Priština povećala porez na robu iz Srbije i BiH

Povodom vesti da su institucije u Prištini odlučile da za 10 odsto povećaju porez na svu robu iz Srbije i BiH, ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić kaže da, ako je ta vest tačna, apsolutno mora da reaguje Evropska komisija.
Priština povećala porez na robu iz Srbije i BiH
Foto: Pixabay
- Ako je ova vest tačna, to praktično znači da CEFTA sporazum više ne funkcioniše, jer pored svih vancarinskih barijera koje je do sada Kosovo uvodilo prema drugim ekonomijama i zemljama Zapadnog Balkana, ovaj drastičan korak znači da su se privremene kosovske institucije odlučile za klasični protekcionizam i za ne samo vancarinske, već i klasične barijere koje sprečavaju slobodan protok roba - rekao je Ljajić.
 
Ministar navodi da je ovo "alarm za hitnu reakciju", pre svega Evropske unije, koja je, podseća, svojevremeno bila pokrovitelj CEFTA sporazuma.
 
- U okviru CEFTA je teško očekivati da bilo koja institucija može da reaguje, jer je mehanizam za rešavanje sporova jako spor - ukazao je.
 
Navodi da na tu odluku Prištine apsolutno mora da reaguje Evropska komisija i ističe da je uzaludno govoriti o slobodnoj trgovini, ukidanju barijera i zajedničkom ekonomskom prostoru, ako se unilateralno uvode barijere prema drugim partnerima Zapadnog Balkana.
 
Institucije u Prištini, kako piše Koha, na taj potez su se odlučile kao odgovor na, kažu, kampanju koja se vodi protiv Kosova.
 
Evropska unija je zatražila od kosovskih vlasti da hitno objasne svoju odluku. Kako se navodi, EU očekuje da Priština te mere opozove.
 
- Ovakva odluka podriva regionalnu saradnju i nije u skladu sa principima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i Kosova - poručila je portparolka EU Maja Kocijančić.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija