Infostud: U Srbiji se najviše strahuje od gubitka posla

Rezultati uporednog istraživanja tržišta rada u tri zemlje regiona pokazuju da ispitanici iz Srbije najviše strahuju od gubitka posla, a na radnom mestu su im najbitniji dobri međuljudski odnosi.
Za razliku od prethodne godine kada se za radno mesto najviše strahovalo u Hrvatskoj, ove godine, po rezultatima istraživanja portala za zapošljavanje "Infostud", za posao najviše brinu Srbi - 36 odsto. Ispitanici iz Hrvatske, 32 odsto njih i iz Bosni i Hercegovini, 24 odsto, takođe su zabrinuti za svoj posao. 
 
Istovremeno, više od polovine ispitanika u sve tri zemlje uopšte nema strah od gubitka posla. Iako više od polovine zaposlenih ispitanika i dalje veruje da se do posla najlakše stiže preko veze (54 odsto), sve više studenata i nezaposlenih smatra da je važnije radno iskustvo, kao i stečena znanje i veštine.
 
Mladi u Srbiji smatraju da u potragu za poslom treba krenuti tek nakon sticanje diplome, mada podaci pokazuju da je najčešći uzrok nezaposlenosti u Srbiji upravo nemogućnost pronalaska posla nakon završetka školovanja.
 
Region je i dalje složan po pitanju odabira poslodavca, pošto bi više od trećine ispitanika želelo da radi za strane kompanije. Sličan procenat bi najradije radio za sebe, dok bi tek svaki peti anketirani odabrao rad za državnu kompaniju.
 
Potraga za poslom putem interneta je i dalje najpopularnija u sve tri zemlje regiona, pa je zanimljivo da se u Srbiji 90 odsto poslova traži putem specijalizovanih sajtova, u Hrvatskoj 79 odsto, dok u BiH primat imaju društvene mreže sa 74 odsto.
 
U istraživanju, koje je Infostud sproveo u saradnji s portalima za oglašavanje poslova u BIH i Hrvatskoj, tokom regionalnog onlajn sajma zapošljavanja i obrazovanja "Virtualni dani karijera i znanja", učestvovalo je više od 2.500 ispitanika, od kojih 1.400 iz Srbije. Među njima je 52 odsto nezaposlenih, 38 odsto zaposlenih, a oko 10 odsto se još školuje.
  • @Privatnik

    19.11.2016 14:00
    kidišu na tvoje radno mesto i nezaposleni i oni iz privatnog sektora-
    naravno, zato sto im je dosta prelepih uslova rada kod vas privatnika i ogromnih plata redovno isplacenih, pa gle cuda, pobegli u drzavni sektor.
    tretirate zaposlene kao stoku i jos se usudjujete da komentarisete nesto
  • Privatnik

    19.11.2016 13:07
    Boje se da ne izgube posao kod države DRŽAVNI UPOSLENICI.
    Porezi i doprinosi na zaradu su 68%, pa ti zaradi nešto kao privatnik! Ne može!
    A kod države, radio ne radio svira ti radio! Velika neto plata plus razni dodaci i privilegije, kapnu svakog meseca redovno.Za poreze i doprinose, šta te briga.Država plaća sama sebi,galantno, da ti i buduća penzija bude velika!
    Ko se ne bi plašio gubitka takvog posla.PLus svi kidišu na tvoje radno mesto i nezaposleni i oni iz privatnog sektora.
    Iz očiglednih razloga.
  • :/

    19.11.2016 10:22
    -
    Naravno.
    Nije to nista cudno s obzirom da je drugi gotovo nemoguce naci u razumnom vremenskom roku, a kada se i nadje, uglavnom je skroz drugaciji posao od onog koji je covek do tada obavljao.
    Pravilo ne vazi jedino za softver inzenjere i komercijaliste.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija