Posle praznika građani digli kredite u iznosu od 1,2 milijarde dinara

Građani su se tokom januara dodatno zadužili za 1,2 milijarde dinara samo na ime refinansirajućih kredita u banakama.

To je 9,35 miliona evra novih zajmova kojim su u potpunosti otplaćeni stari, uz gotovo obavezno podizanje dodatnog iznosa keša. Ovim se, praktično, nastavlja trend koji je bio primetan i u prošloj godini, kada su refinansirajući krediti za stanovništvo zabeležili rast od 52 odsto.

"Najveći rast dinarskih kredita kod građana beleže krediti za refinansiranje postojećih obaveza. Rekordno niske kamatne stope, povećanje limita za zaduživanje i produženje roka otplate omogućili su klijentima da za isti iznos mesečne rate dobiju dodatna sredstva ili da smanje postojeće mesečne obaveze", kaže za "Novosti" direktorka sektora prodaje za stanovništvo, mala preduzeća i preduzetnike Erste banke Zorana Aleksić.

Kako ističe, prema tržišnim podacima o kretanju kamatnih stopa na kredite stanovništu od decembra 2012. godine, kamatne stope za keš i kredite za refinansiranje, i dinarske i kredite indeksirane u evrima, praktično su prepolovljene.

Prema podacima NBS, prosečne kamatne stope na dinarske zajmove su tokom poslednjeg kvartala 2016. godine smanjene za pola procenta, na 10,8 odsto.

Dinarski gotovinski krediti su daleko atraktivniji za građane u odnosu na one vezane za evro.

"Gotovinski i refinansirajući krediti su praktično uvek u dinarima, bez indeksacije, zato što regulativa NBS za kredite indeksirane u stranoj valuti podrazumeva obavezan depozit od 30 odsto, što klijentima proizvod onda čini neinteresantnim", ističe Raško Tomašević iz Kredi agrikol banke.

Ceo tekst Novosti možete pročitati OVDE.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija