Rio Tinto i Australija: Pronađena radioaktivna kapsula

Rudarski gigant Rio Tinto uputio je izvinjenje zbog nestanka kapsule.
A handout image shows emergency workers in Australia searching for a radioactive capsule along a road
Reuters
Kapsula veličine graška postala je predmet potrage duž rute od 1.400 km

Australijske vlasti potvrdile su da su pronašle radioaktivnu kapsulu koja je nestala pre nekoliko dana.

Pripadnici hitnih službe hitne bukvalno su pronašli „iglu u plastu sena", navodi se u saopštenju vlade države Zapadna Australija.

Ogromna operacija potrage pokrenuta je kada je kapsula izgubljena tok transporta od grada Njumen do Perta.

Rudarski gigant Rio Tinto se izvinio zbog gubitka kapsule, koja je mogla da predstavlja ozbiljnu opasnost za ljude i okolinu.

Kapsula prečnika šest i dužine osam milimetara sadrži malu količinu cezijuma-137, koji može da izazove oštećenje kože, opekotine ili radijacionu bolest.

U saopštenju državne službe za vanredne situacije o pronalasku kapsule, odato je priznanje „međuagencijskom timskom radu suočenom sa naizgled nepremostivim izgledima".

Uređaj je korišćen u rudniku u udaljenom regionu Kimberlija.

„Shvatamo da je ova situacija veoma zabrinjavajuća i izvinjavamo se zbog uzbune koju je izazvala", rekli su iz kompanije Rio Tinto za BBC posle objavljivanja vesti da je kapsula izgubljena.

Tada su naveli i da je kapsula izašla iz rudnika Gudai-Dari u zapadnoj Australiji 12. januara.

Nestanak je prijavljen 25. januara.

„Rio Tinto je angažovao treću stranu, kompaniju sa odgovarajućom stručnošću i sertifikatima, da bezbedno pakuje uređaj i pripremi ga za transport u njihov objekat u Pertu.

„Pre nego što je uređaj napustio lokaciju, korišćen je Gajgerov brojač da potvrdi prisustvo kapsule unutar pakovanja."

Gajgerov brojač je elektronski uređaj koji se koristi za detekciju i merenje zračenja.

Zvaničnici su izdali upozorenje o radijaciji širom dela zapadne Australije.

Mala, srebrna kapsula, koja se koristi kao senzor, ima samo šest milimetara u prečniku i osam milimetara je dugačka i može da izazove oštećenje kože, opekotine ili radicionu bolest.

Međutim, izloženost količinama metala je kao da „primimo 10 rendgenskih zračenja u jednom satu, samo da to stavimo u kontekst ili količinu prirodnog zračenja koju bismo primili za godinu dana, samo hodajući okolo", rekao je Endru Robertson, zdravstveni zvaničnik države Zapadne Australije.

Ova oblast je jedna od najmanje naseljenih u zemlji.

Samo jedan od pet stanovnika Zapadne Australije živi izvan Perta, glavnog grada države.


Pogledajte i ovu priču


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Драган

    01.02.2023 11:35
    да да
    Да, да, јес јес, као и са амаричким "спуштањем" на Месец - "If you can not make it - fake it", класично за западне патолошке лажове. Покушај да се умири јавност. Ономад им је нестао авион пун путника па га нису могли наћи.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?