Od lažnih lekova četiri milijarde evra

Trgovina krivotvorenim farmaceutskim proizvodima u svetu vredna je oko četiri milijarde evra godišnje, najčešće se krivotvore antibiotici, a tu trgovinu olakšava sve veći broj dostava malih paketa, navodi se u izveštaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i resorne kancelarije za intelektualno vlasništvo.
Od lažnih lekova četiri milijarde evra
Foto: Pixabay
U danas objavljenom izveštaju, analizirani su podaci o carinskim zaplenama u periodu od 2014. do 2016. godine.
 
"Najčešće se krivotvore antibiotici, lekovi za poboljšanje kvalitete života i analgetici, ali su carinici u zaplenama našli i druge lekove, poput onih protiv raka, dijabetesa, malarije, za lečenje HIV i bolesti srca", navodi se u izveštaju.
 
Svetska zdravstvena organizacija, koja je bila jedan od izvora te studije, procenjuje da lekovi koji ne zadovoljavaju standarde i krivotvoreni preparati protiv malarije samo u podsaharskoj Africi svake godine prouzrokuju smrt 116.000 ljudi.
 
U izveštaju se ukazuje na sve veći broj malih pošiljki, pisama i paketića sa piratskim lekovima koje dostavljaju poštanske i kurirske službe.
 
Od 2014. do 2016. godine dostave poštanskih i kurirskih pošiljki činile su 96 odsto svih carinskih zaplena krivotvorenih farmaceutskih proizvoda, koji mogu biti idirektna pretnja zdravlju i životu ljudi, navodi se u izveštaju. Izveštaj pokazuje i da su najveći proizvođači farmaceutskih falsifikata u Indiji i Kini, dok su Singapur i Hongkong prepoznati kao najvažnije tranzitne tačke u lancu snabdevanja takvim lekovima.
 
Sedišta kompanija koje su najviše pogođene falsifikatima uglavnom se nalaze u zemljama OECD, poput SAD, Velike Britanije, Francuske, Austrije, Nemačke i Švajcarske. U izveštaju su korišćeni relevantni podaci o pola miliona carinskih zaplena koje su obavila međunarodna tela.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Ruski sud zaplenio imovinu tri banke

Ruski sud naredio je da imovina, računi, nekretnine i akcije Dojče banke i Komercbanke budu zaplenjene u Rusiji, kao deo tužbe protiv nemačkih banaka, navodi se u sudskim dokumentima.

"Esprit" bankrotirao u Nemačkoj

Poznati trgovački lanac Esprit podneo je zahtev za bankrot na sudu u Diseldorfu, javlja časopis TextilWirtschaft, prenosi Slobodna Dalmacija.

Povećane devizne rezerve Srbije

Bruto devizne rezerve zemlje su na kraju aprila iznosile 25,1 milijardu evra, što je najviši nivo krajem meseca od 2000. godine, od kada se prate podaci na taj način.