Ukrajina i religija: Mitropolit Ukrajinske pravoslavne crkve optužen za

Upravnik Kijevsko-pečerske lavre saslušan na osnovu sumnji da je načinio više krivičnih dela, kako smatraju ukrajinske vlasti.
mitropolit Pavel
REUTERS/Viacheslav Ratynskyi
Mitropolit Pavel, upravitelj Kijevsko-pečerske lavre

U danima kada se rešava sudbina Kijevsko-pečerske lavre, sedišta kanonski priznate Ukrajinske pravoslavne crkve, Služba bezbednosti osumnjičila je mitropolita Pavela (Lebeda) za „izazivanje verske mržnje i delovanja u odbrani agresije Rusije".

SBU je ispitala mitropolita i pretresla njegovu kuću.

Istražne radnje se odvijaju u pozadini pokušaja vlasti u Kijevu da iz Lavre iseli Ukrajinsku pravoslavnu crkvu koja je do rata bila lojalna Moskovskoj patrijaršiji.

Kijevsko-pečerska lavra je jedna od najstarijih i najpoštovanijih pravoslavnih svetinja.

Pre dva dana je istekao rok koje su vlasti u Kijevu dale UPC za zakup Lavre, ali sveštenstvo i dalje odbija da je napusti.

Sveštenici kažu da vlasti nemaju nikakvog zakonskog osnova da ih isele.

Pavel je na čelu manastira skoro 30 godina, od 1994. godine.

Osumnjičen je za izazivanje „međuverske mržnje, kao i opravdavanje i negiranje oružane agresije Rusije na Ukrajinu".

„U javnim govorima, [osumnjičeni Lebed] je više puta vređao verska osećanja Ukrajinaca, ponižavao stavove vernika drugih vera i pokušavao da formira neprijateljske stavove prema njima, a takođe je davao izjave u kojima je opravdavao ili negirao postupke zemlje agresora", saopštila je SBU na sajtu, navodeći da je ocena doneta na osnovu zaključak forenzičkog lingvističkog ispitivanja.

U subotnjem pojavljivanju pred sudom, mitropolit je ovo nazvao „političkim slučajem" i rekao „nikada nije bio na strani agresije" - mada nije pominjao Rusiju, preneo je dnevni list Ukrajinska pravda.

„Ja sam protiv agresije. Evo me u Ukrajini - ovo je moja zemlja", rekao je on.

Svoj trenutni status opisao je kao „kućni pritvor".

Veliki broj vernika danima se okuplja u i ispred manastira Kijevo-Pečerska lavra - poznatom i po istorijskim pećinama - u znak podrške tamošnjim monasima, protestujući zbog naredbe o iseljavanju.

Pretnje božjom kaznom

mitropolit Pavel
REUTERS/Viacheslav Ratynskyi

Pavel je novinarima rekao da su mu pripadnici SBU predali obaveštenje da je osumnjičen da je načinio više krivičnih dela.

„Rekli su da sarađujem sa Rusijom i da izazivam međuversko huškanje i mržnju.

„Kažu i da sam opsovao predsednika (Vladimira Zelenskog). Nisam nikoga psovao. Izgovorio sam reči Jevanđelja da naše suze neće pasti na zemlju, već će pasti na glave onih koji su izazvali ove nemire", rekao je on.

Jutro po isticanju roka za napuštanje Lavre, mitropolit Pavel je izgovorio ove reči.

„Kažem vam, gospodine predsedniče, i celoj vašem čoporu, da naše suze neće pasti na zemlju. Pašće vam na glavu.

„Mislite da, došavši na vlast na našim leđima i našoj želji, možete ovo da nam činite.

„Ovo vam Gospod neće oprostiti, ni vama ni vašoj porodici, jer ste 220 braće izbacili na ulicu", poručio je on.

mitropolit Pavel
REUTERS/Viacheslav Ratynskyi
Mitropolit Pavel na saslušanju

U decembru prošle godine, zbog veza sa Moskvom i Ruskom pravoslavnom crkvom, Pavelu su uvedene pojedinačne sankcije.

Vlasti su ranije optuživale UKC da je ispostava Moskve, što su crkveni zvaničnici negirali, a početkom rata su se i ogradili od postupaka Rusije.

Šef SBU Vasil Maljuk rekao je da „neprijatelj danas pokušava da iskoristi crkveno okruženje da promoviše svoju propagandu i podeli ukrajinsko društvo".

„Ali nećemo mu dati nikakvu šansu", poručio je on.

Reagovala je i Srpska pravoslavna crkva, ocenjujući da se „nad Ukrajinskom pravoslavnom crkvom, kao jedinom kanonskom i zakonitom crkvom u toj zemlji, vrši državni teror".

„Ponašanje ukrajinskog državnog rukovodstva svedoči da je njegov stvarni, verovatno i krajnji cilj, brisanje istorijskog pamćenja i svih tragova izvornog pravoslavlja u Ukrajini", navodi se u oštrom saopštenju SPC.

Strasti oko Kijevsko-pečerske lavre

ukrajina, crkva, lavra
Reuters
Vernici ispred Kijevsko-pečerske lavre

Ukrajinske vlasti poslednjih meseci pokušavaju da ograniče uticaj UPC u ukrajinskom društvu i da je isele iz Kijevsko-pečerske lavre, velikog manastirskog kompleksa.

Sveštenstvu UPC je još u januaru zabranjen ulazak u glavne saborne hramove gornje Lavre.

Situacija je naglo eskalirala nakon što je sa UPC raskinut zakup donje lavre u kojoj je bilo smešteno lokalno sveštenstvo.

Predstavnici UPC dobili su ultimatum da napuste teritoriju manastira pre 30. marta.

UPC je to odbila i uložila je sudu žalbu na raskid ugovora o zakupu, a vernici nekoliko dana nisu dozvonjavali članovima komisije Ministarstva kulture i informacione politike za popis i prenos državne imovine Lavre na teritoriju manastira.

Da bi obezbedilo pristup Lavri, ukrajinsko Ministarstvo kulture podnelo je tužbu.

Sada se u slučaj umešala i Služba bezbednosti Ukrajine.

Prošle godine, SBU je izvršila raciju u Lavri i drugim objektima UPC, a desetine sveštenih lica uhapšeno je pod optužbama za izdaju i saradnju sa Rusijom.

UPC, međutim, kaže da nema dokaza koji bi potkrepili optužbe.

Poslednjih godina mnogi vernici su se pridružili nezavisnoj pravoslavnoj crkvi Ukrajine, dok su milioni idalje sledbenici UPC, koja se odvojila od Moskve prošlog maja posle mnogo vekova.

Najviši predstavnici Ruske pravoslavne crkve su uz predsednika Vladimira Putin a,a zapadne zemlje su na listu sankcionisanih stavile i Kirila, moskovskog patrijarha i cele Rusije.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li se ukrajinski operativci bore protiv ruskog Vagnera u sudanskom ratu

Na internetu su se pojavili snimci na kojima se navodno vidi kako ukrajinski operativci saslušavaju ruske plaćenike u Sudanu, dok neki medijski izveštaji sugerišu da bi Ukrajina mogla da učestvuje u sudanskom građanskom ratu. Da li se Ukrajina bori protiv ruske grupe Vagner u Africi uprkos tekućem ratu na vlastitoj teritoriji?