Kako rade pametna brojila i utiču li na račune za struju

Račun za struju vam je opet veći.
Sama pomisao da čekate u redu kako biste se žalili momentalno vas čini nervoznim.
Da dolazi do grešaka prilikom očitavanja brojila za struju nije novina, ali bi tu učestalost potencijalno mogla da smanje pametna brojila.
Mali, digitalni uređaji, koji vas u svakom trenutku obaveštavaju koliko energije ste potrošili i po kojoj ceni i gde je potencijalni kvar.
Njihovim ugradnjom korisnici lakše mogu da kontrolišu sopstvenu potrošnju električne energije, prilagođavajući je nižim tarifnim cenama, a poboljšava se i stabilnost snabdevanja struje, objašnjava Aleksandar Kovačević, stručnjak za energtiku.
„Upotreba pametnog brojila sama po sebi ne utiče na visinu računa, međutim, neoprezno korišćenje može da se odrazi na krajnju cenu utrošene energije", ukazuje on za BBC na srpskom.
Pametna brojila u Srbiji besplatno ugrađuje i daljinski očitava isključivo Elektrodistribucija (EDS) i trenutno ih ima 600.000 domaćinstava.
Postavljeni su donacijom Evropske unije u vrednosti od 110 miliona evra.
Još toliko bi trebalo da bude zamenjeno do kraja 2025. uz pomoć kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicione banke (EID).
„U tom trenutku imaćemo oko 30 odsto pametnih brojila na mreži, sa planom da u budućnosti najmanje 80 odsto brojila bude tog tipa.
„Benefite od toga će imati i korisnici i Elektrodistribucija", objasnio Dalibor Nikolić, direktor Direkcije za upravljanje pri EDS-u.
Do 2030. oko tri miliona starih mernih uređaja trebalo bi da zamene pametni.
Prednosti, ali i potencijalni rizici
Pametno brojilo je zbirni naziv za različite uređaje koji merenje protoka energije prevode u digitalni signal, a potom ga čuvaju u bazama podataka.
Ove vrste uređaja nude niz pogodnosti.
U svakom trenutku možete da pratite koliko kilovata električne energije ste utrošili i po kojoj ceni i da na osnovu toga planirate kada je isplatljivije da uključite veš mašinu, šporet ili bojler.
U februaru 2025. u Srbiji je uvedena mogućnost da korisnici sami proveravaju koliko struje su potrošili u prethodnom mesecu i da preko aplikacije dostave podatke elektrodistribuciji.
Preko sajta Elektroprivrede Srbije (EPS) i aplikacije EPS Uvid u račun, korisnici u svakom trenutku mogu da provere stanje, plate račune ili ulože žalbe.
Proizvođači energije čak delimičnim korišćenjem pametnih brojila raspolažu velikom količinom podataka na osnovu kojih mogu da unaprede distributivne mreže i smanje gubitke što može, ali ne mora da se odrazi na račune potrošača, kaže Kovačević.
Upozorava i na potencijalne rizike, poput zloupotrebe ličnih podataka, ali i tačnosti prilikom očitavanja.
„Pogodnosti se mogu ostvariti i bez masovne zamene brojila, dovoljno je da se energetska mreža digitalizuje, uz minimalne investicione troškove", ukazuje Kovačević.
- Promene u očitavanju struje u Srbiji: Šta znače za potrošače
- Četiri načina da smanjite račun za struju, a da ne trošite manje energije
- Možete li da uštedite ako odvrnete jednu sijalicu
Kako je u svetu?

Više od 60 odsto domaćinstava u Evropi opremljeno je nekom vrstom pametnog brojila za električnu energiju, podaci su kojima raspolaže Aleksandar Kovačević.
Kada je reč o uređajima koji digitalno prate utrošak prirodnog gasa, taj procenat je znatno manji, ali je uočen porast potražnje i za njima.
Do 2029. godine oko 80 odsto potrošača električne energije i 60 odsto korisnika prirodnog gasa u svetu moglo bi da ima pametna brojila u domu, dodaje.
Cene struje i gasa za domaćinstva, kao i potrošnja ovih energenata znatno su viša u Evropi nego u Srbiji, dok ugradnja pametnog mernog uređaja košta gotovo isto, ukazuje on.
„U Evropi je primena ove vrste strujomera znatno ekonomičnija i efektivnija u odnosu na Srbiju, ali strateškom primenom moglo da ima veliki efekat po električnu mrežu zemlje", zaključuje Kovačević.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Račun za struju: Zašto je uvedena nova naknada
- Zašto su poskupeli računi za Infostan
- Novi popust za struju u Srbiji - mali vodič
- Kako se u Evropi bore protiv visokih računa za struju i grejanje
- Ko su energetski siromašni stanovnici Srbije
- Može li menjanje sijalica i hladnija voda u bojleru spasiti Srbiju od energetske krize
- Koliko košta ugradnja solarnih panela u Srbiji i da li se isplati
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar