'Borac za istinu': Preminuo Zoran Sekulić, vlasnik i direktor novinske agencije FoNet

Vlasnik, direktor i glavni i odgovorni urednik novinske agencije FoNet Zoran Sekulić preminuo je u noći 21. jula posle kraće bolesti u 67. godini, saopštila je porodica.
Bio je jedan je od najpoznatijih medijskih radnika i novinara u Srbiji.
Kao mladi novinar počeo je ranih 1980-ih na Radio Beogradu, odakle odlazi u agenciju Tanjug, gde je radio do 1993. godine.
Zbog neslaganja sa uređivačkom politikom podnosi ostavku i osniva Fonet, prvu novinsku agenciju sa nezavisnom uređivačkom politikom u Srbiji, koja je sa radom počela 7. februara 1994. godine.
„Napravili smo FoNet da bismo sačuvali obraz, ali smo devedesetih jedva sačuvali žive glave", rekao je Sekulić 2024. godine, prilikom obeležavanja tri decenije FoNeta.
Istorija FoNeta je „hronika nepokolebljivog i gotovo mazohističkog istrajavanja na univerzalnim vrednostima slobode misli, medija i govora”, naglasio je tada.
„Uvek ću ga pamtiti kao borca za slobodu medija, za slobodnu reč, pravu informaciju, istinu", kaže Radomir Diklić, direktor novinske agencije Beta i Sekulićev prijatelj koji je sa njim 1990-ih napustio Tanjug.
„Pamtiću ga i po tome što je beskompromisno bio protiv svakog pritiska na medije - uvek je protiv toga dizao glas, kroz tekstove, razgovore na skupovima i novinarska udruženja", dodaje Diklić , u razgovoru za BBC na srpskom..
Naziva ga „kolegom, prijateljem i saborcem" sa stažom od gotovo 40 godina.
„Privatno ko ga nije poznavao mislio je da je neki namćor, a u stvari je bio vrlo topao čovek, sa specifičnim humorom", nastavlja Diklić.
„Voleo je da se šali, ali bi se samo krajičkom usana nasmešio...
„Nikada ga nisam čuo da se grohotom smeje".
Sekulićev novinarski put
Rođen je 6. septembra 1958. godine u Beogradu.
Diplomirao je 1981. na Pravnom fakultetu u Beogradu, da bi godinu dana kasnije započeo novinarsku karijeru, kao saradnik na Radio Beogradu, programu 202.
Od 1983. do 1993. godine radio je kao novinar i urednik u Novinskoj agenciji Tanjug, za koju je izveštavao sa svih najvažnijih domaćih i međunarodnih državnih i međudržavnih skupova u vreme jugoslovenske krize.
„Kada je prestao da bude ono što treba da bude - profesionalna novinska agencija - Zoran, ja i još jedna grupa novinara rešili smo da napravimo nezavisnu novinsku agenciju", priseća se Diklić.
„Počeli smo pripreme, ali iako su nam se profesionalni putevi razišli, i jedni i drugi smo se držali strogo profesionalnih standarda jedne agencije."
Sa kolegom Nebojšom Magdeskim, Sekulić osniva FoNet srediom 1990-ih, čiji kasnije postaje jedini vlasnik.
Istorija FoNeta je, govorio je Sekulić, novinarski dosije o vremenu ratova, sankcija i propagande, govora mržnje i ubistava novinara, kao i „medijska čitanka o ličnom i novinarskom poštenju više od 700 ljudi koji su u protekle tri decenije radili u FoNetu".
„Pre 15 godina osmislio je kreirao i primenio koncept digitalnih multimedijalnih i multiplatform interaktivnih agencijskih servisa vesti - pisanih, foto, audio i video vesti - prvi tog tipa u Srbiji i regionu", saopštili su iz FoNeta.
U međuvremenu je razvio specijalizovane TV formate FoNeta - Kvaka 23, Agreman, Kiosk, Vidokrug, Pressek, Stigma, Kosinus i Vesti u 60 sekundi, dodaju.
FoNet je „isključivo njegovo delo, to je bio one-man-show", smatra Diklić.
Sekulić je ipak „znao da izabere odlične saradnike", dodaje.

Bio je specijalni izveštač iz institucija Evropske unije, NATO, Saveta Evrope, Saveta bezbednosti i Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, Stejt departmenta, Kremlja, Pekinga, Šangaja, Jerusalima, Pariza, Madrida, Berlina, Beča, Atine, Londona, Bukurešta, saopšteno je iz FoNeta.
Istovremeno je bio član Upravnog odbora Asocijacije medija, član Upravnog odbora Saveta za štampu, kao i pregovarač medijske zajednice sa Vladom Srbije 2011. godine, prilikom izrade prve Medijske strategije.
Dobitnik je OEBS nagrade za ličnost 2012 godine. Francuska ga je odlikovala ordenom Legije časti u rangu viteza, dok ga je predsednik Nemačke Frank Valter Štajnmajer 2020. odlikovao Ordenom za zasluge SR Nemačke.
„Autor je hiljada agencijskih i novinskih tekstova, audio i televizijskih priloga, objavljivanih u Srbiji i regionu, citiranih u mnogobrojnim inostranim medijima", saopšteno je iz FoNeta.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar