Kim Džong Un i oružje: Severna Koreja testirala hipersoničnu raketu

Testiranje ove rakete predstavlja još jednu indikaciju da Pjongjang nastavlja da razvija naoružanje uprkos strogim sankcijama.
The Hwasong-8 missile firing into the sky in North Korea, according to state media
Reuters

Severna Koreja saopštila je da je uspešno testirala novu, hipersoničnu raketu Hvasong 8.

Državni mediji objavili su da je ovaj projektil jednog pet najvažnijih novih oružja čiji se razvoj predviđa u novom petogodišnjem vojnom planu.

Severnokorejske vlasti ovaj projektil nazivaju „strateškim oružjem", a taj izraz često znači da postoje i određene nuklearne karakteristike.

Testiranje ove rakete predstavlja još jednu indikaciju da Pjongjang nastavlja da razvija naoružanje uprkos strogim sankcijama.

„Razvoj ovog oružanog sistema povećava samoodbrambenu moć cele nacije u svakom smislu", navodi se u izveštaju državne novinske agencije KCNA.

Ovo je bilo treće testiranje raketa u poslednjih mesec dana.

Severna Koreja je već pokazala da ima novu krstareći projektil, kao i novi sistem balističkih raketa.

Šta je hipersonični projektil?

Hipersonični projektili su znatno brži i agilniji od standardnih, zbog čega je odbrambenim sistemima znatno teže da ih presretnu.

Agencija KCNA objavila je da je tokom testiranja utvrđeno da je „projektil stabilan i da postoji uspešna kontrola navigacije".

Ankit Panda iz Karnegi zadužbine za mir, rekao je da je u ovom trenutku teško utvrditi kolika je preciznost ovakvog projektila.

On je dodao da bi „mogao da predstavlja znatno drugačiji izazov za odbrambene sisteme u odnosu na standardne balističke projektile".

U ovom novom oružju Severna Koreja je prvi put koristila ampulu sa raketnim gorivom.

To znači da je projektil spreman da odmah bude lansiran.

Nema potrebe da se gorivo sipa na tlu i lansiranje je znatno brže.

Brže lansiranje znači i da je znatno teže za druge zemlje da izvrše preventivni napad.

Severnokorejski lider Kim DžOng Un je na sastanku u januaru rekao da su naučnici završili sa ispitivanjem mogućnosti razvoja hipersoničnih jedrilica sa bojevim glavama.

Ovo je bio prvi njihov test.

„To ne predstavlja veliko iznenađenje, s obzirom na ono što je Kim pričao u januaru", ocenio je Panda.

„Ipak, najnoviji test je podsetnik da Kim i dalje ima ambicije da razvija raketno naoružanje".

Vojska Južne Koreje saopštila je da veruje da je ova hipersonična raketa još u ranoj fazi razvoja i da će biti potrebno vreme kako bi bila spremna za upotrebu u borbama.

Dodaje se i da zajedno sa američkom vojskom u ovom trenutku Južna Koreja može da uoči i presretne tu raketu.

Šta se zna o severnokorejskom programu za razvoj oružja?

Najnoviji testovi, treći u poslednjih mesec dana, pokazuju da država užurbano nastavlja sa programom razvoja oružja.

The Academy of National Defense Science conducts long-range cruise missile tests in North Korea, as pictured in this combination of undated photos supplied by North Korea's Korean Central News Agency (KCNA) on 13 September 2021
KCNA

Nedugo posle jučerašnjeg testa, severnokorejski izaslanik Kim Song rekao je da ova zemlja ima pravo da razvija oružje.

Govoreći na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku, on je rekao da Severna Koreja „ojačava odbrambeni sistem kako bi očuvala mir i stabilnost".

Severna Koreja je više puta optuživala južnog suseda da dvostruke standarde kada su u pitanju vojne aktivnosti.

Južna Koreja je nedavno testirala prvi balistički projektil lansiran iz podmornice.

Tada je Seul saopštio da je to drugačije od „provokacija" severnokorejske strane.

Sjedinjene Američke Države su tražile da se Severna Koreja odrekne nuklearnog oružja, a odnos Pjongjanga sa administracijom predsednika Džoa Bajdena do sada je bio pun napetosti.

Napetosti postoje i između Japana i Severne Koreje, a koren leži u 35-godišnjoj japanskoj kolonizaciji Koreje, nastojanju Pjongjanga da razvija nuklearni program i otmicama japanskih državljana.

Uprkos tome, čini se da je Pjongjang odlučan u nameri da dokaže da će nastaviti da razvija nove sisteme naoružanja.

Prošlog meseca, Agencija za atomsku enegiju UN saopštila je da izgleda da je Severna Koreja ponovo pokrenula reaktor koji bi mogao da proizvodi plutonijum za nuklearno oružje, nazivajući to „duboko zabrinjavajućim".


Pogledajte video o novom severnokorejskom oružju


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Milovan Stefanski

    29.09.2021 09:49
    Uzicka 11
    Bravo Severna Koreja Bravo samo tako napred Amerika moze da ima 286 nuklearnih baza po svetu na tudjoj zemlji a drugi nemogu? Ma hajde Serife glume a svi su oni samo kopilad koja je dosla na tudju zemlju oduzela je izbacila Indijance u Rezervate i to je moralno i eticno u redu. Samo tako napred. Nesmeju Ameri da taknu S. Koreju rekla im Kina i Rusija oni nikoga ne diraju niti negde idu da ratuju. Taknete li ih prvi mi cemo ih braniti. hahaha Neka Sve nuklarne centrale u Kini su Ruske i ne Americke. Isto u S. Koreji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC