„Marš na Drinu": Studentski protest u Loznici

Posle „sretanja na Sretenje" u Kragujevcu, „majanja" i pisanja 'edikta' u Nišu, masovnih skupova u Beogradu, Novom Sadu i Novom Pazaru, studenti organizuju „Marš na Drinu" u Loznici.
Protestom 9. maja u gradu na zapadu Srbije, studenti nastavljaju višemesečno iskazivanje nezadovljstva društveno-političkim stanjem u zemlji.
Ujedno će izraziti i protivljenje najavljenom otvaranju rudnika na zapadu Srbije za iskopavanje retkog minerala - litijuma, što kritikuju i mnoge ekološke organizacije, kao i neke opozicione stranke.
Slogan protesta u Loznici je „Sloboda dolazi kao bujica", objavljeno je na Instagram nalogu lozničkih studenata u blokadi.
Protest će trajati od 11 do 23 sata, najavljeno je odavanje pošte poginulima u novosadskoj tragediji, monolozi glumaca, odavanje pošte žrtvama nacizma i fašizma povodom 80 godina od Drugog svetskog rata, kao i nastup 'blokadnog hora'.
Na četiri mesta u centru Loznice studenti su postavili glavnu binu, gde će biti najveći deo programa, kao i punktove za informacije i štandove sa hranom i pićem.
- Hoće li se u Srbiji ipak kopati litijum
- Kopanje litijuma u Srbiji: „Prilika koja se ne propušta", saglasni Vučić i Šolc
- Rio Tinto u Srbiji: „Podržala bih isti projekat i u mojoj zemlji“, kaže nemačka državna sekretarka za BBC
Studenti iz drugih gradova krenuli su u višednevno pešačenje do Loznice.
Jedna grupa, koja je prepešačila više od 50 kilometara iz Šapca, Valjeva, Obrenovca i Mladenovca, stigla je 8. maja uveče u Loznicu,
Studenti su najavili da će iz Loznice pešačiti i do Gornjih Nedeljica, sela gde se neki meštani bune zbog planova međunarodne australijsko-britanske kompanije Rio Tinto da tamo otvori rudnik litijuma.
- Utiču li studentski protesti na privredu Srbije
- Mogu li studentske pobune da dovedu do promene
- Šta su napisali profesori o ispunjenosti studentskih zahteva
Studenti univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru više od pet meseci organiziju proteste i blokade.
Zahtevaju kažnjavanje odgovornih za smrt 16 ljudi i teško povređivanje žene u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu i napadača na učesnike dosadašnjih protesta, kao i bolje uslove u visokom obrazovanju.
Studenti u blokadi su 5. marta izneli i najnoviji zahtev vlastima, tražeći da se raspusti republička skupština i raspišu vanredni parlamentarni izbori.
Grupa studenata trči ultramaraton od Novog Sada do Brisela, gde su se uputili 25. aprila kako bi, kažu, evropske zvaničnike upoznali sa političkom i društvenom situacijom u Srbiji.
Pogledajte video: U patikama do Brisela
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Studenti traže izbore - šta kaže vlast, a šta opozicija
- Tišina, blokade i protesti: Šest meseci od novosadske tragedije
- Suze, žuljevi i zajedništvo: Šta je obeležilo studentska pešačenja
- ''Evropo, podrži nas': Studenti vozili bicikle više od 1.300 kilometara do Strazbura
- Geopolitički osvrt: Zašto su Evropa i svet tihi po pitanju studentskih protesta u Srbiji
- Jesu li studentski protesti u Srbiji 'obojena revolucija' kako tvrde vlasti
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar