Šta je Trampova 'Zlatna kupola' i kako bi funkcionisala

Donald Tramp je obećao da će futuristički odbrambeni sistem Zlatna kupola biti „potpuno operativan" do kraja njegovog predsedničkog mandata.
Obećavši prvobitno ulaganje od 25 milijardi dolara, američki predsednik procenjuje da će ukupni troškovi iznositi oko 175 milijardi dolara, ali zvaničnici upozoravaju da bi konačni račun mogao biti najmanje tri puta toliki.
Planovi obuhvataju mrežu „sledeće generacije" tehnologije na kopnu, moru i u svemiru - ključno uključivši presretače i senzore u svemiru, čiji je cilj da odbiju nadolazeće projektile.
Zlatna kupola će se proširiti i nadovezivati na postojeće sisteme kako bi štitila od sve sofisticiranijih vazdušnih pretnji iz zemalja, kao što su Rusija i Kina.
Kako bi Zlatna kupola radila?
Trampov plan je delimično inspirisan izraelskom Gvozdenom kupolom, koja koristi radarske odbrambene sisteme da bi presretala pretnje raketa kratkog dometa i u upotrebi je od 2011. godine.
Zlatna kupola, međutim, bila bi višestruko veća i osmišljena tako da se bori protiv šireg dijapazona pretnji.
Koristila bi mrežu potencijalno više stotina satelita, što bi bilo neodrživo skupo u prošlosti, ali što je praktičnija mogućnost danas.
„Ronald Regan ju je želeo pre mnogo godina, ali nisu posedovali tehnologiju", rekao je Tramp, govoreći o odbrambenom raketnom sistemu u svemiru, popularno nazvanom „Rat zvezda", koji je bivši predsednik predložio 1980-ih.
Zlatna kupola će „moći čak da presreće projektile ispaljene sa drugog kraja sveta ili lansirane iz svemira", dodao je Tramp.
Ona bi bila izgrađena da brani od krstarećih i balističkih raketa (pa i hipersoničnih oružja, onih koja mogu da se kreću brže od zvuka) i frakcionih orbitalnih sistema bombardovanja zvanih i Fobs, koji mogu da ispale bojeve glave iz svemira.
Viši direktor američkog Centra za sajber i tehnološke inovacije, penzionisani kontraadmiral Mark Montgomeri rekao je za BBC da bi se Zlatna kupola oslanjala na „tri ili četiri grupe satelita koje u zbiru čine stotine satelita".
„Imate satelite koji rade otkrivanje, nekoliko stotina njih, otkrivaju razna lansiranja.
„Onda imate niz koji prati i rešava kontrolu vatre.
„A onda imate borbene satelite, koji nose kinetička oružja ili šta god već da koristite za obaranje neprijateljskih raketa", rekao je on za emisiju Njuzdej.
- Šta je Gvozdena kupola i koje sve protivazdušne sisteme ima Izrael
- Rivalitet SAD i Kine podstiče ulaganja u svemirsku tehnologiju
- Ko će sledeći hodati po Mesecu
Može li Zlatna kupola biti izgrađena za tri godine?
Šašenk Džoši, urednik za odbranu u Ekonomistu, rekao je za BBC da će američka vojska shvatiti ovaj plan veoma ozbiljno, ali da je nerealno verovati da on može biti završen tokom Trampovog mandata, a ogromni troškovi bi isisali ogroman deo američkog budžeta za odbranu.
Bivši admiral Montgomeri je sa tim saglasan.
„Ovo je petogodišnja, sedmogodišnja, desetogodišnja misija ako želite da uradite kako treba."
„Hoće li za tri godine postojati stvari koje će nas učiniti bezbednijim?
„Budite sigurni u to", rekao je on, ali je dodao da „100 odsto bezbedan sistem" nije održiv do kraja Trampovog mandata.
Kongresna kancelarija za budžet američke vlade, čiji je zadatak da pruža objektivne ekonomske analize Kongresu, sugerisala je da bi troškovi mogli da narastu i do 542 milijarde dolara u 20-godišnjem periodu samo što se tiče delova sistema u svemiru.
Ko će izgraditi Zlatnu kupolu?

General američkih svemirskih snaga Majkl Gatlajn je čovek zadužen za vođenje projekta Zlatna kupola vrednog više milijardi dolara.
Od decembra 2023. godine, on je potpredsednik svemirskih operacija u Svemirskim snagama, ogranku američke vojske koji obezbeđuje „upozorenja na projektile, saznjanja o svemirskom domenu, pozicioniranje, navigaciju i tempiranje, komunikacije i svemirsko elektronsko ratovanje".
Gatlajn, general sa četiri zvezdice kog je predsednik Tramp opisao kao „veoma talentovanog čoveka", donosi na ovu poziciju značajno iskustvo svemirskog i raketnog otkrivanja, jer je prethodno bio šef komande Svemirskih sistema i direktor sistema daljinskih senzora.
Rođen i odrastao u američkoj državi Oklahomi, Gatlajn se pridružio američkim Vazduhoplovnim snagama 1991. godine nakon što je diplomirao na Državnom univerzitetu Oklahome.
Šta Rusija i Kina misle o Zlatnoj kupoli?
Namena Zlatne kupole je da prevashodno štiti od projektila koje su ispalili Rusija i Kina.
U dokumentu za brifing koji je nedavno objavila Odbrambena obaveštajna agencija ističe se da će se raketne pretnje „proširiti u razmerama i sofisticiranosti", dok obe zemlje navodno aktivno osmišljavaju sisteme „koji će iskoristiti rupe" u američkoj odbrani.
I Kina i Rusija su kritikovale koncept kao „duboko destabilizujući".
Novi odbrambeni sistem „eksplicitno omogućuje značajno pojačanje arsenala za vođenje borbenih operacija u svemiru", rekao je Kremlj u saopštenju objavljenom posle pregovora između Rusije i Kine početkom meseca.
Međutim, portparol Kremlja Dmitrij Peskov skorije je opisao ovaj plan kao „suvereno pitanje" za SAD, i sugerisao da bi on mogao dovesti do nastavka pregovora o nuklearnom naoružanju.
U međuvremenu, Kina je rekla da će plan ugroziti međunarodnu bezbednost pojačavši militarizaciju dubokog svemira i rizikujući trku u naoružanju.
Zlatna kupola „otvoreno predlaže masovno povećanje sposobnosti vođenja ratova u dubokom svemiru... i poseduje aspekte koji su izričito ofanzivni po prirodi, u suprotnosti sa mirovnim upotrebama definisanim u Sporazumu o svemiru", rekao je portparol Ministarstva spoljnih poslova 21. maja, pozvavši SAD da odustane od ovog sistema.
- Kineska vojska - sila svetske klase
- Putin o novom projektilu srednjeg dometa, uz upozorenje Zapadu
- Ruski dezerter za BBC otkriva ratne tajne iz nuklearne baze
Hoće li se Kanada uključiti u sistem Zlatna kupola?
Tramp je rekao i da je Kanada tražila da bude deo sistema Zlatna kupola.
Iz kabineta kanadskog premijera Marka Karnija saopšteno je da je on sa ministrima razgovarao o novim bezbednosnim i ekonomskim odnosima sa njihovim američkim kolegama.
„Ti razgovori prirodno obuhvataju pojačavanje NORAD-a (Severnoamerička vazdušna komanda) i povezani su sa inicijativama kao što je Zlatni štit", dodao je on.
Tokom posete Vašingtonu početkom godine, tadašnji kanadski ministar odbrane Bil Bler potvrdio je da je Kanada zainteresovana da učestvuje u projektu kupole, tvrdeći da to „ima smisla" i da je u „nacionalnom interesu" zemlje.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Trampova prva inostrana turneja: 'Milioni, kamioni, sviđa mi se ovaj momak'
- Može li Evropa da se odbrani bez Amerike
- Amerika ga je deportovala - da bi pomogao Kini da stigne u svemir
- Sporazum Amerike i Ukrajine o mineralima - o čemu je tu zapravo reč
- Tramp je rasturio svetski poredak i ostavio evropske zemlje da se brzo snađu kako znaju i umeju
- Zašto Tramp želi litijum iz Ukrajine kad ga ima u Americi
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar