Francuska i prava žena: Senat usvojio predlog da se pravo na abortus unese u Ustav

Abortus je u Francuskoj legalan od 1974. godine, ali je sada proglašen ustavnom „slobodom".
Demonstranti ispred Senata
AFP
Demonstranti ispred Senata ovog meseca sa plakatima sa natpisima „moje telo moj izbor" i „abortus u ustavu"

Većina predstavnika u Senatu, gornjem domu francuskog parlamenta, glasala je za to da se pravo žena na abortus unese u Ustav.

Predlog, koji je ranije odobrio i donji dom, podržalo je 267 predstavnika, a 50 glasova je bilo protiv.

Abortus je legalan u Francuskoj od 1974. godine, ali je poslednjih godina rastao pritisak javnosti da se to pravo dodatno učvrsti u zakonu.

Postojale su naznake da će se pravo na prekid trudnoće menjati u ovoj zemlji, kao što je to bio slučaj u nekim američkim državama i u Poljskoj.

Francuski predsednik Emanuel Makron sazvao je u ponedeljak posebno, ponovljeno glasanje na kojem su se oba doma parlamenta sastala daleko od Pariza u predgrađu Versaja.

Ako se na zajedničkoj sednici usvoji ustavni amandman većinom od najmanje tri petine, neće biti potrebe za referendumom.

Istraživanje koje je sproveo Francuski institut za javno mnjenje (IFOP) u novembru 2022. godine, kada je Donji dom parlamenta glasao o zakonu, pokazalo je da je 86 odsto ljudi podržava takav amandman.

Nijedna od glavnih političkih partija u zemlji ne dovodi u pitanje pravo na abortus, ali jezik korišćen u amandmanu je revidiran posle glasanja 2022. godine, kada je Narodna skupština podržala „pravo" na prekid trudnoće.

Prošlog meseca Makronova vlada pozvala je na izmenu Člana 34. Ustava Francuske s predlogom da se promeni u „sloboda žene da posegne za pobačajem, a koja joj je garantovana".

Ovu novu formulaciju o „zagarantovanoj slobodi" odobrio Senat u sredu.

Predsednik Makron je na društvenoj mreži Iks napisao da je posvećen tome da sloboda žena u ovom pitanju bude nepovratna tako što će biti upisana u Ustav.

Reagujući na glasanje, ministar pravde Erik Dipon-Moreti rekao je da je njegova zemlja blizu istorijskog dana, kada će postati prva na svetu u kome Ustav štiti slobodu žena i potvrđuje pravo da one mogu da odlučuju šta će da se dešava sa njihovim telima.

U razgovoru za novinsku agenciju AFP, nekoliko konzervativnih senatora je reklo da se osećaju pod pritiskom da odobre amandman.

„Ako glasam protiv, moje ćerke više neće dolaziti kući za Božić", rekla je jedna žena koja je zamolila da ostane anonimna.

Debata o abortusu u Americi usijala se kada je Vrhovni sud ukinuo pravo na prekid trudnoće u junu 2022. godine.

Od januara ove godine, 21 od 50 država u zemlji ima potpune ili delimične zabrane abortusa, a neke podrazumevaju oštre kazne za lekare i druge koji pomažu u pristupu proceduri.

Ustavni sud Poljske uveo je skoro potpunu zabranu abortusa u toj zemlji 2020. godine.

Prekid trudnoće je sada dozvoljen samo u slučajevima silovanja ili incesta ili kada trudnoća ugrožava zdravlje ili život majke.


Pogledajte video


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC