Doživotna robija za ruske vojnike koji su ubili celu porodicu u Ukrajini

Kazna koju je izrekao ruski sud je redak primer da zemlja sopstvene trupe poziva na odgovornost za ratne zločine.
Ruski vojnik ispred crkve u Volnovahi
Getty Images
Ruske snage zauzele su grad Volnovahu u roku od nekoliko nedelja od početka invazije na Ukrajinu februara 2022.

Ruski sud osudio je dvojicu ruskih vojnika na doživotne zatvorske kazne zbog ubistva devetočlane porodice u okupiranoj Ukrajini, što je redak primer da zemlja sopstvene vojnike poziva na odgovornost za navodne ratne zločine.

Vojnici Anton Sopov (21) I Stanislav Rau (28) ubili su celu porodicu Kapkanec u njihovom domu u Donjeckoj oblasti, saopštili su tužioci.

Među žrtvama je i dvoje dece starosti pet i devet godina.

Porodica je u tom trenutku slavila rođendan, rekao je ukrajinski ombudsman Dmitro Lubinec dan posle ubistava.

Neki detalji slučaja su nejasni, poput toga da li su vojnici priznali krivicu, pošto je suđenje održano iza zatvorenih vrata zbog vojne tajne, prenose ruski mediji.

Sopov i Rau osuđeni su za ubistvo 53-godišnjeg Eduarda Kapkanca, njegove supruge Tatjane, njihovih odraslih sinova sa suprugama, devetogodišnje unuke, četvorogodišnjeg unuka i daljeg rođaka porodice.

Ukrajinski zvaničnici su tada rekli da veruju da je porodica ubijena zato što je odbila da preda vlastitu kuću ruskim trupama.

Državna novinska agencija Tas javila je da su muškarci osuđeni za ubistvo „motivisano političkom, ideološkom, rasnom, nacionalnom ili verskom mržnjom".

Ukrajinski grad Volnovaha ruske snage su zauzele samo nekoliko nedelja od početka invazije na Ukrajinu februara 2022.

Veći deo grada je uništen.

Rusija poriče sve optužbe o ratnim zločinima u Ukrajini, uprkos dobro dokumentovanim dokazima koji govore suprotno.

To podrazumeva bombardovanje pozorišta u Marijupolju, skloništa stotina ljudi, u martu 2022. i ubistvo stotina ljudi u gradu Buča istog meseca.

Ruske snage su takođe optužene za vođenje mreže mučilišta širom okupirane Ukrajine, gde se civili i ratni zarobljenici u nekim slučajevima i ubijaju.

Ujedinjene nacije su optužile ruske snage u Ukrajini za silovanja, „široko rasprostranjena" mučenje i ubistva, a Međunarodni krivični sud je izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Сеновић

    10.11.2024 17:00
    Попуштали на 10 ине хиљада робијаша на фронт. Шта очекивати.
  • Lošmi

    10.11.2024 12:44
    Kazna
    Sasvim opravdano kažnjavanje svakog ratnog zločinca za koji se dokaže da se desio.
  • PATTON

    10.11.2024 10:55
    Cenim i poštujem.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

BBC na blokadama fakulteta: 'Mislim, dakle protestujem'

Talas blokada fakulteta pokrenuli su studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), kako bi odali počast poginulima u tragediji kada se u Novom Sadu srušila nadstrešnica železničke stanice. Njihove kolege su se odazvale, pa je nedelju dana kasnije blokirana i zgrada Rektorata Beogradskog univerziteta, a u međuvremenu im se pridružilo još fakulteta.

Odbegli ruski vojnici: Cena bekstva od Putinovog rata

Sudski dokumenti i informacije sa grupnih razgovora na društvenim mrežama ukazuju da se rekordnom broju ruskih vojnika sudi zbog dezertiranja, a mnogima od njih su porodice pomogle da pobegnu sa bojišta i sakriju se.

Zašto padaju plafoni javnih objekata u Srbiji

Uzroci mogu biti brojni, ali se svi svode na neku vrstu propusta - u projektovanju, građenju, ili održavanju, pri čemu su zakazali i kontrolni mehanizmi za svaki od ovih procesa, kaže građevinski inženjer za BBC.