Centralnoafrička Republika i politika: Predsednik blizu mogućnosti da se kandiduje do kraja života

Prema preliminarnim rezultatima, 95 odsto birača glasalo je za ustavne promene, ali kritičari tvrde da je izlaznost bila niska - svega deset odsto.
Centralnoafrička Republika, referendum, glasač
Getty Images
Nedavno održani referendum , kritičari nazivaju „ustavnim udarom"

Referendum u Centralnoafričkoj Republici (CAR) omogućiće predsedniku da se kandiduje koliko god puta želi, a preliminarni pokazuju da je 95 odsto birača podržalo te promene.

Međutim, protivnici vlasti kažu da je na referendum, održanom 30. jula, izašlo tek oko deset odsto ukupnog broja glasača.

Predloženim novim zakonom ukinulo bi se i sadašnje ograničenje od dva mandata, dok bi se predsednički mandat produžio sa pet na sedam godina.

Političarima sa dvojnim državljanstvom bi bilo zabranjeno da se kandiduju za predsednika, osim ako se ne odreknu jednog.

Građanski rat tokom kog je trećina stanovnika napustila domove i dalje traje u ovoj afričkoj državi.

Predsednika Fostina-Arčenjdža Tuadera, koji ima 66 godina, podržava ruska plaćenička grupa Vagner.

Dodatni broj pripadnika Vagnera stigao je uoči održavanja referenduma u ovoj afričkoj zemlji kako bi garantovao bezbednost.

Pripadnike Vagnera optužuju za ratne zločine počinjene tokom sukoba sa pobunjenicima koji i dalje kontrolišu velike delove države.

Oni navodno trguju u industriji minerala i drvne industrije.

Iz grupe za kampanju organizacije Hjuman rajts voč kažu da ih ovo podseća na akciju anti-Balaka milicije protiv muslimana zbog njihove navodne veze sa pobunjeničkom grupom Seleka tokom sukoba 2013. godine.

U decenijskom konfliktu koji i dalje traje ubijeno je na stotine ljudi.

Referendumsko glasanje održano 30. jula bojkotovale su opozicione stranke i pojedine grupe civilnog društva, nazvavši ga „ustavnim udarom", osmišljenim da doživotno zadrži aktuelnog predsednika na vlasti.

Tvrde da je referendum nije bio transparentan.

Izmenama je predviđeno novo mesto potpredsednika kojeg bi imenovao sam predsednik, bio bi ukinut Senat, dok bi parlament imao samo jedan dom.

Predsednik i članovi njegovog Pokreta ujedinjenih srca kažu da će poštovati „volju naroda".

Izborna komisija tek treba da objavi konačne rezultate.


Pogledajte i ovaj video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Realista

    08.08.2023 16:42
    Vučić gleda, neverue!
    Jedva čekam isti procenat pismenosti i u srbiji pa da imamo istu izlaznost i iste zakone! Srbija, CAR i Niger, sveto trojstvo naroda!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Da li je Gruzija sledeća Ukrajina?

U Gruziji se nastavljaju masovni protesti protiv novog zakona o „stranom uticaju“ nazvanog „ruskim zakonom“, a raste zabrinutost da će pokušaji udaljavanja od Rusije prema Evropi odvesti zemlju na put dodatne okupacije i rata.