Domaćinstva bez dece u Srbiji u proseku imaju najveći rizik od siromaštva

Domaćinstva bez dece u Srbiji u proseku imaju najveći rizik od siromaštva u Evropi, a 37,1 odsto njih ima primanja ispod 60 odsto medijalnog prihoda nakon namirenih računa, saopštio je Eurostat, prenosi Nova ekonomija.
Domaćinstva bez dece u Srbiji u proseku imaju najveći rizik od siromaštva
Foto: 021.rs
Evropska unija (EU) računa da su materijalno ugrožene osobe one koje su lišene četiri od devet kategorija: redovnog plaćanja zakupnine ili komunalija, dovoljnog ogreva, obroka sa mesom ili ribom svakog drugog dana, jednonedeljnog odmora van kuće, automobila, veš mašine, televizora ili telefona, prenosi Nova ekonomija.
 
Slično stanje beleži se i u Severnoj Makedoniji (36,2 odsto), Letoniji (35,5) i Bugarskoj (35,2). Najugroženija kategorija stanovništva obuhvaćenog istraživanjem živi u domaćinstvima sa jednim članom.
 
Kada se analiziraju domaćinstva koja žive sa decom, od Srbije su po riziku od siromaštva lošije rangirane samo Turska i Severna Makedonija, gde je nešto više od 44,5 odsto celokupne populacije u opasnosti da sklizne u siromaštvo. Države sa najmanjim rizikom u obe posmatrane kategorije su Češka, Island i Slovačka, gde stopa rizika od siromaštva ne prelazi 14 odsto.
 
Eurostat je povodom Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva saopštio i da oko sedam odsto domaćinstava u EU tokom 2018. godine nije uspelo da u proteklih 12 meseci namiri stanarinu ili komunalne račune na vreme. Najgora situacija bila je u Grčkoj i Bugarskoj, gde je oko trećine svih domaćinstava kasilo sa plaćanjima, a najbolja situacija je u Holandiji, gde samo jedan i po odsto stanovnika ne plaća redovno račune.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija