Državna pomoć za neke preduzetnike znači strah od odlaska u minus

Direktna davanja privredi u sklopu mera državne pomoći zbog izbijanja epidemije koronavirusa i dalje su obavijena velom tajne za mnoge koji treba da je dobiju, iako se rok za početak njihove primene približava.
Državna pomoć za neke preduzetnike znači strah od odlaska u minus
Foto: 021.rs
Najčešće postavljano pitanje je da li će se na državne minimalce plaćati porezi i doprinosi i koliko, a najviše su u dilemi preduzetnici paušalci i oni sa ličnom zaradom, piše ekonomski portal eKapija.
 
Jedan preduzetnik sa ličnom zaradom javio se redakciji sa informacijom da je zamrznuo firmu po proglašenju vanrednog stanja, tako da ima pravo na državnu pomoć. 
 
U konkretnom slučaju, on je sebi odredio minimalnu zaradu od 15.000 dinara i na osnovu toga poreze i doprinose plaća 10.500 dinara. Da li će mu sada država obračunati novu sumu za poreze i doprinose po osnovu isplate minimalca od 30.000 dinara, pa će morati da plaća 23.000 dinara umesto dosadašnjih 10.500? Ovaj preduzetnik se pita zbog čega bi uopšte morao da plaća poreze i doprinose na državnu pomoć - jer kakva je to onda pomoć?
 
Zaključuje u razgovoru za eKapiju da ova državna pomoć za njega u slučaju povećanih davanja državi na ime poreza i doprinosa neće biti neka pomoć, jer kad sve to plati, plus kiriju koja mu nije umanjena, on će čak biti i u minusu.
 
Slična pitanja postavljaju i paušalci i kako se datum za prispeće prve tranše pomoći na namenske račune približava, preduzetnici se osećaju kao u Tamnom vilajetu – ne znaju da li da uzmu ili ne uzmu, ali slute da će biti baš kao u toj narodnoj pripoveci: "Uzeo, ne uzeo, kajaćeš se".
 
Sama Uredba o direktnim davanjima privrednim subjektima u privatnom sektoru ne daje nikakva bliža uputstva o tome.
 
Tumačenja koja putem Privredne komore Srbije daje Ministarstvo finansija kao odgovore na pitanja privrede kažu da će se na državne minimalce definitivno plaćati porezi i doprinosi. Ostaje neodgovoreno pitanje zbog čega, ako je u pitanju pomoć, i privrednici, čini se s pravom, povlače paralelu sa odlukom da se na novčane donacije na plaća PDV. 
 
Lazar Srdanov, predsednik Skupštine Udruženja poreskih savetnika Srbije kaže da je mnogo toga ostalo nedorečeno, ali da je definitivno rečeno da se direktna davanja tretiraju kao zarada, te da se na njih moraju platiti porezi i doprinosi.
 
"Drugo je pitanje da li je to onda pomoć, odnosno da li je tolika koliko se daje, a realno nije, jer više od 50 odsto ide na poreze i doprinose", kaže Srdanov za eKapiju.
 
On ističe da se "poklonu u zube ne gleda", ali da treba objasniti pravnu prirodu tih davanja.
 
Aleksandar Vasić, osnivač kompanije Poslovni savetnik, kaže da mnogi preduzetnici imaju slične dileme, ali da jedinstvenog stava nema i da većina dobija oprečne i nedorečene odgovore od nadležnih.
 
"Recimo, preduzetniku paušalcu koji je zarmrznuo firmu ali ima pravo na direktna davanja, rečeno je da na državne minimalce neće platiti poreze i doprinose. A baš za slučaj preduzetnika sa ličnom zaradom, postavljeno je pitanje Ministarstvu finansija preko PKS i dobijen je vrlo dvosmislen odgovor: 'Uredba se ne bavi opredeljivanjem na koji iznos treba da se obračuna lična zarada, to je uređeno zakonom o porezu na dohodak građana. Ali sredstva dobijena od države moraju namenski da se koriste'", navodi Vasić.
 
On ističe da bi odluka o plaćanju ili neplaćanju poreza i doprinosa na državne minimalce trebalo da bude ista za sve privrednike.
 
Na pitanje šta savetuje preduzetnicima koji ne znaju da li da iskoriste državnu pomoć, odnosno da li će im se isplatiti ili ne, Vasić kaže da trebalo sačekati mišljenje Ministarstva.
 
"Oko 10. maja će pare da legnu i do tada stav po ovom pitanju mora doći, ili neko uputstvo o načinu kontrole. Preduzetnici se plaše da bi država mogla da povuče sredstva sa namenskih računa ukoliko se ona ne iskoriste, ali u Uredbi stoji da 'banka gasi poseban račun zbog prestanka programa direktnog davanja', dakle. Dakle, neiskorišćena sredstva se neće vraćati u budžet pre isplate sve tri tranše", smatra Vasić.
 
Analizu u celini čitajte OVDE.
  • Stanoje

    22.04.2020 07:17
    Sve će biti kao i uvek. Pogledajte koje televizijske i medijske kuće dobijaju novac od države ili neplacaju porez! Državne i privatne firme pod kontrolom SNS-a dobiče koliko im bude trebalo, a ostali neka probavaju kako znaju i umeju, možda nešto i dobiju.
  • Osoba M

    22.04.2020 06:29
    Najtuznije je sto mozda ni oni ne znaju, pa ce ad hoc, tj u hodu da izmiljaju kako koji problem dodje na tapet. Skupice se tamo neki Vucko i jos 5 glavonja pa ce da seku, a institucije nula!
  • Ivan

    21.04.2020 23:28
    Bot sistem
    Jako lep komentar da poslodavac treba da ima plate za tri meseca za zaposlene u dzepu. Nije problem ako imas dva zaposlena, pozajmices. A ako ih imas dvadeset?
    Gospodo kad mislite da je tako lako biti poslodavac izvolite, udjite u poslovne vode nemojte se ustrucavati. Med i mleko! Lova samo kaplje! Zasto se mucite za male pare, budite velike gazde, lako je. I lepo!
    Pa kad shvatis da svaki mesec moras da das drzavi minimum 20.000 za minimalac zaposlenom od 30.000 blago svima.
    Gospodo, vasa bruto plata je vas neto plus 67% od vase neto plate koje ide drzavi. Tako da tih 500 evra koje vam je gazda obecao kao prosek znaci da vi firmi morate da zaradite SAMO ZA SEBE mesecno MINIMUM 800 eura i to samo da firma ne bi propala, a kamoli se sirila.
    Sa svima vama bih ja pogodio bruto platu pa kad onda naucite koliko od vase plate mesecno date drzavi onda bi ste od te drzave imali i neka ocekivanja.
    Partijski uhlebljeni likovi. Paraziti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Miruju i dizel i benzin

Benzin i dizel će se u Srbiji od danas u 15 sati do 30. aprila, na pumpama prodavati po istim cenama.