Svetsko fudbalsko prvenstvo 2022: Šta će biti sa prvim privremenim mundijalskim stadionom

Prvi privremeni mundijalski Stadion 974 - uskoro će biti demontiran. Ali šta se dalje dešava?
Construction workers moved on to the site on Friday 9 December to start disassembling Stadium 974
Getty Images
Stadion 974

Prvi privremeni stadion svetskih fudbalskih prvenstava trenutno je u fazi demontiranja pošto je bio domaćin sedam utakmica u dve nedelje Mundijala u Kataru.

Stadion 974, koji je dobio ime po međunarodnom pozivnom broju ove arapske zemlje i broju kontejnera koji su korišćeni u njegovoj izgradnji - jedan je od sedam izgrađenih za turnir, dok je osmi u velikoj meri rekonstruisan.

Celokupna čelična konstrukcija stadiona 974 se može koristiti za drugo Svetsko prvenstvo ili neki drugi veliki sportski događaj, u istoj veličini ili kao nekoliko manjih objekata.

Katar je stadion nazvao „svetionikom održivosti" u sklopu obećanja da će održati prvo svetsko fudbalsko prvenstvo sa neutralnim emisijama ugljenika.

Pored sedam novih stadiona, Katar ima i novi aerodrom, sistem metroa, puteve i oko 100 novih hotela, ali se suočio sa mnogim kritikama zbog načina na koji se ophodio prema desetinama hiljada radnika migranata koji su gradili infrastrukturu.

Dakle, koliko je održiv projekat Stadiona 974?

A i gde i kada će se stadion ponovo koristiti?

Pogled u budućnost

Stadion 974 ima kapacitet 44.089 sedišta i smešten je na priobalju glavnog grada Katara - Dohe.

Sastoji se od modularnog čeličnog okvira i raznobojnih transportnih kontejnera, koji se mogu videti izvan stadiona, kao i od kućnih toaleta i tezgi za hranu i piće.

Bio je to jedini stadion izgrađen za Svetsko prvenstvo bez klima uređaja, pa su se na njemu igrale samo večernje utakmice, što je kulminiralo pobedom Brazila u osmini finala nad Južnom Korejom 5. decembra.

Upotreba transportnih kontejnera i recikliranog čelika pomogla je da se smanji generisani otpad i vreme izgradnje u poređenju sa drugim stadionima.

Katar i projektanti Fenwick Iribarren Architects rekli su da imaju za cilj da izbegnu izgradnju „belog slona" - mesto koje se ne koristi ili se retko koristi posle turnira, što se pokazalo posle tri prethodna Mundijala u Rusiji, Brazilu i Južnoj Africi.

Iz grupe za očuvanje životne sredine Carbon Market Watch rekli su da ako bi se postojeća rastavljena građevina mogla ponovo koristiti, tako bi veliki sportski događaji postali „pristupačniji zemljama u razvoju" jer bi troškovi bili podeljeni između nekoliko zemalja domaćina.

Izveštaj o Stadionu 974 koji je naručila Svetska fudbalska federacija (FIFA) od stručnjaka za smanjenje emisija takođe je ukazao na tu vrstu benefita, a dodali su i da bi mogao da omogući izgradnju stadiona na nekim centralnim i „lako dostupnim" lokacijama, umanjujući „putovanje navijača unutar grada" tokom turnira.

Organizatori su takođe rekli da će donirati 170.000 sedišta sa drugih stadiona zemljama u razvoju kako bi pokušali da ih učine održivijima i izbegli da budu nedovoljno korišćena u budućnosti.

Međutim, iz organizacije Carbon Market Watch rekli su da „nema konkretnih planova" za raspodelu sedišta.

Ekolozi koji su tvrdnju da će Svetsko prvenstvo u Kataru biti ugljenički neutralno opisali kao „opasnu i obmanjujuću", kažu da bi turnir mogao imati ugljenički otisak tri puta veći od navedenog.


Pogledajte video:


Važnost ponovne upotrebe

Izveštaj FIFA uporedio je emisije koje je proizvela zgrada Stadiona 974 sa prosečnim emisijama četiri stalna stadiona sličnog kapaciteta od 40.000 do 45.000 sedišta.

Utvrđeno je da privremeni stadion „u početku ispušta više emisija ugljenika zbog upotrebe materijala koji intenzivno koriste ugljenik kao što su metal i čelik" - za razliku od betona na regularnim stadionima - što mu omogućava da se rastavlja i sastavlja više puta.

Dakle, kako sada stoji, stadion 974 ima veći ugljenički otisak od uporedivih regularno izgrađenih objekata za Katar 2022.

Da bi privremeni stadion imao manji ukupni otisak od više normalnih stadiona, iz organizacije Carbon Market Watch rekli su da „zavisi od toga koliko puta i koliko daleko se stadion transportuje i ponovo sklapa".

FIFA studija je procenila tri različita scenarija za budućnost Stadiona 974, u kojima se ponovo koristi jednom, dva ili tri puta na nizu različitih lokacija.

Utvrđeno je da ako se privremeni stadion ponovo koristi samo jednom, on mora biti izmešten „unutar ukupne udaljenosti od 7.033 kilometara" da bi bio „ekološki povoljan" od izgradnje dva stalna stadiona.

Takođe je naglašena ekološka korist od prenamene stadiona u regionu, ili posebno u Kataru.

Maksimalna cifra transportovanja raste na ukupno 40.118 kilometara za dve ponovne upotrebe i 72.616 kilometara za tri.

Sva tri scenarija su takođe bila modelirana na osnovu toga da privremeni stadion provede četiri godine na prvoj i svakoj sledećoj lokaciji, pre nego što ostatak od 60-godišnjeg životnog veka provede na konačnom odredištu.


Pogledajte video:


Gde ide stadion?

Čini se da nije doneta odluka o budućoj lokaciji ili nameni Stadiona 974.

Iz grupe Carbon Market Watch su kazali da iako su organizatori „istakli rastavljivu prirodu privremenog stadiona, nisu mogli da identifikuju nikakve konkretne planove koji pokazuju gde će stadion biti premešten, ako uopšte bude".

Postoje izveštaji da bi Stadion 974 mogao da bude poslat u Urugvaj, koji bi trebalo da bude deo zajedničke ponude sa Argentinom, Čileom i Paragvajem za Svetsko prvenstvo 2030.

Urugvaj je udaljen otprilike 13.000 kilometara od Dohe, tako da ako se privremeni stadion premesti tamo, morao bi ponovo da se koristi na trećoj lokaciji kako bi bio ekološki povoljniji od izgradnje odvojenih novih stadiona na svakom mestu.

Na pitanje o budućim planovima za Stadion 974 i svim mogućim lokacijama, organizacioni komitet je rekao:

„Katar je na putu da isporuči prvo FIFA Svetsko prvenstvo bez ugljenika.

„To znači da svi infrastrukturni projekti - među njima i osam stadiona - moraju ispuniti stroga merila održivosti.

„Tokom njihove izgradnje, reciklirali smo i ponovo koristili materijal gde god je to bilo moguće i primenili širok spektar rešenja energetske i vodne efikasnosti.

„Pored toga, korišćeni su materijali iz održivih izvora i implementirani su inovativni nasleđeni planovi kako bi se osiguralo da turnir ne ostavi za sobom nijednog belog slona".



Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • spektakl

    11.12.2022 12:57
    ekonomija
    Montazno-demontazne konstrukcije imaju smisla ukoliko su manjeg gabarita, transportovati kompleksnu konstrukciju je donekle besmisleno - prenos, montaza, demontaza zahtevaju struju i gorivo.
    Uostalom da li je stvarno potrebno da svake godine nikne novi stadion za neko prvenstvo ili olimpijske igre. Postojeci nisu dovoljno dobri ili?
    Mora se bas rasprodati 50k karata?
    Nije vama do fudbala i do ekologije nego do spektakla.
    I da - racunica mozda pokazuje da sam stadion ne ostavlja velike posledice, ali da li ste racunali transport putnika od lokacija do stadiona, njihov smestaj i kolicinu otpada koju naprave tokom dogadjaja?
    Ako vec "servirate nesto na tanjir" potrudite se da ga popunite do ivica, poluprazan ne moze da zadovolji glad za informacijama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC