi na povećanju izlaznosti na izborima.

Fejsbuk je prethodno žestoko kritikovan zbog dozvoljavanja da političke reklame koje sadrže lažne informacije stižu do korisnika te društvene mreže.

Rivalski Tviter je prošlog oktobra zabranio političko oglašavanje.

Korisnici Fejsbuka - kao i Instagrama, koji je u njihovom vlasništvu - imaće mogućnost da ugase političke reklame kad se one pojave, kao i da ih blokiraju i prijave kompaniji.

Pojedini korisnici će tu opciju imati već u sredu, a u planu je da je svi korisnici u SAD dobiju u narednim nedeljama.

U ostale zemlje stiže na jesen, dodaju.

O glasanju

Zakerberg je u tekstu apelovao na ljude koji nisu upisani kao glasači da se registruju na vreme za američke izbore u novembru.

„Glasanje je glas. To je najmoćniji izraz demokratije, najbolji način da tražimo odgovornost od naših lidera, naročito sada kad se naša zemlja bori sa nizom problema".

„Verujem da Fejsbuk ima odgovornost ne samo da spreči pritiskanje glasača - koje disproporcionalno gađa obojene ljude - već da aktivno podržava dobro infrosanog birača, njihovu registraciju i što veću izlaznost".

Zbog toga će korisnici Fejsbuka i Instagrama u Americi od jula dobiti Informacioni centar za glasanje, sa podacima o tome kako se registrovati, kako glasati iz inostranstva i slično.

Iz kompanije navode da će deliti samo pouzdane informacije od državnih zvaničnika.

Fejsbuk procenjuje da će njihova nova opcija doći do 160 miliona Amerikanaca do izbora 3. novembra.

Politička oluja

Društvene mreže nalaze se u centru političke oluje pred nove američke izbore.

Prošlog meseca Zakerberg je žestoko kritikovan zbog toga što Fejsbuk nije uklonio niz postova američkog predsednika Donalda Trampa, uključujući i one koje je Tviter označio da sadrže pogrešne informacije.

To je bio prvi put da je Tviter označio tvitove američkog predsednika.

Sve to se dešava u trenutku kada Tramp redovno optužuje kompanije poput Tvitera i Fejsbuka da guše ideje konzervativaca.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.