Srbija među zemljama sa "najbednijim" ekonomijama

Srbija se nalazi na desetom mestu na listi od 62 zemlje na Blumbergovom Indeksu bede odnosno liste "najbednijih" ekonomija u 2018. godini.
Srbija među zemljama sa "najbednijim" ekonomijama
Foto: Pixabay (ilustracija)
Kako piše list "Danas", ovo je pak jedna od retkih lista gde je bolje biti što dalje od prvog mesta s obzirom da je prvi ujedno i "najbednija" ekonomija. Ovo mesto kao prethodnih godina suvereno drži Venecuela sa čak 929,824.5 poena, pre svega zbog hiperinflacije koja razara ovu zemlju. Daleko iza, na drugom mestu je Argentina, a zatim Južna Afrika, Turska i Grčka. 
 
Gori od Srbije po ovom indeksu su još i Ukrajina, Španija, Urugvaj i Brazil. 
 
Iako pozicija nije baš sjajna, ona je ipak napredak. Kada se prvi put pojavila na Indeksu bede Srbija je 2016. godine bila na sedmom mestu, zatim 2017. na osmom, da bi u 2018. godini završila na 10. mestu. Ekonomisti koje konsultuje Blumberg procenjuju da će na indeksu za 2019. godinu Srbija pasti na 11. mesto, a da će nas preskočiti Saudijska Arabija.
 
Ovaj indeks sabira stope nezaposlenosti i inflacije tako dajući određenu sliku kako živi prosečan stanovnik neke zemlje. Milojko Arsić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, ističe da je ovaj indeks jednostavan, za razliku od drugih kompleksnijih indeksa koji uzimaju u obzir veliki broj faktora, ali da zato ima i mana.
 
"Po meni ipak je bolje pratiti u dužim serijama od pet do 10 godina napredak u bruto domaćem proizvodu zemalja. Ovaj indeks može biti relevantan ako se porede zemlje na sličnom nivou razvoja i koje rastu sličnim tempom", objašnjava Arsić. On napominje da je za merenje kvaliteta života ipak potrebno uzeti u obzir zdravstvo, obrazovanje i niz drugih parametara.
 
Na listi koja bi obuhvatala zemlje Centralne i Istočne Evrope Srbija bi bila ubedljivo najgora, dok ako bi se poredila samo u okviru regiona Zapadnog Balkana bili bi pri vrhu.
 
Tako je naša ekonomija u 2018. imala 15,7 poena po indeksu bede, i to pre svega zahvaljujući nezaposlenosti koja je u četvrtom kvartalu prošle godine iznosila 12,9 odsto, ali i stopi inflacije od 2,8 odsto. Treba reći da je to napredak u odnosu na 20,9 poena iz 2016.
 
 
Foto: Blumberg
 
Recimo, Hrvatska je imala stopu inflacije jedan odsto, a nezaposlenosti 7,7 odsto. Nezaposlenost u Bugarskoj je iznosila svega 5,3 odsto, kao i u Sloveniji, dok je recimo u Rumuniji ona svega 3,8 odsto, pokazuju podaci Eurostata. U regionu Centralne i Istočne Evrope najnižu stopu nezaposlenosti ima Češka-svega 2,1 odsto. Kada se gleda inflacija, srpskih 2,8 odsto je na nivou Mađarske i malo bolje od Rumunije (tri odsto). Svi ostali imaju znatno nižu inflaciju. Mada treba reći i da velike centralne banke poput američkog FED-a i Evropske centralne banke muku muče da postignu svoj cilj, a to je blizu dva odsto, smatrajući da preniska inflacija ukazuje na probleme u privrednom rastu.
 
Ako smo najgori u regionu sa kojim mnogi ekonomisti misle da bi trebalo da se poredimo, onda smo skoro pa lideri u ovom našem regionu Zapadnog Balkana gde su osim nas BiH, Makedonija, Crna Gora i Albanija. Ove zemlje nisu se našle u indeksu bede Blumberga, a da jesu bilo bi gore od nas. Razlog za to je pre svega velika nezaposlenost. U Makedoniji je ona u 2018. iznosila 20,8 odsto, a u BiH 18,4 odsto. Crna Gora je imala nezaposlenost 14,1 odsto, ali je inflacija bila niža nego u Srbiji pa su imale isti indeks bede -15,7.
 
Najbolje zemlje po ovom indeksu u prošloj godini bile su Tajland, za koji kažu da je zaslužno "specifično" računanje nezaposlenosti, a odmah iza su Švajcarska i Singapur.
  • Dejan

    22.04.2019 15:11
    Dil
    Cek malo,iz te blumbergove grupe stize lista a nasa premijerka dolazi iz te ekipe ! Nesto se sad tune slaze u realnosti !!
  • M

    22.04.2019 12:19
    A vise autoputeva od Nemacke, veci privredni rast od Nemacke, lideri u regionu, medju najboljima na duing biznis listi, 14 aviona, generalno najveci uspesi u svemu u novijoj istoriji, dokument o razumevanju za fabriku cokolade, litijum... :)
  • /

    22.04.2019 12:16
    /
    mante se vise botovskog obesmiljavanja
    nije tema kupus i meso, virsle i jaja vec bedna ekonomija

    ovo ce biti smrdija dokle god joj je ekonomija belo i pranje novca

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.