UN traži istragu zbog ubistva američko-turske demonstrantkinje u Zapadnoj Obali
Iz Ujedinjenih Nacija zahtevaju „potpunu istragu" zbog ubistva žene američko-turskog porekla u petak na protestu u okupiranoj Zapadnoj Obali.
Lokalni mediji su izvestili da su izraelske snage ubile 26-godišnju Ajsenur Ezgi Ejgi, demonstrantkinju protiv širenja jevrejskih naselja u gradiću Beita nadoma Nablusa.
Iz izraelske vojske su kazali da „ispituju navode da je strana državljanka ubijena usled pucanja u toj oblasti".
Njena porodica saopštila je da su u šoku i žalosti zbog smrti njihove voljene Ajsenur, „strastvene i žustre aktivistkinje za ljudska prava".
- Izrael optužen za mogući ratni zločin prilikom ubistva dečaka sa Zapadne obale
- Izraelske snage su se povukle iz Dženina, najmanje 20 mrtvih Palestinaca
- Izraelci koji se sa Palestincima suprotstavljaju nasilnim doseljenicima na Zapadnoj obali
Snimci pokazuju da je ubijena metkom koji su ispalio pripadnik izraelske vojske, kazali su članovi njene porodice i pozvali Ameriku da ispita slučaj.
Iz Vašingtona su pozvali Izrael da sprovede istragu.
Oni su „duboko pogođeni tragičnom smrću američke državljanke", ističe Šon Savet, portparol Nacionalnog saveta za bezbednost Bele kuće.
„Kontaktirali smo vladu Izraela, zatražili više informacija i istragu incidenta", dodaje.
Ali, porodica ubijene smatra da u ovim okolnostima izraelska istraga „nije adekvatna" i poziva na nezavisnu istragu Amerike „kako bi se pobrinuli da se krivci pozovu na potpunu odgovornost".
„Potpunu istragu okolnosti" ubistva traže i Ujedinjene nacije, kazao je Stefan Dujarik, portparol generalnog sekretara UN.
Civili „moraju da se zaštite u svakom trenutku", dodao je.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Na snimcima sa mesta incidenta se vidi kako lekari užurbano ubacuju Ejgi u ambulantno vozilo.
Bilo je i „vojnika na krovovima sa uperenim puškama", kaže Džonatan Polak, izraelski aktvista koji je bio na protestu i govorio je za BBC.
Čuo je dva pucnja, „između kojih je prošlo sekund ili dva", dodaje.
„Čuo sam da mi neko doziva ime na engleskom i viče: 'Pomozite nam. Potrebna nam je pomoć. Potrebna nam je pomoć'. Potrčao sam ka njima", opisuje Polak.
Ejgi je „ležala na zemlji ispod maslinovog drveta, gde je iskrvarila na smrt iz rane u glavi", kaže.
„Stavio sam ruku ispod i pokušao da zaustavim krvarenje. Pogledao sam gore i video da su vojnici imali čist pogled ka nama.
„Proverio sam joj puls i bio je veoma, veoma slab", priča Polak.
Protest u petak bio je prvi za Ejgi sa Međunarodnim pokretom solidarnosti, grupom koja zastupa prava Palestinaca, kaže on.
- Šta je Nakba i zašto Palestinci to zovu „Katastrofom“
- Izrael i Palestinci: Sve što treba da znate o višedecenijskom sukobu
- Zašto neke zemlje ne priznaju Palestinu kao državu
U bolnici Rafidija u Nablusu je kasnije konstatovana njena smrt.
Doktor Fuad Nafa, direktor bolnice, potvrdio je da je američka državljanka u dvadesetim godinama preminula pošto je „upucana u glavu".
„Tokom aktivnosti izraelskih bezbednosnih snaga u oblasti Beite, snage su odgovorile vatrom ka glavnim izazivačima nasilnih aktivnosti, koji su bacali kamenje na njih i bili su pretnja", saopštili su iz Izraelskih odbrambenih snaga (IDF).
„IDF proverava navode da je strana državljanka ubijena usled pucanja u oblasti. Detalji i okolnosti incidenta u kojoj je pogođena su pod istragom", dodali su.
Polak kaže da je bilo sukoba sa izraelskim snagama, ali da je ocenio da oni „nisu ugroženi".
„Nije bilo ni bacanja kamenja" tamo gde je aktivistkinja ubijena, tvrdi.
Američki državni sekretar Entoni Blinken je nazvao incident „tragičnim gubitkom", a turski predsednik Redžep Erdogan nazvao je napad izraelskih snaga „varvaskim" činom.
Porodica Ejgi se bori sa novom realnošću posle njene smrti.
„Poput maslinovog drveta ispod kojeg je ležala kada je ispustila poslednji dah, Ajsenur je bila snažna, lepa i plenila je energijom.
„Njeno prisustvo u našim životima bespotrebno, nasilno i bespravno oduzela je izraelska vojska", kažu.
Ejgi je rođena u Antaliji, a pre tri meseca je diplomirala na Univerzitetu Vašington u gradu Sijetlu, gde je studirala psihologiju i jezike i kulture Bliskog Istoka.
Izraelske snage su se povukle iz grada Dženina i izbegličkog kampa u okupiranoj Zapadnoj Obali u petak, posle devetodnevne operacije.
Najmanje 36 Palestinaca je ubijeno, od čega 21 u Dženinu, kažu iz palestinskog Ministarstva zdravlja.
Iako se tvrdi da je većina ubijenih pripadalo oružanim grupama, među stradalima je bilo i dece, dodali su.
Pogledajte i ovu priču:
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 1
Gospodo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar