Pad svetske trgovine do 32 odsto

Svetska trgovina bi ove godine trebalo da zabeleži pad između 13 i 32 odsto zbog pandemije korona virusa, što je više nego 2008. kada je bila svetska finansijska kriza, ocenila je danas Svetska trgovinska organizacija (STO).

Trgovinska razmena koja je već otežana zbog tenzija između Kine i SAD i neizvesnosti vezane za Bregzit, zabeležiće "dvocifren"“ pad u „gotovo svim regionima“ u svetu, posebno sa ozbiljnom korekcijom izvoza iz Severne Amerike i Azije koje bi mogle da zabeleže pad od preko 40 odsto, odnosno 36 odsto.

Evropa i Južna Amerika bi mogle da imaju pad već od 30 odsto.

"Neposredan cilj je obuzdavanje pandemije i ublažavanje ekonomske štete nanete pojedincima, kompanijama i zemalja", izjavio je generalni direktor STO Roberto Azevedo, koji je pozvao političke zvaničnike da počnu da prave planove za period posle pandemije.

Prema predviđanjima STO, ova kriza će "verovatno imati veće posledice po trgovinu nego međunarodna finansijska kriza iz 2008-2009“.

Iako su ove dve krize u određenom pogledu slične, posebno što se tiče intervencije vlada u cilju podrške preduzećima, razlikuju se po samoj prirodi pandemije i merama koje su preduzete.

"Zbog ograničenja kretanja i socijalnog distanciranja koja su uvedena da bi se zaustavilo širenje bolesti, ponuda radne snage, transport i putovanja su sada direktno pogođeni", ističe STO.

STO zato ukazuje da su "čitavi sektori nacionalnih privreda zatvoreni, poput hotela, restorana, trgovina, turizma i značajan deo proizvodne delatnosti".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija