On je rekao da su prve prognoze bile da će rod biti veći od osam do deset odsto nego 2019. godine, ali da su prošlogodišnje suše ostavile veće posledice na voću nego što se očekivalo.
"Suša u julu, avgustu i septembru 2019. godine oštetila je voće i ove godine ima oko 30 odsto plodova, naročito kod šljiva koji su se formirali kao blizanci i mogu jedino u preradu", rekao je Keserović.
Dodao je da je Srbija samo za prva tri meseca ove godine izvezla oko 56.000 tona jabuka po prosečnoj ceni od 0,73 evra po kilogramu. Istakao je da je Srbija 2019. godine samo na izvozu jabuka ostvarila devizni priliv od oko 120 miliona dolara.
Keserović je rekao da se ove godine očekuje rod voća od 1,2 do 1,3 miliona tona i da će se voće tražiti, a da će zbog smanjene ponude cene biti visoke, najviše u poslednjih deset godina. Država, kako je ocenio ništa nije uradila da se unapredi tehnologija proizvodnje malina čijim se izvozom ostvaruje najveći devizni priliv posle izvoza pšenice.
"Maline ne mogu da se uzgajaju bez navodnjavanja i protivgradnih mreža, a sadni materijal ne sme bi zaražen virusom", rekao je Keserović.
Greška je, prema njegovim rečima napravljena 2006. godine kada su uništeni zasadi koji su bili zaraženi virusom fitoftora, ali nije nabavljen novi, bezvirusni, već su se maline razmnožavale iz izdanaka postojećih "jer Evropa neće ili nema da nam proda bezvirusni sadni materijal".
"To je početak urušavanja proizvodnje maline", rekao je Keserović.
Keserović je istakao da se "u Srbiji ne čuje reč stručnjaka i da u Ministarstvu poljoprivrede Srbije sede nekompetentni ljudi jer vlada partokratija". On je rekao da je u Srbiji poljoprivreda strateška grana privrede i da niko ne govori da proizvodnja jabuka zapošljava mnogo ljudi.
"U redu je da se razvijaju i izvoze informacione tehnologije, ali od izvoza voća žive cele porodice i zapošljavanju dodatnu radnu snagu", rekao je Keserović.
Dodao je da se dosta povratnika interesuje za investiranje u intezivnu proizvodnju voća u Srbiji.
Komentari 3
Nikola
Pokusaj kao mali preduzetnik da izvezes bilo sta iz Srbije od voca i povrca.Dodji na Horgosu znas koji ces odgovor dobiti?"Papiri nisu u redu sacekajte na proveru papira...".
Dodjes nakon 5 dana kazu"cekaj provera papira i je i dalje u toku ne mozemo nista to ide preko Ministarava...".
Dodjes nakon 10 dana opet kazu"morate cekati i dalje provera papira je i dalje u toku".
11 og dana te pozove kupac iz Evrope i kaze"Otkazujem posiljku ne mogu da cekam".
12 og dana se vracas kuci sa robom i razmisljas da je rasprodas bud zasto lokalno.
13 og dana ti dolazi trzisni,sanitarni,poreski,finansijski i fitosanitarni inspektor u firmi u gradu gde si prijavio sediste firme za izvoz voca i povrca i kaze "da ima firmu koja bi da ti otkupi voce i povrce evo Vam telefon na koji mozete da se javite garantujemo za dobre cene"...
Malinari
021
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar