Amerika i protivterorizam: Braća puštena iz zatvora Gvantanamo - 20 godina iza rešetaka bez podignute optužnice

Abdul i Mohamed Ahmed Rabani uhapšeni su u Pakistanu 2002. godine. Protiv njih nikada nije podignuta optužnica u Sjedinjenim Državama.

Braća Abdul i Mohamed Ahmed Rabani iz Pakistana pušteni su iz američkog zatvora u zalivu Gvantanamo na Kubi, gde su proveli 20 godina iako protiv njih nikada nije podignuta optužnica.

Braća Rabani uhapšena su u Pakistanu 2002. godine.

Abdul Rabani je vodio tajno skroviše za pripadnike Al Kaidu, a njegov brat je organizovao putovanja i obezbeđivao novac za vođe ove terorističke grupe, tvrdili su zvaničnici Pentagon.

Braća Rabani su tvrdila da su ih agenti američke Centralne obaveštajne agencije (CIA) mučili pre nego što su prebačeni u Gvantanamo.

Obojica su vraćena u Pakistan.

Zatvor u zalivu Gvantanamo, na Kubi, u okviru američke mornaričke baze osnovao je tadašnji američki predsednik Džordž Buš mlađi 2002. za smeštaj osumnjičenih za terorističke napade 11. septembra u Njujorku i Vašingtonu.

Međutim, zatvor se našao u centru pažnje svetske javnosti i medija zbog metoda ispitivanja koje su protivnici Gvantanama opisivali kao mučenje, kao i zbog držanja zatvorenika bez suđenja.

Američki predsednik Džozef Bajden rekao je da se nada da će uspeti da zatvori objekat u kom su još 32 osobe.

U zatvoru je 2003. godine bilo 680 ljudi.

„Amerika ceni spremnost vlade Pakistana i drugih partnera da podrže trenutne napore SAD usmerene na odgovorno smanjenje broja zatvorenika i konačno zatvaranje kampa u zalivu Gvantanamo", navodi se u saopštenju Pentagona.

Braću Rabani je u Karačiju uhapsila pakistanska bezbednosna služba u septembru 2002.

Posle gotovo dve godine su prebačeni u Gvantanamo, a do tada su proveli vreme u CIA kampovima u Avganistanu.

Ahmed Rabani je 2013. započeo seriju štrajkova glađu koja je trajala sedam godina.

Preživeo je koristeći zamenu za hranu, a neretko je hranjen putem sonde.

Ahmedu Rabaniju je zdravlje ugroženo zbog štrajka glađu i teško vari hranu, ali se oporavlja, rekao je Klajv Staford Smit, advokat braće, za Njujork Tajms.

„Tokom štrajka glađu, Rabani je kuvao za ostale zatvorenike koji su bili u kolektivnom smeštaju", dodao je advokat.

Odluka o oslobađanju braće Rabani doneta jejoš 2021, ali nije jasno zašto zbog čega su još dve godine ostali u zatvoru.

Tokom boravka u Gvantanamu, Ahmed Rabani je stekao reputaciju uspešnog umetnika.

Maja Foa, direktorka organizacije za pravično suđenje Repriv, koja je do prošle godine zastupala Ahmeda Rabanija, nazvala je njegove dvodecenijski boravak u zatvoru „tragedijom" koja „ilustruje koliko su SAD odustupile od osnovnih ljudskih prava tokom ere 'rata protiv terorizma'".

„Oteli su porodici sina, muža i oca. Ta nepravda se nikada ne može ispraviti. Potpuni obračun štete izazvane katastrofalnim 'ratom protiv terorizma' može početi tek kada Gvantanamo bude zauvek zatvoren", rekla je ona.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zozo

    25.02.2023 09:25
    U Gvantanamu su ratni zarobljenici, nema tu nikakvih optuznica i ostalih stvari. USA napala, neke ubila, neke zarobila. Nije njih policija uhapsila da tuzilastvo i sud treba da rade.
  • Miki

    25.02.2023 09:10
    Zar je to demokratija?I oni nama kazu da smo divljaci i da nas treba obrazovati po pitanju demokratije.Mi smo za njih olicenje demokratskih nacela i ljudskih prava.Zasto sad nema osude od osoba koje po Srbiji propagiraju zapadnu demokratiju.
  • SAD

    25.02.2023 06:25
    Slabo je to CIA odradila....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Misterija šestogodišnjeg tibetanskog vođe koji je nestao pre 30 godina

Pre trideset godina, mladić identifikovan kao 11. Pančen Lama, druga najvažnija figura tibetanskog budizma, nestao je. Grupe za ljudska prava i Tibetanci u egzilu optužuju kinesku vladu da ga je otela, što Peking poriče. Tri decenije kasnije, mesto gde se nalazi Gedun Čoekji Nijima ostaje strogo čuvana tajna.

Amazonsko pleme tužilo Njujork tajms

Pleme Marubo iz Amazona tužilo je čuveni medij zbog teksta u kojem se sugeriše da je uvođenje interneta dovelo do toga da njihovi mladi postanu zavisni od pornografije.