Zločin u Duboni i Orašju: Nismo sve saznali, kaže advokat porodica žrtava

Dve godine od kada je Uroš Blažić počinio masovno ubistvo u selima nadomak Beograda, nisu razjašnjenje sve okolnosti zločina, kaže advokat porodica žrtava.
mural posvećen žrtvama masovnog zločina kod Mladenovca
BBC/Dejana Vukadinović

Srbija još nije stigla da uhvati dah posle masovnog ubistva u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar", a dan kasnije desio se drugi masovni zločin nadomak Beograda.

U selima Dubona i Orašje, 20-godišnji Uroš Blažić ubio je devetoro i ranio još 12 mladih ljudi.

Krajem prošle godine, on je pred Višim sudom u Smederevu osuđen na 20 godina zatvora zbog ovog zločina.

Istu kaznu dobio je njegov otac Radiša, koji je osuđen zbog nezakonitog držanja oružja, kojim je zločin počinjen.

Pošto Uroš Blažić u trenutku masovnog ubistva nije imao navršenu 21 godinu, nije mogo da bude osuđen na doživotni zatvor.

„Kazna (za Uroša) nije pravična, ni odgovarajuća, ni srazmerna ovakvoj tragediji, ali je zbog zakona jedina moguća", rekla je tada predsednica sudskog veća Lidija Jovanovski.

Šest meseci kasnije, dok se čeka odluka Apelicionog suda pred kojim se odlučuje o žalbi osuđenih na prvostepenu presudu, advokat porodice žrtava Stefan Stefanović ponavlja da pravda nije zadovoljena.

„Smatramo da nije utvrđena ni materijalna istina u postupku o detaljima samog masakra", kaže za BBC na srpskom.

„Uroš Blažić nije hteo da govori o tome. Ni sud nije imao volju da sve istraži.

„Da li je Blažić imao saučesnika, sa kim je bio u kontaktu telefonom i preko interneta i šta su radili vojni kamioni ujutru posle zločina u dvorištu kuće porodice Blažić?", nabraja Stefanović pitanja koja su po njegovom mišljenju ostala bez odgovora.

U selima između Mladenovca i Smedereva ubijeni su Petar Mitrović, Nemanja Stevanović, Lazar Milovanović, Marko Mitrović, Aleksandar Milovanović, Nikola Milić, Kristina i Milan Panić i Dalibor Todorović.

U presudi se navodi da je teško naoružani Blažić 4. maja, oko 22 sata i 20 minuta, došao do spomenika „Palih boraca" u selu Malo Orašje i na grupu mladih koja je slušala muziku i zapucao iz automatske puške.

Zatim se odvezao u selo Dubona, gde je iz pištolja pucao na ljude koji su radili na ogradi jednog dvorišta, kao i na jednu osobu koja je bila u neposrednoj blizini.

Potom se ponovo odvezao do Osnovne škole „Momčilo Živojinović", gde je zaustavio vozilo, ušao u dvorište i iz automatske puške pucao na više mladih koje je tu zatekao.

Kada ih je pogodio, ponovo je u njih pucao iz neposredne blizine.

Najmlađa njegova žrtva imala je 15, a najstarija 25 godina.

spomenik u Duboni kod koga je izvršeno masovno ubistvo 4. maja
ANDREJ CUKIC/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Na mestu masovnog ubistva u Duboni bio je veliki broj policajaca i forenzičara

'Zašto?'

„Zašto?", bilo je pitanje koje su porodice žrtava postavljale tokom suđenja,

„Nismo čuli zašto je ubio mog sina Marka i poubijao i ranio svu tu decu", rekao je Dragan Mitrović, otac stradalog Marka iz Malog Orašja, tokom ročišta u avgustu prošle godine.

„Mislila sam da ću ovde da vidim te zle oči i shvatim zašto je pucao u mog sina", nadovezala se Biljana Mitrović, majka ubijenog Petra.

Uroš Blažić je uhapšen tek posle višesatne potere.

Pogledajte video: Dubona i Malo Orašje dan posle masovnog ubistva

Suđenje je počelo krajem avgusta i završeno je brzo, posle četiri i po meseca, pošto nije bilo dileme o Blažićevoj krivici.

„Moja sudbina je u vašim rukama, želim najstrožu kaznu.

„Molim vas da me ne pitate za motiv, jer motiva nema.

„Nema motiva da nastrada toliki broj mladih ljudi", rekao je Blažić u novembru 2024, u završnici suđenja koje je trajalo od avgusta.

Protiv Uroša Blažića postojale je krivična prijava za teške povrede i prekršajne prijave, ali nije po njima odgovarao, saznalo se posle zločina.

Njegov otac Radiša izjasnio se da nije kriv za nedozvoljeno držanje oružja.

Sutkinja je, međutim, rekla da je Radiša Blažić kao vojno lice bio svestan da je neovlašćeno držanje oružja nezakonito.

Znao je i za „sklonosti i sina i omogućio mu da dođe u posed oružja", rekla je sutkinja na izricanju presude.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu.

Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Hoće li na jugu Crne Gore iznići novi Dubai

Mohamed Alabar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, jedan od investitora projekta Beograd na vodi, uz podršku Vlade Crne Gore namerava da zakupi veliki deo ulcinjske Velike plaže i gradi luksuzne hotele i marine za jahte, čemu se mnogi aktivisti i meštani protive.